W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Godz. 10.00 – śp. Aniela Rostkowska; śp. Wiktor Cymbalista; śp. Kazimierz Kucharski; śp. Robert Kaszkiel (13 rocz. śmierci); śp. Marta Niedziałkowska, o przyjęcie duszy i uwolnienie od grzechów i kar; w intencji synów z rodziny Żylińskich, o szczęśliwą podróż dla syna oraz o zdrowie dla wnuków, w intencji Janiny i Antoniego Żylińskich z okazji 59 rocznicy ślubu; w intencji Huberta, który dziś obchodzi 10. urodziny, o dalsze błogosławieństwo Boże dla niego o co proszą kochający rodzice i siostra.
Godz. 19.00 – śp. Jadwiga Wadowska (18 rocznica śmierci); o powrót do zdrowia dla Marty.

W kiosku znajdziemy najnowsze wydanie najnowszego Tygodnika Polskiego, który wychodzi blisko 75 lat! Można także zakupić najnowszy miesięcznik „Modlitwa i Służba” oraz Pismo święte, dewocjonalia i pamiątki. We wszystkie niedziele czerwca różaniec odmawiać będziemy o godzinie 9.00, a o 9.30 odprawiać będziemy nabożeństwo czerwcowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W tym tygodniu Msze święte w naszym kościele odprawiamy będą codziennie o godz. 19.00. W poniedziałek: śp. Magda Gwóźdź; we wtorek: o Bożą opatrzność dla Australii i o szczęśliwą podróż i przebieg pielgrzymki do Sydney; w środę: śp. siostra Klara Szulist CR; w czwartek: dziękczynna za dar beatyfikacji siostry Alicji Kołowskiej z prośbą o Jej kanonizację; w piątek: w intencji Kaji i Kaley z okazji urodzin, o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej, o co proszą dziadkowie. Przyszła niedziela o 10.00 rano: śp. Edward Wospil (29 rocznica śmierci); śp. Janina Rudowska (14 rocznica śmierci), śp. Kazimiera i Franciszek Litewka i za zmarłych z rodziny Jeziorskich, Rudkowskich, Kołodziejczyków, Rosów, Skrzyniowskich i Żurków, oraz o dalszą opiekę Bożą nad całą rodziną z podziękowaniem za otrzymane łaski. Przyszła niedziela o 7.00 wieczorem: za zmarłych i żywych dobroczyńców Polskiego Sanktuarium Maryjnego w Essendon.

W czwartek, 13 czerwca po Mszy św. o 19.00 odbędzie się spotkanie Stowarzyszenia Faustinum, które prowadzi ks. Tadeusz Rostworowski SJ. Przypominamy, że spotkania te odbywają się w 2 i 4 czwartek każdego miesiąca.

W sobotę, 15 czerwca zapraszamy na lekcję religii dla dzieci przygotowujących się w do Pierwszej Komunii świętej. Zajęcia przy Polskiej Szkole Sobotniej imienia Marii Konopnickiej trwają tego samego dnia od 10.00 do 13.00.

Za dwa tygodnie w sobotę, 22 czerwca zapraszamy na Nabożeństwo do św. Rity z poświęceniem róż odbędzie się po Mszy św. o godz. 19-tej. Róże sprzedają członkowie Koła Misyjnego, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na pomoc ośrodkom Misyjnym. Po nabożeństwie Koło Przyjaciół Misji zaprasza na ciasto i kawę. Na ostatnim spotkaniu było nas ponad 100 osób!

W niedzielę, 23 czerwca odbędzie się zwyczajne miesięczne zebranie Komitetu Kościelnego, Koła Pań, Rady Duszpasterskiej oraz przedstawicieli wszystkich sekcji i organizacji działających przy naszym ośrodku odbędzie się o 11.45 przed południem w salce szkolnej.

Prosimy o zgłoszenie się do zakrystii osoby, które w dniach od 10-14 października udają się na pielgrzymkę do Darwin. Przygotowane są informację dotyczące pierwszej i drugiej wpłaty na ten wyjazd. Czasu nie zostało wiele, dlatego bardzo prosimy o kontakt z ks. Mariuszem Hanem SJ.  

W piątek, 7 czerwca zmarła Pani Anastazja Piejko. Miała 100 lat. Jej pogrzeb odbędzie się 20 czerwca 2024 roku w naszym Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon. Konkretna godzina rozpoczęcia różańca, Mszy św. i pogrzebu (Footscray General Cemetery) zostanie podana w przyszłą niedzielę, po uzgodnieniu z Tobin Brothers: Funeral Service. Rodzinie Pani Ani składamy wyrazy współczucia i obiecujmy nasza modlitwę.

