W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Godz. 10.00 – Powierzmy dzisiaj Bożej Miłosierniej Miłości śp. Annę Piątek i Bońka Ligudzińskiego; śp. Ryszarda Książka w 30 rocznicę śmierci oraz Walerię i Ryszarda Słowików. Módlmy się także za naszych chorych, prośmy o powrót do zdrowia i ocalenie dla Zofii oraz za naród ukraiński, zmagający się z agresją, o pokój w świecie i za naszą Ojczyznę, zbliżającą się do wyborów parlamentarnych.
Godz. 19.00 – Za śp. Magdę Gwóźdź.

Bóg zapłać naszej Polskiej Szkole Sobotniej im. Marii Konopnickiej za mini- koncert dedykowany tatusiom i dziadkom w ostatnią niedzielę. Był to bardzo miły podarek dla nich i dla nas wszystkich na Dzień Ojca.

Koło Pań zaprasza nas po Mszy świętej do kawiarni na pączki, świeże domowe wypieki, na kawę i herbatę. Koło Przyjaciół Harcerstwa serwuje kawę z ekspresu. Mamy jeszcze w kuchni do nabycia smaczne pierogi, kopytka i gołąbki, jakie pozostały nam po ostatnim bazarze.

W kiosku możemy dziś nabyć „Tygodnik Polski”, nowy numer miesięcznika „Modlitwa i Służba”, Pismo święte i duży wybór pamiątek, dewocjonalia, znicze i kartki na różne okazje.

W tym tygodniu Msza św. w naszym kościele codziennie o 19.00, poza środą; we środę o 17.00. W poniedziałek powierzymy Bogu śp. Siostrę Marię Karmely Loftus; we wtorek Walerię i Ryszarda Słowików; we środę śp. Siostrę Marię Karmely Loftus; we czwartek także za tę samą śp. Siostrę Marię; w piątek za śp. zmarłych z rodziny Szczapa, Harasimowicz, Zarębskich i Kuroszów; w sobotę za śp. Anielę Radoś i benefaktorów naszego kościoła; a w przyszłą niedzielę rano o Bożą pomoc i powrót do zdrowia dla Pawła Walca oraz za naszą Ojczyznę w kolejną rocznice napaści sowieckiej w 1939 roku i za wszystkich poległych w czasie wojny, a wieczorem za śp. Mirosławę i Janka Wilde.

W piątek o 18.30 Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. W przyszłą niedzielę Koło Żywego Różańca zaprasza do wspólnej modlitwy o godzinie 9.30.

W sobotę, 7 października, jak co roku przybędą do nas z całego Melbourne Koła Żywego Różańca ze swymi duszpasterzami. O godzinie 10.30 odprawimy Nabożeństwo Różańcowe, o 11.00 Mszę święta, a potem nasze Koło Żywego Różańca podejmie pielgrzymów obiadem. Już dziś zapraszamy do wspólnej modlitwy w Uroczystość Matki Bożej Różańcowej.

We środę, 20 września po Mszy św. o godzinie 17.00 Siostry Zmartwychwstanki zapraszają na audiowizualny pokaz o heroizmie dnia codziennego współzałożycielki zakonu, Matki Jadwigi w ramach spotkania Apostołek Zmartwychwstania. Po projekcji odbędzie się spotkanie przy herbacie i domowych wypiekach.

Lekcje przygotowujące 10 polskich dzieci do Pierwszej Komunii świętej odbywają się w soboty od godziny 9.00. Prowadzi je Siostra Maksymiliana.

Zajęcia w naszej Szkole Sobotniej imienia Marii Konopnickiej trwają w każdą sobotę 3 godziny: od 10.00 do 13.00. Zachęcamy do zapisywania dzieci do naszej szkoły.

W najbliższy czwartek przybędzie do nas Ojciec Marcin Włodarek i będzie z nami do stycznia przyszłego roku.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Godz. 12.00 – Podziękujmy dziś Bogu za naszą wspólnotę gromadzącą się w Richmond od przeszło 70 lat. Podziękujmy za Komitet Kościelny, Klub St.Igs i Radę Duszpasterską oraz za wszystkich, którzy na różne sposoby troszczą się o naszą wspólnotę. Podziękujmy za nasze rodziny i za naszych ojców. Prośmy o zdrowie dla wszystkich naszych chorych i wieczną radość dla naszych zmarłych. Módlmy się także za naszą Ojczyznę zbliżającą się od wyborów, o jej bezpieczeństwo, pomyślność i suwerenność, a także o sprawiedliwy pokój dla ciągle walczącej Ukrainy.

Ponieważ dzisiaj parafialnym obiadem chcemy uczcić naszych ojców i dziadków, dlatego wszystkim obecnym tu dzisiaj ojcom i dziadkom składamy jeszcze raz serdeczne życzenia. Niech Dobry Bóg nie szczędzi wam swej pomocy i niech wam nie zabraknie wdzięcznej miłości i należnego szacunku od waszych rodzin.

