W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Godz. 10.00 – W intencji dzieci, które tego dnia przyjmą I Komunię świętą; śp. Antoni, Czesława, Bogusław Szczepanik; śp. Mieczysław Nawrocki (5 rocz. śmierci). Prośba do Miłosiernego Boga o uzdrowienie ciężko chorego Pawła Walca i powrót do zdrowia (od rodziny Włodarczyk).

Godz. 19.00 – śp. Halina Rozwadowska, śp. Barbara i Anatol Oszmian.

W przyszła niedzielę, 3 grudnia po Mszy świętej na naszej scenie zostaną wystawione tradycyjne Jasełka, przygotowane przez Polską Szkołę Sobotnią imienia Marii Konopnickiej. Będzie też Święty Mikołaj dla wszystkich obecnych dzieci. Będzie to także dzień zakończenia roku szkolnego dla dzieci polskiej szkoły sobotniej. Zapraszamy serdecznie na piękne Jasełka, które rozpoczną się przed godz. 12.00, a pół godziny później pojawi się Święty Mikołaj. Nie zmarnujmy tej okazji. Zaprośmy wnuki i dzieci przyjaciół i znajomych. Jasełka to piękna forma katechizacji najmłodszych. Kołu Pań dziękujemy za ufundowanie podarków.

Przypominamy, że w każdą niedzielę o 9.30, przed Mszą św. Koło Żywego Różańca zaprasza do wspólnej modlitwy. W czasie Adwentu, przed każdą Mszą świętą niedzielną o godz. 9:30 zapraszamy na Godzinki. Zaraz po Eucharystii, Koło Pań zaprasza nas serdecznie do kawiarni na domowe wypieki, kawę i herbatę. Przy okazji dziękujemy Kołu Pań za regularną możliwość spotkania się po Mszy świętej. Harcerze i harcerki już tradycyjnie serwują po Mszy św. kawę z expressu.

Członkowie Żywego Różańca przy wejściu do kościoła oferują nam wigilijne opłatki. Mamy ich dużo. Zatroszczmy się o to, aby go nie zabrakło nie tylko na naszych wigilijnych stołach, ale także na stołach naszych dzieci i znajomych. Bóg zapłać za wolne datki.

W kiosku znajdziemy najnowsze wydanie „Tygodnika Polskiego” i miesięcznika „Modlitwa i Służba”. Mamy też Pismo święte, pamiątki, dewocjonalia, książki, kartki na Boże Narodzenie oraz kalendarze na 2024 rok.

Najbliższy piątek, 1 grudnia będzie pierwszym piątkiem miesiąca. Spowiedź tego dnia od godz. 18.00, a potem o 18.30 nabożeństwo z litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Koronką do Miłosierdzi Bożego i Msza św. o godz. 19:00.

Tydzień później, w piątek, 8 grudnia wraz z całym Kościołem obchodzić będziemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. U nas Msza św. o godzinie 19.00. Poprzedzi ją o godz. 18.30 nabożeństwo Maryjne. Będzie to także dla nas drugi dzień adwentowych rekolekcji. Rozpoczniemy je w czwartek, 7 grudnia, a skończymy w niedzielę, 10 grudnia poranną Mszą świętą o godzinie 10.00. Wygłosi je dla nas Ojciec Marcin Włodarek.

W tym tygodniu Msza św. w naszym kościele codziennie o 19.00. W poniedziałek: o dar życia wiecznego dla Błażeja Białeckiego (10 rocz. śmierci); wtorek: śp. siostra Maria Florence Schultz C.R. środa: śp. siostra Daniela Maria Baran; czwartek: o dar życia wiecznego dla Błażeja Białeckiego (10 rocz. śmierci); piątek: dziękczynna z okazji urodzin: Marcina, Masona, Luke; sobota: „Wypominkowa” – za zmarłych polecanych nam w tegorocznych wypominkach. Przyszła niedziela rano: śp. Stanisław Bober; śp. Jan Zuchowicz (11 rocznica śmierci) i śp. Eugeniusz Woliński (10 rocznica śmierci). Śp. Marian Podlaski. W intencji Pawła, o cud uzdrowienia z ciężkiej choroby, za jego żonę Justynę i szczęśliwe rozwiązanie dla niej oraz o Bożą opiekę i wsparcie w tych bardzo trudnych chwilach ich życia; Przyszła niedziela wieczorem: za śp. Tadeusz Płoszkiewicz.

