W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Intencje Mszy św. na dzisiaj: Godz. 10.00 – śp. Henryk, Witold i Ryszard Niebrzydowscy; śp. Stanisław Książek (25. rocz. śmierci); śp. Michalina, Kazimierz, Józef, Leokadia i Marcin Baniel; śp. ks. Eugeniusz Ożóg SJ; śp. Janina, Krzysztof, Michał Żylińscy; cała rodzina Budrowiczów oraz Tadeusz Kulewicz; śp. Czesław Rogowski; śp. Marzena Stolarz. W intencji naszych Mam z okazji dnia Matki (w Polsce). Godz. 19.00 – śp. Halina Rozwadowska oraz śp. Barbara i Anatol Oszmian; w 3. Rocz. śmierci Józefa Łaty oraz za duszę śp. Jana i Stanisławy Szymańskich.

Obchodziliśmy 14 maja w Australii i wielu innych krajach Międzynarodowy Dzień Matki. Składaliśmy naszym mamom serdeczne życzenia. Polska o swoich mamach pamięta co roku 26 maja. Nasza Szkoła Sobotnia imienia Marii Konopnickiej zaprasza nas dzisiaj na mini koncert dla naszych mam. Serdecznie zapraszamy do świętowania!

Koło Pań zaprasza nas dzisiaj do kawiarni na domowe wypieki, pączki, kawę, herbatę i spotkanie z przyjaciółmi i znajomymi. Koło Przyjaciół Harcerstwa zaprasza na kawę z ekspresu. W kiosku znajdziemy nowe wydanie Tygodnika Polskiego, miesięcznik „Modlitwa i Służba” oraz Pismo święte, dewocjonalia i pamiątki.

W tym tygodniu Msze św. w naszym kościele odprawiane będą codziennie o godz. 19.00, poza środą, kiedy jest ona odprawiana o godz. 5.00 po południu, a nie jak dotychczas o godz. 7.00 rano! W poniedziałek: o zdrowie dla Magdaleny Stopyra i jej rodziny; wtorek: za dusze w czyśćcu cierpiące; środa: w intencji Apostołek Zmartwychwstania oraz Ani o szczęśliwą operacje i szybki powrót do zdrowia; piątek: śp. Maria i Antoni Ryczkowski. Przyszła niedziela rano: śp. Zofia i Leon Chuchała; śp. Bożena i Leszek Dąbkowscy; śp. Kazimierz Kucharski; śp. Robert Kaszkiel (12 rocz. śmierci). Niedziela wieczorem: śp. Mira i Jan Wilde.

Koła Żywego Różańca z całej Wiktorii spotkają się w tym roku na wspólnej modlitwie i na posiłku jutro, czyli w poniedziałek 29 maja w Geelongu. Dla uczestników z Richmond i Essendon wynajęliśmy autobus. Koszt przejazdu $20 od osoby. Wyjazd z Essendon o 9.00 rano. Powrót po 16.00. Ktokolwiek chciałby skorzystać z przejazdu autobusem powinien się zarejestrować na specjalnej liście u członków naszego Koła Różańcowego.

W środę, 31 maja po Mszy św. o godz. 5.30 po południu, Siostry Zmartwychwstanki zapraszają na wirtualny "pielgrzymi szlak" po Sanktuariach Maryjnych świata i Polski. Po nim będzie spotkanie przy kawie, herbacie i cieście powstającej przy naszym Sanktuarium wspólnoty Apostołek Zmartwychwstania.

Najbliższy piątek, 2 czerwca będzie pierwszym miesiąca. Od 18.00 okazja do pierwszo- piątkowej spowiedzi. O 18.30 Nabożeństwo do Serca Pana Jezusa i Bożego Miłosierdzia. O 19.00 Msza św. pierwszo-piątkowa. Sobota, 3 czerwca, będzie pierwszą miesiąca. O godzinie 18.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu i Nabożeństwo do Niepokalanego Serca Matki Bożej.

