W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Godz. 10.00 – Polećmy dziś Bożemu Miłosierdziu: śp. Annę i Pawła Piskorów; Barbarę Szwed (3); Ignacego Janowskiego; Zbigniewa Czecha (50) i jego żonę Janinę Czech (15); Iwonę i Igora Dreckich, którzy zginęli w wypadku samochodowym w NZ oraz śp. Genowefę, która w wieku 92 zmarła w Polsce.  Prośmy także o Boże błogosławieństwo dla Józefa Dąbala z okazji jego 9-tych urodzin.
Godz. 19.00 – Za żywych i zmarłych dobroczyńców i fundatorów naszego kościoła.

Dziś po Mszy świętej zwołujemy zebranie Komitetu Kościelnego, Koła Pań, Duszpasterskiej Rady oraz przedstawicieli wszystkich sekcji działających przy naszym ośrodku.  Zbliża się doroczny Odpust i Bazar.  Trzeba nam przymierzyć się do tego trudnego i wymagającego zadania.  Bardzo dziękujemy wszystkim, paniom i panom, którzy wczoraj i kilka dni wcześniej trudzili się przy produkcji kilku tysięcy pierogów.  Wczoraj przy pogodnej atmosferze pracowało ponad 40 osób.  Bóg zapłać.

Koło Pań zaprasza nas do kawiarni na towarzyskie spotkanie przy kawie, pączkach i domowych wypiekach, a Koło Przyjaciół Harcerstwa jak co tydzień serwować będzie smaczną kawę.

W kiosku czeka na nas nowe wydanie „Tygodnika Polskiego”, miesięcznik „Modlitwa i Służba”, Pismo święte, pamiątki, dewocjonalia i kartki na różne okazje.

We czwartek po wieczornej Mszy św. spotkanie Stowarzyszenia „Faustinum”.  W piątek o 18.30 Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia.  W przyszłą niedzielę uczcimy Święto Polskiego Żołnierza: o 9.30 Koło Żywego Różańca poprowadzi wspólną modlitwę, a podczas Mszy św. o godz. 10.00 polecimy Bogu naszą Ojczyznę, w krótkiej ceremonii pamięci pod Pomnikiem Katyńskim oddamy hołd poległym, a potem w sali uczcimy to ważne dla Polski święto żołnierską piosenką.

W przyszłym tygodniu, we wtorek, 15 sierpnia obchodzić będziemy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwaną także uroczystością Matki Bożej Zielnej.  W naszym kościele Msza św. oraz Nabożeństwo Maryjne i poświęcenie ziół o godzinie 19.00.

Już za 3 tygodnie, w sobotę i niedzielę, 26 i 27 sierpnia, celebrować będziemy doroczny Odpust połączony z tradycyjnym Bazarem.  Odpustowe uroczystości w sobotę i w niedzielę poprzedzi 9-dniowa nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej, w której powierzymy Bogu i Matce Najświętszej naszą wspólnotę i nasze rodziny, naszych chorych, Ojczyznę naszą i prosić będziemy pokój na świecie.  Podczas Bazaru nasza wspaniała kuchnię serwować będzie całą mozaikę polskich potraw i wypieków, wystawimy także kwiaty i sadzonki, pamiątki, słodycze, książki i nagrania, ale nie będzie stoiska z ciuchami; nie będzie też używanego sprzętu, komputerów, obrazów, mebli, telewizorów, rowerów itp.  Zarezerwujmy w naszych kalendarzach te daty i zaprośmy na odpustowe celebracje swoich przyjaciół i znajomych.

Msza święta w naszym kościele odprawiana będzie w tym tygodniu codziennie o godzinie 19.00, poza środą; we środę o godz. 17.00.  Jutro pomodlimy się za śp. Anielę Podgórską; we wtorek za śp. Gienka Odachowskiego i jego rodziców; we środę za śp. rodziców Annę i Antoniego; we czwartek za śp. Magdę Gwóźdź; w piątek w intencjach naszej parafii; w sobotę za śp. Iwonę i Igora Dreckich; a w przyszłą niedzielę modlić się będziemy za Ojczyznę i za poległych w jej obronie oraz polecimy Bogu śp. Agatę Kucharską i jej rodziców Kazimierza i Annę, a także śp. Janinę Kurosz na prośbę państwa Dąbalów. Wieczorem pomodlimy się za śp. Zofię i Tarasa Jaskewiczów.

Przy wyjściu z kościoła znajdziemy jeszcze nasz parafialny biuletyn o nazwie „Posłaniec”.  Znajdziemy w nim pogram duszpasterskich wydarzeń na najbliższe tygodnie.

Ojciec Mariusz doleciał szczęśliwie i wszystkich pozdrawia.  Zastąpimy go w dwójkę wraz z Ojcem Tadeuszem Rostworowskim.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Godz. 12.00 – Powierzmy dziś Bożej Miłości i Miłosierdziu śp. Władysława Tatarczuka, Wirginię Tatarczuk, Mariannę Podkalicką i Klausa Shroda.  Prosząc dla nich o wieczną radość i pokój módlmy się także za ich rodziny.  Otoczmy również serdeczną modlitwą wszystkich naszych chorych i potrzebujących pomocy i prośmy też Boga o bezpieczeństwo dla naszej Ojczyzny, o zakończenie działań wojennych na Ukrainie, o nawrócenie Rosji i o sprawiedliwy pokój.ks.

