W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Godz. 10.00 – Módlmy się dzisiaj o wieczną radość i pokój dla śp. Heleny Cymbalista; oraz śp. Leona Rogowskiego (15); śp. Doroty i Józefy Mrzygłód. Polecając ich Bożemu Miłosierdziu prośmy o Bożą piekę, zdrowie i błogosławieństwo dla ich bliskich. Otoczmy też modlitwą wszystkich naszych chorych, zwłaszcza tych, którzy cierpiąc w samotności zbliżają się do końca swej ziemskiej wędrówki. Wraz Ireną i Stanisławem Krawczyszynami podziękujmy dziś Bogu za 50 lat szczęśliwego małżeństwa oraz za ich córki i ich rodziny. Dziękując im przy tej okazji za ofiarną, długoletnią służbę dla naszego kościoła i wspólnoty prośmy, aby Bóg umocnił ich we wzajemnej miłości, darzył zdrowiem i życzliwością otoczenia. Polecajmy dziś Bogu naszą Ojczyznę, decydującą w parlamentarnych wyborach o swej przyszłości oraz ukraiński naród zmagający się z agresją, a także Izrael i Palestynę dotknięte nienawiścią i brutalną wojną. Prośmy o sprawiedliwy pokój dla nich i dla całego świata.
Godz. 19.00 – Za śp. Anielę Radoś.

Dzisiaj po Mszy świętej zwołujemy zebranie Komitetu Kościelnego, Koła Pań, Rady Duszpasterskiej i przedstawicieli różnych sekcji działających przy naszym kościele. Zebranie odbędzie się w salce szkolnej. Rozpoczniemy je o 11.45.

Koło Pań zaprasza nas do kawiarni na pączki, ciasta i herbatę, a Koło Przyjaciół Harcerstwa na kawę z ekspresu.

W kiosku mamy nowe wydanie „Tygodnika Polskiego”, wrześniowy numer miesięcznika „Modlitwa i Służba”, Pismo święte, pamiątki, znicze, dewocjonalia i książki.

W najbliższych dniach Msza św. w naszym kościele o 19.00, poza środą; we środę o godzinie 16.00. W poniedziałek powierzymy Bogu śp. Marię i Kazimierza Myśko; we wtorek śp. Iwonę Kłys i Halinę Bartolik; we środę śp. Elżbietę Podgórską; we czwartek śp. Tadeusza i Danutę Smołucha; w piątek dziękować będziemy za nasz Komitet Kościelny i Koło Pań prosząc o Boże dla nich błogosławieństwo; w sobotę polecimy Bogu śp. Genowefę i Józefa Słowików, a w przyszłą niedzielę rano śp. Helenę Czajko; Stanisława Czerwińskiego, Czesława Godlewskiego i Ryszarda Niebrzydowskiego.

Jutro, w poniedziałek, 16 października po wieczornej Mszy św. Siostry Zmartwychwstanki zapraszają na spotkanie modlitewne pod tytułem: „Maryja w charyzmacie błogosławionej Celiny Borzęckiej – tajemnice radosne różańca świętego”. Jest to kolejne spotkanie w ramach powstającej przy naszym Sanktuarium wspólnoty Apostołek Zmartwychwstania. A potem w salce szkolnej odbędzie się krótkie spotkanie formacyjne przy herbacie i słodkościach.

W piątek o 18.30 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. W przyszłą niedzielę przed ranną Mszą św., o 9.30 nabożeństwo różańcowe.

Z uwagi, że 22 października przypada w niedzielę, a jest to Niedziela Misyjna, nabożeństwo do Świętej Rity będzie wyjątkowo odprawione w poniedziałek, 23 października po wieczornej Mszy św.

Już niedługo, za dwa tygodnie 1-go i 2-go listopada modlić się będziemy za naszych zmarłych podczas tradycyjnych „wypominków”. Kartki wypominkowe prosimy składać do wystawionej przy ołtarzu skrzynki. Bardzo prosimy o zaznaczenie, kiedy powinniśmy odczytać podane imiona i nazwiska naszych zmarłych: we środę, 1 listopada, czy we czwartek, w Dniu Zadusznym, 2 listopada. Za składane przy tej okazji ofiary serdecznie dziękujemy.

W piątek, 27 października odbędzie się pogrzeb śp. Wojtka Nogaja. O godzinie 12.00 odprawimy za niego w naszym kościele Mszę św., a o 14.00 nastąpi pochówek na cmentarzu w Fawkner.

Przy wyjściu z kościoła czekają na nas parafialne biuletyny i ulotki zapraszające na Polski Festiwal na Federation Squre w niedzielę, 12 listopada. Weźmy je dla siebie i znajomych.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Godz. 12.00 – Powierzmy dzisiaj Bożej Miłości śp. Adolfa i Marię Kuntz. Prosząc dla nich o wieczną radość i pokój, módlmy się także o Boże błogosławieństwo dla ich rodziny. Włączmy dzisiaj także w naszą modlitwę wszystkich naszych chorych i naszą Ojczyznę w dniu ważnych wyborów parlamentarnych. Prośmy o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy oraz dla Izraela i Palestyny.

