W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Intencje Mszy św. na dzisiaj:  Godz. 10.00 – w intencji naszych Mam z okazji Międzynarodowego Dnia Matki; o łaski i Boże błogosławieństwo dla rodziny Drabik; śp. Barbara i Kazimierz Liszka, śp. Teresa i Antoni Zielińscy; śp. Zofia Skóra (w dniu imienin); śp. Vanessa Martin – o szczęście wieczne i chwałę nieba; śp. Ewa Domańska (9. rocznica śmierci). Godz. 19.00 – śp. Sabina Iwińska i śp. Izabela Płoszkiewicz.

Dzisiaj, 14 maja obchodzimy w Australii i wielu innych krajach Międzynarodowy Dzień Matki. Składamy naszym mamom serdeczne życzenia. Polska o swoich mamach pamięta co roku 26 maja. Nasza Szkoła Sobotnia imienia Marii Konopnickiej szykuje mini koncert dla naszych mam w ostatnią niedzielę maja.

Koło Pań zaprasza nas dzisiaj do kawiarni na domowe wypieki, pączki, kawę, herbatę i spotkanie z przyjaciółmi i znajomymi. Koło Przyjaciół Harcerstwa zaprasza na kawę z ekspresu. W kiosku znajdziemy nowe wydanie Tygodnika Polskiego, miesięcznik „Modlitwa i Służba” oraz Pismo święte, dewocjonalia i pamiątki.

W tym tygodniu Msze św. w naszym kościele odprawiane będą codziennie o godz. 19.00, poza środą. Przypominamy, że od zeszłego tygodnia Msza św. w środę jest odprawiana o godz. 5.00 po południu, a nie jak dotychczas o godz. 7.00 rano! W poniedziałek: śp. Tadeusz Jania (1 rocz. śmierci); środa: Zofia Szymczak – z okazji imienin, o błogosławieństwo Boże; piątek: za Kaję i Kaley z okazji urodzin o światło i moc Ducha Świętego oraz opiekę Matki Bożej dla całej rodziny – proszą dziadkowie; sobota: o szczęśliwą operację dla Danusi oraz z okazji Dnia Matki o łaski i opiekę Bożą na każdy dzień dla jej mamy – Teresy; Niedziela do południa: śp. Branko Perić (1 rocz. śmierci) oraz śp. Tadeusz Sałaj; śp. Stanisław, Maria, Katarzyna i Jan Bober oraz śp. Aniela Rostkowska; śp. Aniela i Paweł Rogala i zmarli z rodziny; śp. ks. Eugeniusz Ożóg SJ; śp. Jan Styczyński. Niedziela wieczorem: o szczególne łaski okazane przez Boga dla Anny i Antoniego Jeleniewskich.

W piątek, jak co tydzień o godzinie 18.30 odprawimy nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. We wszystkie niedziele maja różaniec odmawiać będziemy o godzinie 9.00, a o 9.30 odprawiać będziemy nabożeństwo majowe.

W dniach od 12-16 maja odbywa się pielgrzymka/wycieczka do Cairns, QLD dla 50. osobowej grupy, której duszpasterzem będzie ks. Mariusz Han SJ. W tamtejszych parafiach wręczymy ornaty i obrazy przedstawiające Jezusa Miłosiernego: Jezu Ufam Tobie. Jedziemy tam jako świadkowie Bożego Miłosierdzia.

W najbliższą sobotę, 20 maja o 9.00 rano zapraszamy na lekcję religii dla dzieci przygotowujących się w do Pierwszej Komunii świętej. Zajęcia Polskiej Szkoły Sobotniej imienia Marii Konopnickiej trwają od 10.00 do 13.00.

Nabożeństwo do św. Rity z poświęceniem róż odbędzie się po Mszy św. o godz. 19-tej w sobotę, 22 maja. Róże sprzedają członkowie Koła Misyjnego, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na pomoc ośrodkom Misyjnym. Po nabożeństwie Koło Przyjaciół Misji zaprasza na ciasto i kawę.

Koła Żywego Różańca z całej Wiktorii spotkają się w tym roku na wspólnej modlitwie i na posiłku w poniedziałek 29 maja w Geelongu. Dla uczestników z Richmond i Essendon wynajęliśmy autobus. Koszt przejazdu $20 od osoby. Wyjazd z Essendon o 9.00 rano. Powrót po 16.00. Ktokolwiek chciałby skorzystać z przejazdu autobusem powinien się zarejestrować na specjalnej liście u członków naszego Koła Różańcowego.