Za dwa tygodnie w niedzielę, 11 czerwca obchodzić będziemy Uroczystość Bożego Ciała. O godzinie 14.00 zostanie odprawiona dodatkowa, koncelebrowana Msza święta, a po niej wyjdziemy na zewnątrz kościoła w tradycyjnej procesji do 4 ołtarzy. Przygotują je kombatanci, Polacy z Glenroy, nasz Komitet Kościelny i hufce harcerskie „Podhale”.  Zapraszamy dziewczynki do sypania kwiatów i zachęcamy wszystkich do licznego udziału.

Jest już dostępna nowa lista dla lektorów, czyli czytających i śpiewających w czasie liturgii Mszy św. w czerwcu. Można zatem sprawdzić wszelkie terminy na kartce, która jest w zakrystii, ale także na naszej stronie internetowej (jezuici.org.au) w dziale: Lektorzy.

Prosimy o zabranie ze sobą naszego biuletynu „Posłaniec”, w którym znajdziemy wiele informacji i konkretne daty wydarzeń w naszym Sanktuarium w czerwcu i lipcu 2023 roku.  Znajdziemy w nim informacje dotyczące Uroczystości Bożego Ciała, Uroczystości Najsiętszego Serca Pana Jezusa, tegorocznego Odpustu czy Świeta Żołnierza. Weźmy ten nasz informator dla siebie oraz dla swoich bliskich i znajomych.

W najbliższym czasie odbędą pogrzeby: śp. Kazimiery Kut (wtorek, Sanktuarium Maryjne w Essendon); śp. Anny Budner (czwartek, Sanktuarium Maryjne w Essendon) oraz śp. Anny Klar (piątek, Kaplica w St. Albans).  Rodzinom zmarłych składamy kondolencje i obiecujemy naszą modlitwę.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Intencje Mszy św. na dzisiaj: Godz. 12.00 – Podczas dzisiejszej Eucharystii polecamy Bożemu Miłosierdziu śp. Jana i Stefanię Tatarczuk i ich syna śp. Janka, a także Marię i Gustawa Bernardów i zmarłych z ich rodziny; Módlmy się dzisiaj także za śp. Zdzisława Kurkowskiego i śp. Leokadię Kulak.  Prośmy dla nich o radość i pokój, a dla ich rodzin o obfitość Bożego błogosławieństwa.  Otoczmy też naszą modlitwą panią Irenę i wszystkich naszych chorych prosząc dla nich o troskliwe otoczenie i powrót do pełni sił. Prośmy także o rychłe zakończenie wojny na Ukrainie, o nawrócenie Rosji, o sprawiedliwy pokój oraz za prześladowanych i radość wieczną dla poległych.

Stokrotne Bóg zapłać naszemu wspaniałemu Komitetowi Kościelnemu za bardzo smaczny i obfity parafialny obiad zorganizowany w naszej Sali w ubiegłą niedzielę z okazji Dnia Matki. Z zaproszenia skorzystało ponad 60 osób. Spodziewaliśmy się większego odzewu, ale dzięki loterii i wspaniałomyślności uczestników całkowity dochód przekroczył półtora tysiąca dolarów. Gorące i smaczne danie podane było bardzo sprawnie, a kilka piosenek biesiadnych oraz szeroko otwarte serca wytworzyły niezwykle miłą atmosferę.

Dziękujemy serdecznie Komitetowi Kościelnemu, Klubowi St.Igs i Radzie Duszpasterskiej oraz wszystkim, którzy wsparli ich inicjatywę i przyjęli zaproszenie. Potrzebujemy takich spotkań zwłaszcza z okazji Dnia Matki czy Dnia Ojca.

Dzisiaj po Mszy świętej odbędzie się zwyczajne, miesięczne zebranie Sodalicji Mariańskiej.

W zakrystii czeka na nas nowe wydanie Tygodnika Polskiego i czerwcowy numer miesięcznika „Modlitwa i Służba”, a przy wyjściu znajdziemy nasz nowy biuletyn parafialny o tytule „Posłaniec”, w którym są zamieszczone zapowiedzi najważniejszych wydarzeń w Essendon, Richmond i Oakleigh w ciągu najbliższych dwu miesięcy.

