W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Godz. 10.00 – Módlmy się dzisiaj o wieczną radość i pokój dla śp. Heleny Czajko w 8 rocznice śmierci; za śp. Stanisława Czerwińskiego w 40 rocznicę; Czesława Godlewskiego w 30 rocznicę i Ryszarda Niebrzydowskiego w 9 rocznicę śmierci; a także za śp. Romana i Piotra Mastek oraz za Adama i Kazimierza Niedźwieckich. Polecając ich Bożemu Miłosierdziu prośmy także o Boże błogosławieństwo dla ich rodzin. Wraz z całym Kościołem módlmy się dzisiaj za misje; o umocnienie misjonarzy w ich misyjnym trudzie i o nowe misyjne powołania. Otoczmy też modlitwą wszystkich naszych chorych, naszą Ojczyznę, naród ukraiński oraz Izrael i Palestynę dotknięte brutalną wojną. Prośmy o sprawiedliwy pokój dla nich i o pokój dla całego świata.
Godz. 19.00 – Za dobroczyńców naszego kościoła: o wieczną radość dla zmarłych i o Boże błogosławieństwo i łaskę dla żyjących.ks. Mariusz Han SJ

Dzisiaj obchodzimy Dzień Modlitw za Misje na całym świecie. Gratulujemy naszemu Kołu Przyjaciół Misji, wspierającemu przez wiele lat misjonarzy w różnych misyjnych krajach. W imieniu Koła zapraszam dzisiaj wszystkich na minibazar misyjny do naszej sali. Będzie niewielki, ale każdy dolar wydany dzisiaj podczas tego mini-bazaru zostanie przekazany misjonarzom. Misyjna dzisiaj kuchnia serwuje nie tylko kawę, pączki i ciasta, ale także kiełbaski. Mamy nadzieję, że na skromnych stoiskach znajdziemy coś przydatnego i że bogata w fanty loteria przypadnie wszystkim do gustu.

W kiosku mamy „Tygodnik Polski”, październikowy numer miesięcznika „Modlitwa i Służba”, Pismo święte, pamiątki, dewocjonalia i książki.

W najbliższych dniach Msza św. w naszym kościele o 19.00, poza środą; we środę o 16.00. W poniedziałek powierzymy Bogu śp. Danutę Smołucha; we wtorek śp. Emilię i Edwarda Gierudów; we środę śp. Marię Gietka; we czwartek śp. Mirosławę i Jana Wilde; w piątek śp. Halinę Rozwadowska; w sobotę pomodlimy się o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Krystyny Kisiel i jej dzieci; a w przyszłą niedzielę rano powierzymy Bogu śp. Janinę i Eugeniusz Skowrońskich oraz zmarłych z ich rodziny, a także Marię Maciułą oraz Marię i Józefa Burdukiewiczów. Wieczorem: śp. Ojca Leonarda Kiescha.

Jutro, w poniedziałek, po Mszy świętej odprawimy nabożeństwo do świętej Rity. Jak zwykle nie zabraknie na nim czerwonych róż i wsparcia Koła Przyjaciół Misji.

We czwartek po wieczornej Mszy świętej spotkanie Stowarzyszenia Faustinym. W piątek o 18.30 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. W przyszłą niedzielę przed ranną Mszą św., o 9.30 nabożeństwo różańcowe.

Już za 10 dni, 1-go i 2-go listopada, obchodzić będziemy uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny i zgodnie z naszą prastarą tradycją modlić się będziemy za naszych zmarłych podczas „wypominków”. Kartki wypominkowe prosimy składać do wystawionej przy ołtarzu skrzynki. Bardzo prosimy o zaznaczenie, kiedy powinny być odczytane: we środę, 1 listopada, czy we czwartek, w Dniu Zadusznym, 2 listopada. Za składane przy tej okazji ofiary serdecznie dziękujemy.