Jest już dostępna nowa lista dla lektorów, czyli czytających i śpiewających w czasie liturgii Mszy św. w grudniu. Można zatem sprawdzić wszelkie terminy na kartce, która jest w zakrystii, ale także na naszej stronie internetowej (jezuici.org.au) w dziale: Lektorzy.

Dzisiejszą uroczystością Chrystusa Króla kończymy Kościelny Rok Liturgiczny i rozpoczynamy Nowy Rok Liturgiczny, cykl B.

Prosimy o zabranie ze sobą naszego biuletynu „Posłaniec”, w którym znajdziemy wszelkie informacje o działalności i konkretnych datach tego, co wydarzy się w naszym Sanktuarium na najbliższe dwa miesiące: grudzień i styczeń. Weźmy nasz informator dla siebie oraz dla swoich bliskich i znajomych.

Parę dni temu zmarł pan Tadeusz Płoszkiewicz z East Keilor. Miał 94 lata. Od samego początku aż do swej śmierci był związany z naszym Polskim Sanktuarium. Będąc czynnym członkiem Komitetu Kościelnego i Rady Duszpasterskiej służył nam na różne sposoby przez całe 50 lat. W każdą niedzielę i święta modlił się tutaj z nami i był zawsze gotowy do pomocy. Podziękujmy dziś Bogu za niego i jego służbę dla nas wszystkich. Krysi, jego córce oraz jej rodzinie składamy wyrazy współczucia. Datę pogrzebu podamy, jak tylko zostanie ona ustalona z domem pogrzebowym.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Godz. 12.00 – Powierzmy dzisiaj nieskończonej Bożej Miłości wszystkich naszych zmarłych, których wspominaliśmy w tym roku w wypominkach. Podziękujmy za nich Bogu i za ich wiarę i prośmy o wieczną dla nich radość i pokój. Módlmy się także za wszystkich naszych chorych i potrzebujących naszej pomocy i wsparcia. Prośmy o pokój w świecie, o zakończenie wojny na Bliskim Wschodzie, w Ukrainie i wielu innych krajach zmagających się z nienawiścią i przemocą. I nie zapominajmy o naszej Ojczyźnie, prośmy Boga, by rozwijała się w sprawiedliwym pokoju.

Dzisiejszą uroczystością Chrystusa Króla kończymy Liturgiczny Rok Kościelny. Za tydzień, pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczniemy nowy rok w naszej liturgii.

Klub „St.Igs” zaprasza nas po Mszy świętej na spotkanie przy kawie, pączkach, herbacie i kremówkach. Gratulujemy Klubowi 30-lecia nieprzerwanej działalności dla naszej wspólnoty i dziękujemy za coniedzielną służbę. W tym roku nasz nieoceniony klub „St.Igs” będzie jeszcze otwarty przez najbliższe dwie niedziele i zamknie swoją usługę w niedzielę, 17 grudnia, by ją wznowić dopiero po styczniowej przerwie.

W zakrystii można dzisiaj nabyć nowe wydanie „Tygodnika Polskiego”, grudniowy numer miesięcznika „Modlitwa i Służba”, opłatki wigilijne oraz katolickie kalendarze ścienne na 2024 rok.

Tydzień temu ogłaszaliśmy, że w ubiegły czwartek miałem się poddać operacji i na skutek koniecznej rehabilitacji miałem być wyłączony ze służby na kilka tygodni, tymczasem jestem jeszcze dzisiaj z Wami. Ze względu na pilną operację, jaką we czwartek musiał przeprowadzić mój chirurg, przesunięto mnie w ostatniej chwili na poniedziałek, 4 grudnia. Będę więc jeszcze z wami, jeśli Pan Bóg pozwoli, przez najbliższy tydzień.

We czwartek w kaplicy św. Andrzeja Boboli Msza święta wieczorna o godzinie 19.00, a po niej zapraszam do modlitwy za naszych zmarłych i na towarzyskie spotkanie.

W przyszłą niedzielę w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon po rannej Mszy świętej o godzinie 10.00 Polska Szkoła Sobotnia im. Marii Konopnickiej wystawi Jasełka i zaprosi świętego Mikołaja ze skromnymi podarkami dla wszystkich obecnych w kościele dzieci. Jasełka są doskonała formą wprowadzenia najmłodszych w świat naszej katolickiej świętej wiary.