Zaraz po Mszy św. nasz Komitet Kościelny i Rada Duszpasterska, przy wsparciu członków Klubu „St.Igs”, zapraszają nas bardzo serdecznie do parafialnej sali na tradycyjny Obiad z okazji Dnia Ojca. Na stołach czekają już na nas wazy ze smacznym krupnikiem. Mamy też – tradycyjnie – pierogi z mięsem i z ziemniakami i serem. Przy wejściu będą panie pytać, na jakie pierogi mamy ochotę: z mięsem i bigosem, czy tak zwane ruskie ze śmietaną. W zależności od odpowiedzi otrzymamy odpowiedni kolor nalepki, aby Panie wiedziały, które podać nam pierogi. A na deser mamy bogaty wybór ciast, kawę, herbatę i lampkę wina. Nie zabraknie też dzisiaj atrakcyjnej loterii i wspólnego śpiewu, czyli muzycznej biesiady. Wstęp: $25 od osób dorosłych. Dla dzieci przewidujemy zniżki. Nasz Komitet Kościelny od samego początku troszczył się o dobro polskich rodzin na emigracji, dlatego co roku podkreślał rolę matki, ojca i dziecka organizując przy okazji ich świąt wspólne obiady i celebracje. Zechciejmy docenić tę troskę i wysiłek naszego Komitetu i przyjmijmy ich zaproszenie na ten dzisiejszy Obiad.

Klub „St.Igs” jest dzisiaj nieczynny. W zakrystii możemy nabyć „Tygodnik Polski” i wrześniowe wydanie miesięcznika „Modlitwa i Służba”.

Jutro spotkanie Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, a w przyszłą niedzielę zebranie Sodalicji Mariańskiej.

We czwartek w kaplicy świętego Andrzeja Boboli o 19.00 – jak co tydzień – Msza święta, a po niej towarzyskie spotkanie przy herbacie.

Dzisiaj w Markowej na Podkarpaciu odbędzie się uroczystość beatyfikacji rodziny Ulmów: ojca, brzemiennej matki i sześciorga małych dzieci zamordowanych w czasie wojny za ukrywanie w swym domu sześciorga Żydów. Będzie to pierwsze w historii Katolickiego Kościoła wyniesienie na ołtarze całej rodziny wraz z rodzącym się dzieckiem.

Za dwa tygodnie, w niedzielę 24 września w katedrze Świętego Patryka Arcybiskup Piotr Comensoli przewodniczył będzie o godzinie 15.00 uroczystej Mszy świętej dla wszystkich wspólnot etnicznych w Melbourne i zaprasza na nią także naszą polską społeczność. Koncelebrowaną Mszę świętą poprzedzi różańcowa modlitwa odmawiana w różnych językach.

We czwartek przyleci do nas z Polski Ojciec Marcin Włodarek i będzie z nami aż do końca roku. Liczymy bardzo na jego pomoc.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

U Pana Jacka znajdziemy po Mszy świętej ostatnie wydanie „Tygodnika Polskiego” oraz już pięknie ilustrowany wrześniowy numer miesięcznika Apostolstwa Modlitwy – „Modlitwa i Służba”.

Rozpoczęła się właśnie Msza św. beatyfikacyjna Wiktorii i Józefa Ulmów z dziećmi w Markowej na Podkarpaciu.  Po raz pierwszy w historii Kościoła Katolickiego zostaje beatyfikowana cała rodzina łącznie z rodzącym się siódmym dzieckiem. Ono przyjęło chrzest krwi mocą męczeństwa swoich rodziców i swojego rodzeństwa. Jest to jeszcze jeden przykład, jak Polacy ratowali Żydów w czasie II Wojny Światowej.

Dzisiaj w Richmond był obiad organizowany z okazji Dnia Ojca. Dziękuję wielu osobom z naszej Wspólnoty za Waszą obecność. Ważną rzeczą jest łączność i solidarność wszystkich naszych trzech ośrodków duszpasterskich.

W niedzielę 24.09.23 w katedrze św. Patryka będzie Msza św., na którą ks. Abp Peter Comensoli zaprasza przedstawicieli wszystkich grup emigranckich z Victorii. O godz. 14 zostanie odmówiony wspólny różaniec św., a po nim odprawiona zostanie uroczysta koncelebrowana Msza św., której przewodniczył będzie Arcybiskup. Będziemy Was reprezentować razem z Jackiem Suwarą i Andrzejem Polakiem. Oczywiście zaproszenie ks. Arcybiskupa jest skierowane do Nas Wszystkich. Zachęcamy do udziału w tej dorocznej uroczystości wszystkich wspólnot etnicznych w Melbourne.

Kilka dni temu została opublikowana data najbliższych wyborów w Polsce do sejmu i senatu. Będzie to dzień 15 października. Od wyniku tych wyborów i od tego kto przejmie władzę w Polsce będą zależały losy przyszłości naszej Ojczyzny. Dlatego już dzisiaj powinniśmy rozpocząć osobistą modlitwę w tej intencji.

W tym tygodniu obchodzimy następujących świętych: w poniedziałek: św. męczenników Prota i Hiacynta; we wtorek: Najświętszego Imienia Maryi; we środę: św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła; w czwartek: Podwyższenie Krzyża Świętego i św. Alberta, biskupa; w piątek: Najświętszej Maryi Panny Bolesnej; w sobotę: św. męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa.

ks. Tadeusz Rostworowski SJ