W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Godz. 10.00 – Dziękczynna za 25 lat małżeństwa Heleny i Kuby Marchand. W intencji Emilii, która po tej Mszy św. przyjmie chrzest. O powrót do zdrowia dla Anny, żony pana Witka Emilian. W intencji naszych zmarłych: śp. Regina i Zdzisław Matynia; śp. Józefa Szymańska (28 rocz. śmieci); śp. Stanisława Pietrzak, śp. Stanisław Pietrzak, śp. Janina Szymkowiak i śp. Jola Szajkowska; śp. Edward Mamot, śp. Tadeusz Skóra. W intencji Ojczyzny. Godz. 19.00 – „Wypominkowa” – za wszystkich zmarłych poleconych w tegorocznych Wypominkach.

Koło Pań zaprasza nas do kawiarni na domowe wypieki, pączki, kawę, herbatę i spotkanie z przyjaciółmi i znajomymi. Koło Przyjaciół Harcerstwa dziś zaprasza na kawę z ekspresu.

Dzisiaj, 19 listopada odbędzie się po rannej Mszy św. Walne Zebranie Komitetu Kościelnego, Koła Pań, Rady Duszpasterskiej oraz przedstawicieli różnych sekcji działających przy naszym kościele. To bardzo ważne spotkanie dlatego prosimy o Waszą liczną obecność.

Przypominamy, że w każdą niedzielę o 9.30, przed Mszą św. Koło Żywego Różańca zaprasza do wspólnej modlitwy.

W kiosku znajdziemy nowe wydanie „Tygodnika Polskiego”, listopadowy numer „Modlitwa i Służba”, Pismo święte, pamiątki, dewocjonalia, książki oraz nowe kalendarze.

Nabożeństwo do św. Rity z poświęceniem róż odbędzie się po Mszy św. o godz. 19-tej w środę, 22 listopada. Róże sprzedają członkowie Koła Misyjnego, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na pomoc ośrodkom Misyjnym. Po nabożeństwie Koło Przyjaciół Misji zaprasza na ciasto i kawę. Tego dnia będzie można również oglądnąć mini prezentację z miejsca, gdzie urodziła się i spoczywa ciało św. Rity, oraz otrzymać specjalne medaliki, które z Cascia przywiózł ks. Mariusz.

W czwartek, 23 listopada po Mszy św. odbędzie się spotkanie Stowarzyszenia Faustinum. Tego samego dnia ks. Słowik SJ będzie miał przeprowadzoną operację. Bardzo prosimy o modlitwę tego dnia o udany zabieg, rekonwalescencję i szybki powrót do zdrowia dla o. Wiesława.

W piątek, 24 listopada o 18.30 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i Msza św. o godz. 19:00.

W sobotę, 25 listopada o godz. 9.30 rano dzieci przygotowujące się do I Komunii świętej odbędą pierwszą spowiedź w czasie specjalnego nabożeństwa. Msza św. pierwszo-komunijna odbędzie się w tym roku w uroczystość Chrystusa Króla, w niedzielę 26 listopada o godz. 10.00 rano w pod przewodnictwem ks. Mariusz Hana SJ.

W tym tygodniu Msza św. w naszym kościele codziennie o 19.00. W poniedziałek: pomodlimy się śp. siostra Teresa Matea Florczak C.R. wtorek: w intencji o. Wiesława Słowika SJ o potrzebne łaski i powrót do zdrowia; środa: w intencji Pawła, o cud uzdrowienia z ciężkiej choroby, za jego żonę Justynę i szczęśliwe rozwiązanie dla niej oraz o Bożą opiekę i wsparcie w tych bardzo trudnych chwilach ich życia; czwartek: śp. siostra Daniela Maria Baran C.R. piątek: w intencji Natalii i Andrew z okazji rocznicy ślubu, o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski; sobota: „Wypominkowa” – za zmarłych polecanych nam w tegorocznych wypominkach; śp. Alicja Kotarska (10. rocz. śmierci). Przyszła niedziela rano: W intencji dzieci, które tego dnia przyjmą I Komunię świętą; śp. Antoni, Czesława, Bogusław Szczepanik; śp. Mieczysław Nawrocki (5 rocz. śmierci). Przyszła niedziela wieczorem: śp. HalinaRozwadowska, śp. Barbara i Anatol Oszmian.