Adwentowe Rekolekcje w Richmond odbędą się w tym roku od czwartku, 14 grudnia do soboty, 16 grudnia. Wygłosi je Ojciec Marcin Włodarek. Spotykać się będziemy każdego dnia o godzinie 19.00. Podczas rekolekcji, każdego dnia, można będzie skorzystać ze spowiedzi świętej.

W niedzielę, 17 grudnia parafia św. Ignacego w Richmond zaprasza wszystkich na niepowtarzalny koncert kolęd o godzinie 19.00. Wezmą w nim udział dwa chóry: australijski i wietnamski oraz dwa zespoły: polski i gruziński. Wstęp wolny. Można będzie się włączyć w wykonanie polskich kolęd i doświadczyć wielokulturowej celebracji Bożego Narodzenia.

Rozdajemy dzisiaj nasz duszpasterski biuletyn o nazwie „Posłaniec”. Wydajemy go co dwa miesiąca dla wszystkich trzech ośrodków: dla Essendon, Richmond i Oakleich. Znajdziemy w nim ważne informacje na najbliższe tygodnie. Weźmy go dla siebie, sąsiadów i bliskich, zwłaszcza dla tych, którym trudno przybyć do kościoła.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

U Pana Jacka znajdziemy po Mszy świętej ostatnie wydanie „Tygodnika Polskiego” oraz najnowszy miesięcznik Apostolstwa Modlitwy – „Modlitwa i Służba”, są też trzy rodzaje Kalendarzy na przyszły rok, jak również opłatki.

Rozpoczęliśmy akcję różańca mężczyzn. W każdy pierwszy piątek miesiąca, po Mszy św., zapraszamy mężczyzn do wspólnego odmawiania dziesiątki różańca św.

W czwartek tj. 30 listopada wyruszy z Melbourne na pielgrzymkę do Nowej Zelandii druga grupa pielgrzymów. Wśród uczestników będą Nasi Ojcowie: Mariusz Han i Marcin Włodarek. W pierwszą sobotę miesiąca będę odprawiał Mszę św. w Essendon. Dlatego nie będzie w tym dniu Mszy św. w Oakleigh. W piątek po Mszy św., będziemy mieli Lectio Divina.

Na początku grudnia nasza Wspólnota zajmie się kupnem i przygotowaniem choinki na Boże Narodzenie. Prosimy o pomoc w przywiezieniu i w jej przystrojeniu.

W dniu 8 grudnia, czyli w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, o godz. 17.30 będzie wspólna parafialna Msza św., w języku angielskim dla wszystkich trzech Wspólnot parafii z Oakleigh. Dlatego naszej polskiej Mszy św. w tym dniu nie będzie.

Adwentowe rekolekcje będą od dziesiątego do dwunastego listopada. Będzie je prowadził Ojciec Marcin Włodarek.

W tym roku kalendarzowym 24 grudnia jest w niedzielę. Dlatego nie będzie Mszy św. o godz. 17, gdyż będziemy celebrować Pasterkę o godz. 22.

Dobiega końca miesiąc listopad, który jest czasem szczególnej modlitwy na dusze zmarłych. Pamiętajmy w modlitwie o naszych Bliskich, którzy już są przed Obliczem Pana Boga. Módlmy się o spokój ich dusz. Oni z pewnością modlą się za nas, w naszych intencjach. Sami sobie już nic pomóc nie mogą. Jedynie my możemy ich wspierać naszymi modlitwami i zamawianymi intencjami Mszy świętych.

Po Mszy św., zapraszamy na herbatę, kawę, pączki i ciasta.

W tym tygodniu obchodzimy następujących świętych: w poniedziałek: św. Wirgiliusz z Irlandii, biskup; we wtorek: św. Stefan młodszy, męczennik; we środę: św. Saturnin, biskup; w czwartek: św. Andrzej, Apostoł; w piątek: Pierwszy Piątek Miesiąca; święci męczennicy jezuiccy Edmund Campion i Towarzysze; w sobotę: Pierwsza Sobota miesiąca, św. bł. Rafał Chyliński, kapłan.

ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

 

(fot. Abi / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)