Serdecznie dziękujemy wszystkim członkom naszego ofiarnego Klubu „St.Igs”, a także tym wszystkim, którzy im pomagali, za wspaniałe odpustowe przyjęcie w ubiegłą niedzielę.  Obficie zastawione stoły, wspaniałomyślność i wielka życzliwość w podjęciu bardzo licznych gości zasługują na naszą wielką wdzięczność.  Jesteście naszą dumą. Bardzo Wam dziękujemy.  Przepraszamy tych wszystkich, którym w ubiegłą niedzielę zabrakło miejsca przy stole.  Pomieszczenia klubowe okazały się za małe na tak dużą ilość uczestników tegorocznej odpustowej uroczystości w Richmond.

W zakrystii znajdziemy dziś nowe wydanie „Tygodnika Polskiego i sierpniowy numer miesięcznika „Modlitwa i Służba”.

We czwartek w kaplicy świętego Andrzeja Boboli o godzinie 19.00 Msza święta, a po niej towarzyskie spotkanie przy herbacie.

Sierpień jest szczególnym miesiącem dla Polaków.  Pierwszego sierpnia wybuchło Powstanie Warszawskie, 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wspominamy zwycięską bitwę o Warszawę nazwaną cudem nad Wisłą.  26 sierpnia obchodzimy uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.  Pod koniec sierpnia wspominamy także wybuch Solidarności, który zapoczątkował proces wyzwolenia Polski spod rosyjskiej, komunistycznej dominacji.  Sierpień to miesiąc pielgrzymek i duchowej odnowy.  W przyszłym tygodniu we wtorek wieczorną Mszą świętą w Essendon i Oakleigh oddamy cześć Wniebowziętej Matce Bożej, a w Richmond zapraszamy na wieczorną Mszę św. i Maryjne Nabożeństwo do kaplicy św. Andrzeja Boboli w poniedziałek, 14 sierpnia o godzinie 19.00.

Cieszymy się z powrotu Ojca Tadeusza Rostworowskiego, a we środę na swój urlop po czterech latach wyjechał Ojciec Mariusz Han.  Będziemy go wspólnie z Ojcem Wiesławem zastępować w Essendon.  Musimy więc być przygotowani na to, że nie w każdą niedzielę możemy liczyć na czynny konfesjonał podczas naszych niedzielnych Mszy świętych.

Polskie Sanktuarium Maryjne w Essendon już dziś zaprasza na doroczny Odpust i Bazar w sobotę i niedzielę, 26 i 27 sierpnia, a nasz Komitet Kościelny i Rada Duszpasterska w Richmond zapraszają na Parafialny Obiad z okazji Dnia Ojca w drugą niedzielę września.  Przy wyjściu z kościoła czeka na nas duszpasterski biuletyn – „Posłaniec”.  Weźmy go dla siebie i znajomych.  Zajdziemy w nim informacje o uroczystościach w najbliższych tygodniach w Essendon, Richmond i Oakleigh.

Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

Obchodzimy dzisiaj święto Przemienienia Pańskiego.  Właśnie w to święto w Lizbonie, w Portugalii kończy się Światowe Spotkanie Młodych z Ojcem Świętym, Franciszkiem.  W tym mieście wraz z papieżem modli się obecnie podczas uroczystej Mszy świętej ponad dwa miliony młodych ludzi przybyłych z całego świata.  Jak ważne jest to wydarzenie w sytuacji, kiedy w naszych kościołach w Australii tak bardzo brakuje młodych.  Jest to wielki znak nadziei dla Kościoła i dla świata.

U Pana Jacka znajdziemy po Mszy świętej ostatnie wydanie „Tygodnika Polskiego” oraz sierpniowy numer miesięcznika Apostolstwa Modlitwy – „Modlitwa i Służba”.

Dzisiaj rozpoczyna się nowenna przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która będziemy obchodzić 15 sierpnia, we wtorek, przyszłego tygodnia.  U nas w Oakleigh Msza święta w tę uroczystość o godz. 19.00.

W najbliższy piątek 11 sierpnia o godzinie 6.00, przed Mszą św., rozpoczniemy adorację Najświętszego Sakramentu, a o 6.30 odmówimy różaniec.  Msza św. o 7.00 pm Natomiast w przyszłą niedzielę adoracja Najświętszego Sakramentu i różaniec rozpoczną się o godz. 4.00 pm przed Mszą św.

Bardzo serdecznie dziękuję Wam Wszystkim za modlitwę i serdeczne przyjęcie po powrocie z wakacji w Polsce.  Obiecuję Wam swoją modlitwę we wszystkich Waszych intencjach.  Komitet Kościelny przygotował pyszne słodycze, dając je dzisiaj za darmo, z okazji mojego przywitania.  Dlatego po Mszy św. spotkamy się w Sali za zakrystią na wspólnym spotkaniu. Będą słodkie kremówki, jak również inne smakołyki.

W tym tygodniu obchodzimy następujących świętych: w poniedziałek: bł. Edmunda Bojanowskiego; we wtorek: św. Dominika Guzmana, założyciela Ojców Dominikanów; św. Mary MacKillop, zakonnicy (jedynej świętej Australii); we środę: św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, współpatronki Europy; w czwartek: św. Wawrzyńca, diakona i męczennika; w piątek: św. Klary, dziewicy; w sobotę: św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy.

ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

 

(fot. barnyz / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)