Klub „St.Igs” zaprasza nas dzisiaj po Mszy świętej na towarzyskie spotkanie przy pączkach, kremówkach, kawie i herbacie.

W zakrystii czeka na nas nowy „Tygodnik Polski”, październikowe wydanie miesięcznika „Modlitwa i Służba” oraz magazyn „Trwajcie w Miłości”.

We czwartek w kaplicy świętego Andrzeja Boboli o godzinie 19.00 Msza święta, a po niej Różaniec. Odmawiać go będziemy do końca października.

Już za 2 tygodnie obchodzić będziemy uroczystość Wszystkich Świętych. U nas polska Msza święta 1 listopada – w uroczystość Wszystkich Świętych – odprawiona zostanie o godzinie 18.00. Następnego dnia, w Dniu Zadusznym polską Mszę świętą odprawimy w kaplicy św. Andrzeja Boboli o godzinie 19.00. W naszej polskiej tradycji są to dni szczególnej pamięci o naszych zmarłych i wzmożonej za nich modlitwy. U nas w Richmond tradycyjne wypominki odprawimy po wieczornej Mszy świętej w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w pierwszą niedzielę listopada po Mszy świętej o godzinie 12.00. Przed ołtarzem stoi urna, do której możemy składać wypominkowe kartki z imionami i nazwiskami naszych zmarłych. Bóg zapłać za składne przy tej okazji ofiary. Bardzo prosimy zaznaczyć na tych kartkach, którego dnia mają być odczytane: 1, czy 5 listopada; w środę, czy w niedzielę.

Październik jest miesiącem różańcowym. Różaniec to jedna z najbardziej popularnych i niezwykle skutecznych form modlitwy w Katolickim Kościele. Zechciejmy przyjąć zachęty objawiającej się Matki Bożej i włączmy się w tę piękną, prostą modlitwę. Dzisiejszy świat, nasza Ojczyzna i nasze rodziny bardzo jej potrzebują.

W pierwszy wtorek listopada, gdy Melbourne celebrować będzie wiosenne derby, czyli „Melbourne Cup”, już po raz drugi zapraszamy nasze wspólnoty z Essendon, Oakleigh i Richmond na doroczny piknik przy Clifton Steet w Richmond. Rozpoczniemy go Mszą św. o godzinie 12.00.

Przy wyjściu z kościoła znajdziemy ulotki, zapraszające nas na Polski Festiwal na Federation Squere. Odbędzie się on w niedzielę, 12 listopada. Weźmy je dla naszych rodzin, znajomych i sąsiadów.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

U Pana Jacka znajdziemy po Mszy świętej nowe wydanie „Tygodnika Polskiego” oraz miesięcznik Apostolstwa Modlitwy – „Modlitwa i Służba”.

Dzisiaj w Polsce obchodzony jest Dzień Papieski w 45 rocznicę wyboru świętego Jana Pawła II. Organizowane są koncerty, spotkania modlitewne, wyświetlane są filmy. Dziękując za jego pontyfikat prośmy o wszelkie potrzebne łaski dla naszej Ojczyzny, szczególnie w dniu wyborów. Miłość do Ojczyzny wypływa z czwartego
Bożego przykazania.

W najbliższą sobotę Ojciec Wiesław Słowik będzie obchodził swoje 79 urodziny. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych i dzień Wszystkich Zmarłych. W tych dniach będę odprawiał Mszę św. o godz. 19. Wcześniej, o godzinie 18.00 odprawiana będzie Msza św. w języku włoskim. Rozdawane są kartki, na których proszę zapisywać imiona i nazwiska bliskich zmarłych. Mam gorącą prośbę, by na tych kartkach zaznaczyć, kiedy mam je przeczytać: pierwszego czy drugiego listopada. Przez cały listopad we Mszach świętych będę wspominał naszych zmarłych.

Dwa razy w miesiącu będę prowadził katechezy w piątki (drugi i czwarty). Będą one wygłaszane zaraz po Mszy św. W dniach prowadzonych katechez kazania będą krótkie. Będą dwa tematy katechez: Wprowadzenie do Pisma św., Sakramenty św.

Dzisiaj, zaraz po Mszy świętej zapraszamy wszystkich na kawę, herbatę i ciasta do sali za zakrystią.

Rozdajemy nasz Posłaniec na okres najbliższych dwóch miesięcy, jak również ulotki na Polski Festiwal na Federation Square. Weźmy je dla siebie, dla swoich dzieci, przyjaciół, znajomych i sąsiadów i zaprośmy ich na ten piękny dzień.

W tym tygodniu obchodzić będziemy wspomnienie następujących świętych: w poniedziałek: św. Jadwigi Śląskiej; we wtorek: św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika; we środę: św. Łukasza Ewangelisty; w czwartek: bł. Jerzego Popiełuszko, presbitera i męczennika; w piątek: św. Jana Kantego, kapłana; w sobotę: św. Urszuli, dziewicy i męczennicy; bł. Jakuba Strzemię, biskupa.

ks. Tadeusz Rostworowski SJ