W najbliższy piątek, 27 października odbędzie się pogrzeb śp. Wojtka Nogaja. O godzinie 12.00 odprawimy za niego w naszym kościele Mszę św., a o 14.00 pochowamy go na cmentarzu w Fawkner.

W niedzielę, 12 listopada na Federation Square w City ekipa młodych Polaków organizuje doroczny Polski Festiwal. Jest to znaczące wydarzenie dla całej Wiktoriańskiej Polonii. Po Festiwalu, o godzinie 17.30 zostanie odprawiona polska Msza św. w historycznym kościele św. Augustyna przy Burke Street w City. Przy wyjściu z kościoła znajdziemy polsko-angielskie ulotki zapraszające nas na ten Polski Festiwal. Weźmy je dla siebie, rodziny i znajomych.

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Godz. 12.00 – Na prośbę licznych przyjaciółek módlmy się dzisiaj za śp. Danusię Wołczko-Smołucha. Powierzmy też Bożemu Miłosierdziu śp. Janinę Suzak, zmarłą w Brisbane. Prosząc dla nich o wieczną radość i pokój, módlmy się także o Boże błogosławieństwo dla ich rodzin. Otoczmy także dzisiaj modlitewną troską wszystkich naszych chorych i naszą Ojczyznę i prośmy o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy oraz dla Izraela i Palestyny.

Klub „St.Igs” zaprasza nas dzisiaj serdecznie na towarzyskie spotkanie przy pączkach, kremówkach, kawie i herbacie.

W zakrystii czeka na nas „Tygodnik Polski”, październikowe wydanie miesięcznika „Modlitwa i Służba” oraz magazyn „Trwajcie w Miłości”.

We czwartek w kaplicy świętego Andrzeja Boboli o godzinie 19.00 Msza święta, a po niej Różaniec. Po różańcu we czwartek zwołujemy zebranie Komitetu Kościelnego i Rady Duszpasterskiej. Trzeba nam omówić zbliżający się piknik, jakiego będziemy gospodarzami za parę tygodni.

Już za 10 dni, we środę, 1 listopada obchodzić będziemy uroczystość Wszystkich Świętych. W naszym kościele w Richmond polska Msza święta w uroczystość Wszystkich Świętych odprawiona zostanie o godzinie 18.00. Następnego dnia, we czwartek, gdy obchodzić będziemy Dzień Zaduszny zapraszamy na polską Mszę świętą do kaplicy św. Andrzeja Boboli o godzinie 19.00. W polskiej tradycji są to dni szczególnej pamięci o naszych zmarłych, dni wzmożonej za nich modlitwy. U nas w Richmond tradycyjne wypominki odprawimy 1 listopada, zaraz po wieczornej Mszy świętej w uroczystość Wszystkich Świętych oraz 5 listopada, czyli w pierwszą niedzielę listopada po Mszy świętej o godzinie 12.00. Przed ołtarzem stoi urna, do której możemy składać wypominkowe kartki z imionami i nazwiskami naszych zmarłych. Bóg zapłać za składne przy tej okazji ofiary. Bardzo prosimy zaznaczyć na wypominkowych kartkach, którego dnia mają być odczytane: 1, czy 5 listopada; we środę, czy w niedzielę.

W pierwszy wtorek listopada, gdy Melbourne celebrować będzie wiosenne derby, czyli „Melbourne Cup”, już po raz drugi zapraszamy nasze jezuickie, polskie wspólnoty z Essendon, Oakleigh i Richmond na doroczny piknik przy Clifton Steet w Richmond. Rozpoczniemy go Mszą św. o godzinie 12.00.

Zbliża się nasz doroczny Polski Festiwal na Federation Square. Odbędzie się w niedzielę, 12 listopada od 10.00 do 17.00. Przy wyjściu z kościoła znajdziemy jeszcze polsko-angielskie ulotki. Weźmy je dla naszych rodzin, znajomych i sąsiadów i zaprośmy ich na to polskie święto obchodzone w samym centrum Melbourne.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

U Pana Jacka znajdziemy po Mszy świętej ostatnie wydanie „Tygodnika Polskiego” oraz miesięcznik Apostolstwa Modlitwy – „Modlitwa i Służba”.