Jest już dostępna nowa lista dla lektorów, czyli czytających i śpiewających w czasie liturgii Mszy św. w listopadzie, a także grudniu. Można zatem sprawdzić wszelkie terminy na kartce, która jest w zakrystii, ale także na naszej stronie internetowej (jezuici.org.au) w dziale: Lektorzy.

Za tydzień zakończymy Kościelny Rok Liturgiczny uroczystością Chrystusa Króla, a za 2 tygodnie, w pierwszą niedzielę grudnia rozpoczniemy Nowy RRok Liturgiczny, cykl B. Adwentowe Rekolekcje tego roku wygłosi dla nas od 7 do 10 grudnia ks. Marcin Włodarek SJ.

Klub „St.Igs” z Richmond obchodzi w tym roku 30-lecie nieprzerwanej służby. Pok Liturgiczny, cykl B. Adwentowe Rekolekcje tego roku wygłosi dla nas od 7 do 10 grudnia ks. Marcin Włodarek SJ.odziękujemy Bogu za członków klubu i ich ofiarność 22 listopada w czasie uroczystego obiadu o godz. 12.00 w Angliss Restaurant.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Godz. 12.00 – Podziękujmy dziś Bogu za małego Williama, który 10 lat temu odszedł do Boga i prośmy o Boże błogosławieństwo dla jego brata Maxa z okazji 9- tych urodzin, siostry Melisy i dla ich mamy. Prośmy także o wieczną radość i pokój dla śp. Barbary Dobrostańskiej, która odeszła do Pana w tym tygodniu i pociechę dla jej rodziny. Módlmy się o pokój w świecie, o zakończenie wojny na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie i otoczmy naszą modlitwą wszystkich naszych chorych.

Klub „St.Igs” zaprasza nas dzisiaj po Mszy świętej na spotkanie przy kawie, pączkach i innych delicjach. Właśnie w tych dniach ten wielce zasłużony Klub obchodzi swoje trzydziestolecie. Zawdzięczamy mu bardzo dużo. Powstał, gdy straciliśmy Centralny Dom Polski w City i przygarnął polskie organizacje i bibliotekę i dał nam szansę spotkania się przy różnych okazjach. Trzydzieści lat ofiarnej, honorowej służby to wielkie dar dla naszej wspólnoty. Klub „St.Igs” ma też wielkie zasługi w charytatywnej posłudze. Uzyskane pieniądze ze sprzedaży niedzielnych pączków, ciast i kawy przekazuje ustawicznie na różne konkretne cele, pomagając dotkniętym kataklizmami i wspierając potrzebujących. Coniedzielne ustawianie stołów i krzeseł, sprzątanie, mycie naczyń, zaopatrywanie bufetu wymaga dużej ofiarności. Dziękujemy dzisiaj serdecznie Klubowi „St.Igs” – wszystkim jego członkom i dziękujemy Bogu za każdego z Was i prosimy o dalsze dla was siły, by nam nie zabrakło możliwości spotkania przyjaciół w każdą niedzielę.

W zakrystii czeka na nas „Tygodnik Polski”, „Modlitwa i Służba”, magazyn „Trwajcie w Miłości”, ciekawy wybór katolickich kalendarzy ściennych na 2024 rok i świąteczne opłatki.

Ojciec Wiesław prowadzi dzisiaj walne zebranie Komitetu Kościelnego, Koła Pań i Rady Duszpasterskiej w Essendon i przygotowuje przekazanie Polskiego Sanktuarium Maryjnego w ręce Ojca Mariusza. We czwartek czeka go operacją na kręgosłup, a potem kilka tygodni rehabilitacji. Pamiętajmy o nim w modlitwie.

We najbliższy czwartek w kaplicy św. Andrzeja Boboli Msza święta wieczorna o godzinie 19.00, a po niej zebranie Komitetu Kościelnego. Normalnie miesięczne zebrania Komitetu zwołujemy w ostatni czwartek miesiąca, ale ponieważ ze względu na brak księdza w przyszły czwartek, 30 listopada nie będzie ani czwartkowej Mszy świętej, ani spotkania, prosimy o uczestnictwo w zebraniu w najbliższy czwartek, w tym tygodniu.