Jutro, w uroczystość Matki Bożej Matki Kościoła, wiktoriańskie Koła Żywego Różańca zbiorą się o godzinie 10.30 na wspólnej modlitwie w Bazylice Matki Bożej w Geelongu. Po Mszy świętej polska wspólnota w Geelongu zaprasza wszystkich uczestników na wspólny obiad do Domu Orła Białego. Wynajęliśmy autobus, który zabierze chętnych sprzed kościoła w Richmond o godzinie 8.00 rano, a w Essendon o 9.00. Koszt przejazdu $20 od osoby. Mamy jeszcze kilka miejsc. Ktokolwiek chciałby skorzystać z tego autobusowego transportu winien się zgłosić do Pani Władzi Bernard albo przybyć pod nasz kościół jutro o 8.00 rano. Powrót około 4.00 po południu.

We czwartek o 19.00, w kaplicy świętego Andrzeja Boboli wieczorna Msza święta, nabożeństwo czerwcowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa i towarzyskie spotkanie.

Za tydzień, w przyszłą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Trójcy Przenajświętszej, a za dwa tygodnie, 11 czerwca Uroczystość Bożego Ciała. Na tradycyjną procesję do 4 ołtarzy, poprzedzoną Mszą św. o godzinie 14.00, zaprasza nas serdecznie Polskie Sanktuarium Maryjne w Essendon.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

Intencje Mszy św. na dzisiaj: Módlmy się dzisiaj za śp. Ojca Eugeniusza Ożoga w 15 rocznicę śmierci oraz za zmarłych polskich księży w Australii. Prośmy gorąco o wieczną radość i pokój dla Ireny Cudnowskiej w 2 rocznicę śmierci; dla śp. Jadwigi Dumańskiej zmarłej w ubiegłym tygodniu oraz dla Kazimierza Miklasa w 33 rocznicę śmierci i śp. Katarzyny i Tomasza Miklasów. Polecając ich Bożemu Miłosierdziu prośmy także o Bożą opiekę i pomoc dla ich rodzin.

Czerwcowe wydanie miesięcznika „Modlitwa i Służba” oraz nowy numer „Tygodnika Polskiego” znajdziemy u pana Jacka. Rozdajemy też dzisiaj nowy numer naszego parafialnego biuletynu o nazwie „Posłaniec”. Weźmy go dla siebie i znajomych. Znajdziemy w nim informacje dotyczące ośrodków w Essendon, Richmond i Oakleigh na najbliższe dwa miesiące.

Jutro, w uroczystość Matki Bożej, Matki Kościoła, wiktoriańskie Koła Żywego Różańca spotkają się o godzinie 10.30 na wspólnej modlitwie w Bazylice Matki Bożej, a potem na wspólnym obiedzie w Domu Orła Białego w Geelongu. To spotkanie otwarte jest dla wszystkich. Ktokolwiek jutro chciałby skorzystać z autobusowego przejazdu do Geelongu winien się zgłosić pod naszym kościołem w Oakleigh o 8.45. Powrót około 16.00.

W ubiegłym tygodniu zmarła pani Jadwiga Dumańska, długoletnia nasza parafianka. Miała 88 lat. Jej pogrzeb odbędzie się w naszym kościele w najbliższy piątek, 2 czerwca. O godzinie 11.30 odmówimy za nią różaniec, a o 12.00 odprawimy żałobną Mszę św. Jej synom: Piotrowi i Pawłowi oraz ich rodzinom składamy szczere wyrazy współczucia.

W piątek, pierwszy miesiąca, Msza święta w naszym kościele o 19.00.  Poprzedzi ją modlitwa różańcowa, a po Mszy świętej odmówimy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Przenajświętszej Trójcy. U nas Msza święta o godzinie 17.00. Koło Żywego Różańca zaprasza do wspólnej różańcowej modlitwy już o 16.30.

Za 2 tygodnie, w niedzielę, 11 czerwca obchodzić będziemy uroczystość Bożego Ciała. W Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon o godzinie 14.00 odprawiana zostanie uroczysta Msza święta, a po niej wyjdziemy z tradycyjną procesją do 4 ołtarzy.

ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

 

 

(fot. Crishna Simmons / flickr.com / CC BY-NC 2.0)