W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Godz. 10.00 – za Ojczyznę z okazji Święta Niepodległości; O błogosławieństwo Boże, w podziękowaniu za dar życia dla Zosi, jej rodziców i chrzestnych (życzą dziadkowie). O powrót do zdrowia dla żony Anny Emilan o co prosi mąż Witek z całą rodziną. Śp. Aniela Rostkowska; śp. Barbara Michniacka (25. rocz. śmierci);  śp. Ewa Włodarczyk Delorso (1 rocz. śmierci) oraz zmarłych z rodzin: Włodarczyk i Piątek; śp. Ron Clark (1 rocz. śmierci).  Za wszystkich zmarłych poleconych w tegorocznych Wypominkach. Módlmy się o łaskę przebaczenia grzechów i wieczne zbawienie dla śp. Mateusza w 1 rocz. jego śmierci.
Godz. 19.00 – „Wypominkowa” – za wszystkich zmarłych poleconych w tegorocznych Wypominkach.

W kiosku znajdziemy najnowsze wydanie „Tygodnika Polskiego”, listopadowy numer „Modlitwa i Służba”, Pismo święte, pamiątki, dewocjonalia, książki oraz także nowe kalendarze.

W tym tygodniu Msza św. w naszym kościele codziennie o 19.00. W poniedziałek pomodlimy się w intencji Pawła, o cud uzdrowienia z ciężkiej choroby, za jego żonę Justynę i szczęśliwe rozwiązanie dla niej oraz o Bożą opiekę i wsparcie w tych bardzo trudnych chwilach ich życia; wtorek: śp. siostra Daniela Maria Baran; środa: śp. Stefania, śp. Tadeusz, śp. Genowefa, śp. Stanisław Fibach; czwartek: „wypominkowa” – za wszystkich zmarłych poleconych w tegorocznych Wypominkach; piątek: śp. Helena Hermanowicz (1 rocz. śmierci) i zmarłych z rodziny Hermanowicz (prosi córka z rodziną); sobota: śp. Wanda i Tadeusz Górscy.  Przyszła niedziela rano: W intencji Ojczyzny; dziękczynna za 25 lat małżeństwa Heleny i Kuby Marchand; śp. Regina i Zdzisław Matynia; śp. Józefa Szymańska (28 rocz. śmieci); śp. Stanisława Pietrzak, śp. Stanisław Pietrzak, śp. Janina Szymkowiak i śp. Jola Szajkowska. Przyszła niedziela wieczorem: „Wypominkowa” – za wszystkich zmarłych poleconych w tegorocznych Wypominkach.

Dzisiaj 12 listopada obchodzimy w Melbourne Święto Niepodległości Polski, przypadające 11 listopada. W naszym Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon modlimy się podczas tej Mszy świętej dziękując Bogu za wolność i niepodległość, a po tej Eucharystii oddamy cześć poległym w chwili ciszy i zadumy przy „Pomniku Katyńskim” na zewnątrz naszej świątyni.

Dziś, 12 listopada o godz. 10 rano na Fed Square w City rozpoczął się Polski Festiwal. Jest to znaczące wydarzenie dla całej Wiktoriańskiej Polonii. Po Festiwalu, o godzinie 17.30 zostanie odprawiona polska Msza św. w historycznym kościele św. Augustyna przy Burke Street w City, a przewodniczyć jej będzie ks. Wiesław Słowik SJ.

W poniedziałek, 13 listopada po Mszy św. wieczornej Siostry Zmartwychstanki zapraszają na spotkanie Pań Apostołek, którego tematem będzie „Dla Ojczyzny serce złóż – dwie miłości w życiu Błogosławionej Siostry Alicji Kotowskiej.

W piątek, 17 listopada o 18.30 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i Msza św. o godz. 19:00.