Dzisiaj przypada Wspomnienie św. Jana Pawła II. W dniu 22.10.1978, czyli dokładnie 45 lat temu rozpoczął swój pontyfikat. Ojciec Święty wydał encyklikę „Fides et ratio”, w której podkreślał, że nie ma sprzeczności między wiarą a rozumem. Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu ogłosił beatyfikację aż 1338 osób a kanonizował 482 błogosławionych. Mianował też więcej kardynałów niż jakikolwiek z jego poprzedników – 231. Najdłużej panującym papieżem był święty Piotr – od ustanowienia przez Chrystusa głową Kościoła w roku 30 do męczeńskiej śmierci, datowanej na rok 64 bądź 67. Kolejne dwa najdłuższe pontyfikaty to pontyfikaty bł. Piusa IX (16.6.1846 – 7.2.1878) – 31 lat, 7 miesięcy i 22 dni oraz Jana Pawła II, trwający prawie 27 lat. Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były liczne podróże i pielgrzymki zagraniczne i krajowe. W czasie swojej posługi odwiedził wszystkie kontynenty, ponad 130 krajów. W niektórych pojawiał się kilkakrotnie, np. w Polsce był 9 razy. Ostatnia pielgrzymka do Francji w 2004 roku była 104 podróżą zagraniczną Ojca Świętego. Wszystkie podróże zajęły mu 586 dni co daje 7% pontyfikatu.

W sobotę Ojciec Wiesław Słowik obchodził swoje 79 urodziny. Pamiętajmy o Nim w naszych modlitwach. Dlatego na początku Mszy św. złożyliśmy Mu nasze życzenia.

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych i dzień Wszystkich Zmarłych. W tych dniach będę odprawiał Mszę św. o godz. 19. Wcześniej będzie odprawiana Msza św., w języku włoskim. Rozdawane są kartki na których proszę zapisywać imiona i nazwiska bliskich zmarłych. Mam gorącą prośbę, by na tych kartkach zaznaczyć, kiedy mam je przeczytać: pierwszego czy drugiego listopada. W tych dniach będą nasze Wypominki. Przez cały miesiąc listopad będę na mszach św. wspominał naszych zmarłych.

Dwa razy w miesiącu będę prowadził katechezy w piątki (drugi i czwarty). Będą one wygłaszane zaraz po Mszy św. W dniach prowadzonych katechez kazania będą krótkie. Będą dwa tematy katechez: Wprowadzenie do Pisma św., Sakramenty św.

Zapraszamy wszystkich Was na kawę, herbatę i ciastka do sali za zakrystią, po Mszy św.

W dniu 07.11.23, kiedy w Melbourne obchodzi się Melbourne Cup zapraszamy wszystkie nasze trzy ośrodki duszpasterskie na naszego domu przy 23 Clifton St. Richmond na BBQ. O godz. 12 będzie Msza św.

Rozdajemy nasz Posłaniec na okres najbliższych dwóch miesięcy, jak również ulotki na Polski Festiwal na Federation Square. Weźmy je dla siebie, dla swoich dzieci, przyjaciół, znajomych i sąsiadów i zaprośmy ich na ten piękny dzień polskiej kultury w Melbourne.

W tym tygodniu obchodzimy następujących świętych: w poniedziałek: św. Jana Kapistrana, zakonnika; św. Józefa Bilczewskiego, biskupa; św. Seweryn Boecjusz; we wtorek: bł. Jan Wojciech Balicki; we środę: święci męczennicy Chryzant i Baria; w czwartek: bł. Celina Borzęcka, zakonnica; w piątek: święci męczennicy Sabina, Wincenty i Chrestyna; w sobotę: święci Apostołowie Szymon i Juda Tadeusz.

ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

(fot. Leonard J Matthews / flickr.com / CC BY-ND 2.0)