Dzisiaj wieczorem, 9 czerwca odbędzie się doroczny Odpust w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Oakleigh. Po Mszy świętej o godz. 17.00 zapraszamy na parafialne BBQ i spotkanie.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Godz. 12.00 – Podczas dzisiejszej Mszy świętej polecajmy Bożemu Miłosierdziu Wiesławę Karolewicz w 1 rocznicę jej śmierci oraz Antoniego Mateckiego w 17 rocznicę i prośmy o wieczną dla nich radość i pokój oraz o Boże łaski dla ich bliskich. Módlmy się także za naszą Ojczyznę oraz za całą Europę zgromadzoną przy urnach wyborczych i decydującą o swojej przyszłości. Polecajmy Bożej interwencji i pomocy narody ogarnięte wojną i prośmy o sprawiedliwy dla nich pokój. I módlmy się za naszych chorych, uzależnionych, szukających prawdy i pomocnej dłoni oraz za wszystkich chrześcijan prześladowanych w różnych częściach świata oraz ich prześladowców.

Klub „St.Igs” zaprasza nas dzisiaj po Mszy świętej na towarzyskie spotkanie przy pączkach, kremówkach, kawie i herbacie.

W zakrystii mamy do nabycia nowe wydanie „Tygodnika Polskiego”, miesięcznik „Modlitwa i Służba” oraz periodyk: „Trwajcie w Miłości”.

Polska społeczność w Oakleigh obchodzi dzisiaj swój doroczny odpust. W kościele poświęconym Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, w którym gromadzą się Polacy od przeszło 50 lat, o godzinie 16.00 rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu, a o godzinie 17.00 Msza święta odpustowa. Po Mszy świętej Komitet Kościelny zaprasza na odpustowy poczęstunek w salce za zakrystią.

Jutro, w poniedziałek o godzinie 19.00 miesięczne spotkanie Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego.

We czwartek, jak co tydzień, w kaplicy św. Andrzeja Boboli przy Clifton St. w Richmond o godzinie 19.00 polska Msza święta, a po niej nabożeństwo czerwcowe i towarzyskie spotkanie przy herbacie.

Przy wyjściu z kościoła czeka na nas ostatnie wydanie parafialnego biuletynu o nazwie „Posłaniec”. Znajdziemy w nim nie tylko informacje duszpasterskie dotyczące trzech naszych ośrodków: Essendon, Richmond i Oakleigh, ale także pomocne adresy i numery telefonów. Rodzicom lub dziadkom polecamy także redagowany po angielsku parafialny biuletyn z przeznaczeniem dla małych dzieci. Jest z nim sporo ciekawie podanych katechizmowych i liturgicznych informacji.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

U Pana Jacka znajdziemy po Mszy wydanie „Tygodnika Polskiego” oraz miesięcznik Apostolstwa Modlitwy – „Modlitwa i Służba”, na miesiąc maj i czerwiec.

Dzisiaj jest zewnętrzna Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ta Uroczystość właściwie była w piątek tj., 07.06.24, w tym roku przypadła ona na Pierwszy Piątek Miesiąca.  Jest to także Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Jest taka możliwość liturgiczna przeniesienia właściwej celebracji Uroczystości na niedzielę, by jak największa ilość osób mogła w Niej uczestniczyć.  Jest to dzień odpustu naszej parafii. W tym dniu w naszej parafii można uzyskać wiele łask i pomocy duchowej. Serdecznie zapraszamy wszystkich tutaj obecnych po Mszy św., na spotkanie przy kawie, herbacie, będą kiełbaski, sałatki, ciasta. Można będzie także zakupić te kiełbaski do Waszych domów. Cena kolacji dla osób dorosłych wynosi $ AU 15, dla dzieci do lat 18 $ AU 10.

W marcu przyszłego roku 2025, będziemy obchodzić 100-lecie poświęcenia naszego kościoła. W związku z tym, Ksiądz Proboszcz, wraz z całą Radą Parafialną, organizują Fundraising, by odnowić ten kościół. Pracę, które trzeba wykonać to: założenie dachu nad zakrystią i pokojem wspólnych spotkań, wymalowanie kościoła, założenie nowego karpetu w całym kościele. W dniu 16 czerwca nasza wspólnota zorganizuje BBQ w godzinach porannych dla całej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W ostatnią niedzielę po raz ostatni ogłaszałem możliwość pielgrzymki do Darwin w dniach 18-22 październik tego roku. W związku z brakiem zainteresowania tą pielgrzymką, zostanie ona anulowana w tym terminie. Jedynie jedna osoba się zgłosiła i zaraz kilka dni później zrezygnowała.

Czerwiec jest miesiącem poświęconym Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Dlatego zachęcam Was do odmawiania Litanii do Serca Chrystusa Pana. Po odmówieniu różańca w piątek i w niedzielę będziemy także odmawiać tę Litanię.

W każdy pierwszy piątek miesiąca mężczyźni obecni w Eucharystii, pod patronatem św. Andrzeja Boboli, odmawiają dziesiątek różańca.

W tym tygodniu obchodzimy następujących świętych: w poniedziałek: Bł. Bogumił-Piotr, biskup; we wtorek: św. Barnaby, Apostoła; we środę: błogosławionych 108 męczenników z czasów II wojny światowej; w czwartek: św. Antoni Padewski, kapłan i doktor Kościoła; w piątek: św. Metody Wyznawca, patriarcha; w sobotę: św. Wit, męczennik. 

ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

(fot. x1klima / flickr.com / CC BY-ND 4.0)