W najbliższą sobotę, 18 listopada o godz. 9.00 rano kolejna lekcja religii dla dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej, która odbędzie się w tym roku 26 listopada w czasie Mszy św. pod przewodnictwem ks. Mariusz Hana SJ o godz. 10.00.

W przyszłą niedzielę, 19 listopada odbędzie się po rannej Mszy św. Walne Wyborcze Zebranie Komitetu Kościelnego, Koła Pań, Rady Duszpasterskiej oraz przedstawiciele różnych sekcji działających przy naszym kościele. To bardzo ważne spotkanie dlatego prosimy o Waszą liczną obecność.

W każdą niedzielę o 9.30, przed Mszą św. Koło Żywego Różańca zaprasza do wspólnej modlitwy.

Jest już dostępna nowa lista dla lektorów, czyli czytających i śpiewających w czasie liturgii Mszy św. w listopadzie. Można zatem sprawdzić wszelkie terminy na kartce, która jest w zakrystii, ale także na naszej stronie internetowej (jezuici.org.au) w dziale: Lektorzy.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Godz. 12.00 – Powierzmy dziś Bożemu Miłosierdziu śp. Wiesława Bartoszka w 17 rocznicę jego śmierci, a także wszystkich naszych zmarłych, których przywoływaliśmy podczas tegorocznych tradycyjnych wypominek. Podziękujmy Bogu za nich za nich i prośmy o wieczną radość i pokój. Prośmy także za naszą Ojczyznę, która wczoraj obchodziła 105 rocznicę odzyskania Niepodległości, aby jej nie utraciła. Módlmy się o pokój w świecie, o zakończenie wojny na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie i podziękujmy także dzisiaj Bogu za organizatorów Polskiego Festiwalu na Federation Square oraz za całą naszą polską społeczność w Wiktorii.

Zamknięty jest dzisiaj Klub „St.Igs”. Zachęca nas do wybrania się na piękny Polski Festiwal w samym centrum Melbourne, gdzie od 10.00 rano na festiwalowej estradzie występują polskie szkoły sobotnie, zespoły taneczne i kapele muzyczne; w teatrze „The Edge” można w komfortowych warunkach posłuchać wspaniałej polskiej muzyki prezentowanej przez różnych artystów oraz obejrzeć ciekawe wystawy; możemy też odwiedzić różne stoiska i posilić się nad Yarrą polskimi daniami. Jest to wspaniały dzień dla całej polskiej społeczności w Wiktorii, dzień, w którym wszyscy czują się jedną wielką polską rodziną, niezależnie od poziomu wykształcenia, wieku i religijnych lub politycznych poglądów. Skorzystajmy z tej rzadkiej wspaniałej okazji. Na zakończenie Festiwalu w kościele św. Augustyna przy Burke St. w City, niedaleko Spencer St. o godzinie 17.30 odprawiona zostanie Polska Msza św. Patronem tegorocznego Festiwalu jest nowy ambasador Rzeczpospolitej w Australii, profesor Maciej Chmieliński. Przy okazji Festiwalu po raz pierwszy odwiedza on Melbourne.

W zakrystii czeka na nas „Tygodnik Polski”, „Modlitwa i Służba”, magazyn „Trwajcie w Miłości” oraz ciekawy wybór katolickich kalendarzy ściennych na nadchodący 2024 rok.

Stokrotne dzięki naszemu Komitetowi Kościelnemu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie dorocznego pikniku dla naszych wspólnot z Richmond, Essendon i Oakleigh, jaki miał miejsce w ostatni wtorek przy Clifton St. Był to wielki organizacyjny sukces i piękny dzień pełen spokoju i życzliwej bliskości. Szczególne podziękowanie chciałbym w imieniu nas wszystkich skierować do Władzi i Gustawa Bernardów za ich inspirację i organizacyjne kierownictwo. Bóg zapłać wszystkim, także i tym, którzy zechcieli przyjść na ten ważny dla nas wszystkich wspólnotowy, doroczny piknik.