W przyszłą niedzielę zakończymy Liturgiczny Rok Kościelny uroczystością Chrystusa Króla, a w pierwszą niedzielę grudnia rozpoczniemy Adwentem nowy rok.

Adwentowe Rekolekcje w Richmond od czwartku, 14 grudnia do soboty, 16 grudnia. Spotykać się będziemy każdego dnia o godzinie 19.00.

Kilka dni temu zmarła pani Barbara Dobrostańska. Miała 84 lata. Jej pogrzeb odbędzie się w najbliższy wtorek, 21 listopada o godzinie 2.00 po południu w „White Ladies Funeral Chapel” przy High St. w Kew. Jej mężowi, Tadeuszowi oraz córkom i ich rodzinom składamy wyrazy współczucia.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

U Pana Jacka znajdziemy po Mszy świętej ostatnie wydanie „Tygodnika Polskiego” oraz miesięcznik Apostolstwa Modlitwy – „Modlitwa i Służba”, są też trzy rodzaje Kalendarzy na przyszły rok.

Już za tydzień będzie uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, która kończy cały rok liturgiczny. Księża Chrystusowcy w Keysborough będą obchodzić odpust swojego ośrodka. Ten kończący się rok liturgiczny jest okazją do podsumowań i pogłębionej refleksji o działalności naszej wspólnoty, jak również próbą planowania naszych zaangażowań na przyszły rok.

W piątek 17 listopada br. po Mszy św., wieczornej było spotkanie Komitetu Kościelnego. Wspólnie dokonywaliśmy podsumowania mijającego Roku Liturgicznego, zwracając uwagę na to, co było pozytywne i negatywne w naszej działalności. Jak również rozpoczęliśmy programowanie naszej działalności na rok następny. W najbliższym czasie wydamy Biuletyn naszych zaangażowani i planów na przyszłość, jak również kalendarz polskich Mszy św. w Oakleigh i innych wydarzeń. Serdecznie zachęcamy nowe osoby do czynnego udziału w życiu naszej Wspólnoty. Dużym naszym problemem jest brak ludzi młodych. Rozpoczęliśmy akcję różańca mężczyzn. W każdy pierwszy piątek miesiąca, po Mszy św., zapraszamy mężczyzn do wspólnego odmawiania dziesiątki różańca św.

Na początku grudnia nasza Wspólnota zajmie się kupnem i przygotowaniem choinki na Boże Narodzenie. Prosimy o pomoc w przywiezieniu i w jej przystrojeniu.

W dniu 8 grudnia, czyli w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, o godz. 17.30 będzie wspólna parafialna Msza św., w języku angielskim dla wszystkich trzech Wspólnot parafii z Oakleigh. Dlatego naszej polskiej Mszy św. w tym dniu nie będzie.

W tym roku kalendarzowym 24 grudnia jest w niedzielę. Dlatego nie będzie Mszy św. o godz. 17, gdyż będziemy celebrować Pasterkę o godz. 22.

Dobiega końca miesiąc listopad, który jest czasem szczególnej modlitwy na dusze zmarłych. Pamiętajmy w modlitwie o naszych Bliskich, którzy już są przed Obliczem Pana Boga. Módlmy się o spokój ich dusz. Oni z pewnością modlą się za nas, w naszych intencjach. Sami sobie już nic pomóc nie mogą. Jedynie my możemy ich wspierać naszymi modlitwami i zamawianymi intencjami Mszy świętych.

Dwa razy w miesiącu będę prowadził katechezy w piątki (drugi i czwarty). Będą one wygłaszane zaraz po Mszy św. W dniach prowadzonych katechez kazania będą krótkie. Będą dwa tematy katechez: Wprowadzenie do Pisma św. i sakramenty święte.

Po Mszy św., zapraszamy na herbatę, kawę, pączki i ciasta.

W tym tygodniu obchodzimy następujących świętych: w poniedziałek: św. Rafał Kalinowski, kapłan zakonnik; we wtorek: Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny; we środę: św. Cecylii, dziewicy i męczennicy; w czwartek: św. Klemensa I, papieża i męczennika; św. Michał August Pro, jezuita męczennik; w piątek: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, kapłan, i Towarzysze; w sobotę: św. Katarzyna Aleksandryjska, dziewica i męczennica.

ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

 

(fot. A.Davey / flickr.com / CC BY 2.0)