W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Godz. 10.00 – śp. Wanda i Marian Cichacki; śp. Mariusz Wawrzeczko (od Jadzi Waliczek – mama), który zmarł w Polsce, o pokój duszy i chwałę nieba; śp. Edward Kurdziński (w 16. rocznicę śmierci); o szczęśliwą podróż do Polski i powrót do Australii; o błogosławieństwo Boże dla Adasia z okazji urodzi, o opiekę Bożą, zdrowie i wszelkie łaski na każdy dzień.
Godz. 19.00 – za Dobroczyńców Polskiego Sanktuarium Maryjnego w Essendon.

Po Mszy św. Koło Pań zaprasza nas na ciasto, kawę i herbatę oraz wspólne spotkanie w gronie znajomych i przyjaciół. W kiosku znajdziemy najnowsze wydanie Tygodnika Polskiego, który wychodzi blisko 75 lat! Można także zakupić miesięcznik „Modlitwa i Służba” oraz Pismo święte, dewocjonalia i pamiątki.

W czwartek, 11 lipca po Mszy św. o 19.00 odbędzie się spotkanie Stowarzyszenia Faustinum, które prowadzi ks. Tadeusz Rostworowski SJ. Przypominamy, że spotkania te odbywają się w 2 i 4 czwartek każdego miesiąca.

W najbliższy piątek, 12 lipca nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego o godz. 18.30 i Msza święta o godz. 19.00.

W sobotę, 13 lipca z racji drugiej soboty miesiąca powinno się odbyć spotkanie „Klubu Seniora pod Palmą” o godz. 1.00 po południu, ale wyjątkowo odbędzie się ono za tydzień, 20 lipca o tej samej godzinie.

Tego samego dnia, czyli w sobotę, 13 lipca ze względu na przerwę w zajęciach szkolnych nie odbędzie się lekcja religii dla dzieci przygotowujących się w do Pierwszej Komunii świętej. Z tego samego powodu nie będzie również zajęć języka polskiego przy Polskiej Szkole Sobotniej imienia Marii Konopnickiej.

Za tydzień w niedzielę, 14 lipca różaniec o godz. 9.30 przed Mszą świętą.

W następny czwartek, 18 lipca po Mszy świętej o godz. 19:00 Siostry Zmartwychwstanki zapraszają na spotkanie z cyklu „W stronę Jubileuszu 2025” Wspólnotę Zmartwychwstania i wszystkich chcących duchowo przygotować się na to wielkie wydarzenie w Kościele Powszechnym – pierwszy Rok Święty w XXI wieku. W czasie spotkania, które będzie w szkolnej sali, zostanie przedstawiona prezentacja audiowizualna „Jubileusze ostatnich dwóch stuleci”. Po prelekcji będzie coś ciepłego i smacznego przy herbacie i kawie.

W tym tygodniu Msze święte w naszym kościele odprawiamy będą codziennie o godz. 19.00. W poniedziałek pomodlimy się: śp. Leokadia Choińska (7. rocznica śmierci), o pokój wieczny i chwałę nieba; we wtorek: o błogosławieństwo Boże i dalsze łaski w dniu imienin dla siostry Herminy; w środę: śp. siostra Maura Irena Kopeć CR; w czwartek: śp. Magda Gwóźdź. W przyszłą niedzielę rano o 10.00: śp. Anna Piskor; śp. Franciszka i Antoni Kucharski; śp. Marian Żurek; o błogosławieństwo Boże dla Adasia z okazji urodzin, z prośbą o opiekę Bożą i wszelkie łaski.

Szanowni Słuchacze Radia 3ZZZ w Melbourne. Zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o odnowienie swojego Membership, a także zapisywanie się na nowych członków grupy polskiej w Radiu 3ZZZ. Obowiązki płatnego członka są bardzo proste. Należy wypełnić formę i zapłacić roczną składkę w wysokości 11 lub 16 dolarów. Studenci, emeryci, renciści, osoby od 60 roku życia w wzwyż płacą jedynie 11 dolarów. Mamy aktualnie w Polonii, wiele osób starszych, chorych, które nie wychodzą z domu i z utęsknieniem czekają na polskie audycje. W Melbourne i okolicach mieszka nas ponad 17 tysięcy. W większości osoby te nie posługują się komputerem i nie mogą odsłuchać niczego z Internetu. Jako Polska Sekcja Radia 3ZZZ mamy aktualnie 3 godz. programów tygodniowo. Bóg zapłać za pomoc!