W przyszłą niedzielę, 19 listopada zastąpi mnie Ojciec Marcin Włodarek. Ja będę musiał przeprowadzić w Essendon bardzo ważne Walne Wyborcze Zebranie Komitetu Kościelnego, Rady Duszpasterskiej i Koła Pań.

Za dwa tygodnie zakończymy Kościelny Rok Liturgiczny uroczystością Chrystusa Króla, a za 3 tygodnie, w pierwszą niedzielę grudnia rozpoczniemy Nowy Rok Liturgiczny. Adwentowe Rekolekcje wygłosi dla nas od 14 do 16 grudnia Ojciec Marcin. Klub „St.Igs” obchodzi w tym roku 30 lecie nieprzerwanej dla nas służby. Podziękujemy Bogu za członków klubu i ich ofiarność.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

U Pana Jacka znajdziemy po Mszy świętej ostatnie wydanie „Tygodnika Polskiego” oraz miesięcznik Apostolstwa Modlitwy – „Modlitwa i Służba”, są też trzy rodzaje Kalendarzy na przyszły rok.

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Niepodległości Polski. W Warszawie przeszedł Marsz Niepodległości, w którym wzięło udział tysiące Polaków. Ilu polskich patriotów oddało życie za odzyskanie tej polskiej niepodległości. W obliczu najbliższych decyzji Unii Europejskiej, ta niepodległość może nam zostać odebrana na rzecz Niemiec i Francji. Koalicja partii opozycyjnych, która obecnie dąży do przejęcia władzy w Polsce, w wyniku ostatnich wyborów, sprzyja tym decyzjom eurokratów z Brukseli.

Już za dwa tygodnie będzie uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, która kończy cały rok liturgiczny. Ten kończący się rok liturgiczny jest okazją do podsumowań i pogłębionej refleksji o działalności naszej wspólnoty, jak również próbą planowania naszych zaangażowań na przyszły rok. Dlatego w najbliższym czasie zwołamy spotkanie Komitetu Kościelnego.

Miesiąc listopad jest czasem szczególnej modlitwy na dusze zmarłych. W pierwszych dniach tego miesiąca nawiedzając cmentarze i modląc się w intencji Ojca św. (Ojcze Nasz; Zdrowaś Maryjo; Chwała Ojcu…) można uzyskać odpust zupełny, który warto ofiarować za dusze zmarłych: naszych Bliskich, krewnych, przyjaciół, znajomych. Już od kilku lat w dniu drugim listopada nawiedzamy cmentarze.

W piątek odbędzie się obrzęd pogrzebowy ś.p. Tadeusza Kaczmarskiego. On razem ze swoją żoną często modlił się w naszym kościele, na polskich Mszach św. Jego synowi Andrzejowi Kaczmarskiemu składam wyrazy współczucia i zapewnienie modlitwy w intencjach zmarłego Ojca. Tę Mszę św., też sprawowałem o spokój Jego duszy.

Dwa razy w miesiącu będę prowadził katechezy w piątki (drugi i czwarty). Będą one wygłaszane zaraz po Mszy św. W dniach prowadzonych katechez kazania będą krótkie. Będą dwa tematy katechez:

Po Mszy św., zapraszamy na herbatę, kawę, pączki i ciasta domowego wypieku.

W tym tygodniu obchodzimy następujących świętych: w poniedziałek: święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn, pierwsi polscy męczennicy; we wtorek: św. Józefa Pignatelli, kapłana jezuity; we środę: św. Alberta Wielkiego, biskupa i doktora Kościoła; w czwartek: NMP Ostrobramska, Matka Miłosierdzia; rzymskie bazyliki świętych Piotra i Pawła; w piątek: św. Elżbiety Węgierskiej; w sobotę: bł. Karoliny Kózkównej, dziewicy.

ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

(fot. ks. Mariusz Han SJ, Polish Festival Melbourne 2022)