Polska wspólnota parafialna z Richmond zaprasza na parafialny Obiad z okazji Dnia Matki, w przyszłą niedzielę, 21 maja po Mszy świętej o godzinie 12.00 w południe.

ks. Mariusz Han SJ, e-mail: mhan@jezuici.org.au

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Intencje Mszy św. na dzisiaj:  Godz. 12.00 – Dzisiaj otoczmy serdeczną modlitwą nasze mamy. Podziękujmy za nie Bogu. Podziękujmy za to, że pozwoliły nam przyjść na świat. Podziękujmy za ich bezinteresowną miłość i prośmy, aby Pan Bóg wszystkie, które od nas odeszły do wieczności nagrodził Bóg wieczną radością i pokojem, a wszystkie żyjące pośród nas mamy miał w szczególnej opiece, by cieszyły się szacunkiem, wdzięcznością i miłością swoich dzieci i wnuków. Polećmy też dzisiaj Bogu śp. Magdalenę Niemców, Michała Sowińskiego i Jamesa Papugę. Prośmy też o zakończenie wojny na Ukrainie i o pokój na całym świecie.

W zakrystii można dziś nabyć nowe wydanie „Tygodnika Polskiego” i miesięcznik „Modlitwa i Służba”. Klub „St.Igs” zaprasza nas na domowe wypieki, pączki, kawę  i  towarzyskie spotkanie.

We czwartek wieczorem, o 19.00, w kaplicy świętego Andrzeja Boboli przy 23 Clifton St. wieczorna Msza święta, majowe nabożeństwo i towarzyskie spotkanie.

Już za tydzień, w przyszłą niedzielę po Mszy świętej nasz Komitet Kościelny serdecznie zaprasza nas do parafialnej sali na polski obiad z okazji „Dnia Matki”. Liczymy na liczny udział. Zaprośmy naszych bliskich i znajomych. Zarezerwujmy sobie to popołudnie, aby zauważyć rolę i bezinteresowną miłość naszych mam i przy wspólnym parafialnym stole złożyć im życzenia, podziękować im i docenić rolę rodziny w naszym skomplikowanym dziś świecie. Cena obiadu $25 od osoby. W programie nie zabraknie biesiadnej piosenki i atrakcyjnej loterii. Odbędzie się też krótka licytacja cennych obrazów podarowanych nam przez dobroczyńców.

W poniedziałek, 29 maja w uroczystość Matki Bożej, Matki Kościoła, wiktoriańskie Koła Żywego Różańca spotkają się o godzinie 10.30 na wspólnej modlitwie w Bazylice Matki Bożej w Geelongu, a potem na obiedzie w Domu Orła Białego. Wspólnoty z Richmond i Essendon wynajęły autobus dla wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w tym różańcowym spotkaniu. Cena przejazdu $20 od osoby. Wyjazd z Richmond o 8.00 rano. Chętni do skorzystania z autobusu winni się zarejestrować u naszej zelatorki, Pani Władysławy Bernard.

Podczas urlopu Ojca Tadeusza, do końca lipca nie możemy liczyć na coniedzielną spowiedź podczas niedzielnej Mszy świętej. Starał się będę w miarę możliwości być w konfesjonale kilkanaście minut przed Mszą św. Liczymy także na sporadyczną pomoc Ojca Mariusza.

Pani Idze Bajer dziękujemy za piękną modlitwę odmówioną w imieniu obecnych tutaj mam. Wszystkim mamom składamy dzisiaj nasze serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Niech was zawsze otacza życzliwa wdzięczność waszych dzieci i wnuków i niech wam nie zabraknie radości.

ks. Wiesław Słowik SJ, e-mail: wslowik@jezuici.org.au

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

Mamy dziś do nabycia u Pana Jacka nowy numer „Tygodnika Polskiego” i miesięcznik Apostolstwa Modlitwy – „Modlitwa i Służba”. W „Tygodniku” znajdziemy obszerną relację z obchodów 40-lecia kapłaństwa Ojca Tadeusza, przygotowane przez Was w Rowville kilka tygodni temu.

W najbliższy piątek Msza święta w naszym kościele o godzinie 19.00. Poprzedzi ją modlitwa różańcowa, a po Mszy świętej odmówimy Litanię do Matki Bożej.

W przyszłą niedzielę, 21 maja po Mszy świętej o godzinie 12.00 Komitet Parafialny przy kościele św. Ignacego w Richmond zaprasza wszystkich na polski obiad w przykościelnej sali zastawiony z okazji Dnia Matki. Nie zabraknie biesiadnej piosenki, atrakcyjnej loterii i aukcji kilku wartościowych obrazów.

W poniedziałek, 29 maja, w uroczystość Matki Bożej, Matki Kościoła, wiktoriańskie Koła Żywego Różańca spotkają się o godzinie 10.30 na wspólnej modlitwie w Bazylice Matki Bożej, a potem na wspólnym obiedzie w Domu Orła Białego w Geelongu. Ktokolwiek chciałby skorzystać z autobusowego przejazdu powinien się zgłosić do pani Teresy Gromadzkiej, zelatorki naszego Koła Różańcowego.

Wszystkim obecnym tu mamom składamy serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Niech Pan Bóg darzy was swoją opieką, błogosławi miłością i wdzięcznością dzieci i wnuków i udzieli wam zdrowia i radości.

ks. Tadeusz Rostworowski SJ, e-mail: trostworowski@jezuici.org.au

 

 

(fot. Lawrence OP / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)