W ostatnim tygodniu odeszły od nas do wieczności trzy panie, znane polskiej społeczności w Melbourne: Krystyna Marczyńska, Feliksa Gross i Wiktoria Olek.

Pogrzeb śp. Krystyny Marczyńskiej, sybiraczki, członkini Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i zasłużonej członkini Koła Pań przy Związku Polaków w Melbourne, odbędzie się w piątek, 12 lipca o godzinie 10.00 rano w kaplicy Tobin Brothers w Glenroy.

Pogrzeb śp. Feliksy Gross, zasłużonej, długoletniej chórzystki, występującej w polskim Chórze „Syrena”, odbędzie się także w najbliższy piątek, 12 lipca w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon. O godzinie 10.00 różaniec, a o 10.30 Msza święta pogrzebowa.

Pogrzeb śp. Wiktorii Olek, znanej harcerskim hufcom w Melbourne, będzie miał miejsce w kościele św. Brygidy w Balwyn North w najbliższy czwartek, 11 lipca o godzinie 11.00.

Ich rodzinom składamy wyrazy współczucia.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Godz. 12.00 – Polećmy dzisiaj Bożemu Miłosierdziu śp. Józefę Gierud oraz wszystkich zmarłych z rodziny Gierudów i Szarkowskich. Prosząc Boga o wieczną dla nich radość i pokój módlmy się o Bożą opiekę dla Feli i jej rodziny. Polecajmy także Bogu niedawno zmarłe: Krystynę Marczyńską, Feliksę Gross i Wiktorię Olek i prośmy o pociechę dla ich rodzin. Powierzmy Bogu losy naszej Ojczyzny i cierpienia narodów zmagających się z agresją. Prośmy o sprawiedliwy pokój w świecie, a dla Polski o narodowe pojednanie, praworządność i bezpieczną przyszłość.

W każdą niedzielę na pół godziny przed polską Mszą świętą Koło Żywego Różańca zaprasza do wspólnej modlitwy za naszą wspólnotę i nasze rodziny oraz w intencjach, w jakich prosi nas o modlitwę papież Franciszek. 

Ofiarni członkowie klubu „St.Igs” zapraszają na ciepłą zupę, pączki, kremówki, herbatę i kawę.

W zakrystii możemy nabyć „Tygodnik Polski”, lipcowe wydanie miesięcznika „Modlitwa i Służba” i periodyk: „Trwajcie w Miłości”.

We czwartek w kaplicy św. Andrzeja Boboli o 19.00 polska Msza święta, a po niej towarzyskie spotkanie przy herbacie. 

Każdego dnia w naszym kościele w Richmond o godzinie 12.00 w południe odprawiana jest Msza święta w języku angielskim. W każdy piątek przed Mszą świętą, od godziny 11.00, można wziąć udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, a w pierwsze piątki miesiąca udzielany jest sakrament namaszczenia chorych. 

W niedzielę, 28 lipca obchodzić będziemy Odpust Parafialny. O 9.30 odprawiona zostanie koncelebrowana Msza św. dla wszystkich trzech wspólnot działających w naszej parafii: dla australijskiej, wietnamskiej i polskiej wspólnoty. Po Mszy świętej w Sali parafialnej będzie miał miejsce odpustowy poczęstunek, przygotowany przez te wspólnoty. Tydzień później, 7 sierpnia, członkowie Klubu „St.Igs” zapraszają na polską odpustową ucztę po polskiej mszy świętej. 

W ostatnim tygodniu odeszły od nas do wieczności trzy panie, znane polskiej społeczności w Melbourne: Krystyna Marczyńska, Feliksa Gross i Wiktoria Olek. Pogrzeb śp. Krystyny Marczyńskiej, sybiraczki, członkini Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i zasłużonej członkini Koła Pań przy Związku Polaków w Melbourne, odbędzie się w piątek, 12 lipca o godzinie 10.00 rano w kaplicy Tobin Brothers w Glenroy. Pogrzeb śp. Feliksy Gross, zasłużonej, długoletniej chórzystki, występującej w polskim Chórze „Syrena”, odbędzie się także w piątek, 12 lipca w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon o godzinie 10.00. Pogrzeb śp. Wiktorii Olek, znanej harcerskim hufcom, będzie miał miejsce w kościele św. Brygidy w Balwyn North w najbliższy czwartek, 11 lipca o godzinie 11.00. Ich rodzinom składamy wyrazy współczucia.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

U Pana Jacka znajdziemy po Mszy wydanie „Tygodnika Polskiego” oraz miesięcznik Apostolstwa Modlitwy – „Modlitwa i Służba”, na miesiąc czerwiec i lipiec.

Miesiąc lipca jest poświęcony Najświętszej Krwi Pana Jezusa.

Jest to przygotowanie do obchodów 100-lecia poświęcenia naszego kościoła, będziemy ten jubileusz odchodzić w przyszłym roku 2025. W związku z tym, Ksiądz Proboszcz, wraz z całą Radą Parafialną, organizują Fundraising, by odnowić ten kościół. Pracę, które trzeba wykonać to: założenie dachu nad zakrystią i pokojem wspólnych spotkań, wymalowanie kościoła, założenie nowego karpetu w całym kościele. W dniu 20 lipca organizowane jest taneczne spotkanie przy kościele NSP Jezusa. Rozpocznie się o godzinie 06:30 do 11:30 pm. Bilety są dla osób dorosłych w cenie AU $ 20, dla dzieci do 12 roku życia w cenie AU $ 10. Nasza Wspólnota otrzymała 20 biletów do dyspozycji.

W ostatnim tygodniu odeszły od nas do wieczności trzy panie, znane polskiej społeczności w Melbourne: Krystyna Marczyńska, Feliksa Gross i Wiktoria Olek. 

Pogrzeb śp. Krystyny Marczyńskiej, sybiraczki, członkini Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i zasłużonej członkini Koła Pań przy Związku Polaków w Melbourne, odbędzie się w piątek, 12 lipca o godzinie 10.00 rano w kaplicy Tobin Brothers w Glenroy.

Pogrzeb śp. Feliksy Gross, zasłużonej, długoletniej chórzystki, występującej w polskim Chórze „Syrena”, odbędzie się także w najbliższy piątek, 12 lipca w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon. O godzinie 10.00 różaniec, a o 10.30 Msza święta pogrzebowa.

Pogrzeb śp. Wiktorii Olek, znanej harcerskim hufcom w Melbourne, będzie miał miejsce w kościele św. Brygidy w Balwyn North w najbliższy czwartek, 11 lipca o godzinie 11.00.

Ich rodzinom składamy wyrazy współczucia.

Dzisiaj po Mszy św. zapraszamy Was Wszystkich słodkie ciasta, kawę i herbatę. Zostanie zaprezentowany film o św. Marii Goretti.

W każdy pierwszy piątek miesiąca mężczyźni obecni w Eucharystii, pod patronatem św. Andrzeja Boboli, odmawiają dziesiątek różańca. Zapraszamy wszystkich mężczyzn tutaj obecnych do dołączenia do już obecnej grupy.

W tym tygodniu obchodzimy następujących świętych: w poniedziałek: św. Jana z Dukli, kapłana; we wtorek: święci męczennicy: Augustyn Zhao Rong i Leon Mangin, kapłani, i Towarzysze; we środę: św. Antoni Peczerski, opat; w czwartek: św. Benedykt z Nursji, opat, patron Europyw piątek: św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu, biskup i męczennik; w sobotę: św. Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy. 

ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

(fot. Jose Maria Cuellar/ flickr.com / CC BY-ND 2.0)