W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Intencje Mszy św. na dzisiaj: Godz. 10.00 – śp. Branko Perić (1 rocz. śmierci) oraz śp. Tadeusz Sałaj; śp. Stanisław, Maria, Katarzyna i Jan Bober oraz śp. Aniela Rostkowska; śp. Ewa Deloros i śp. Wiktoria i Julia Piątek oraz za zmarłych z rodziny Włodarczyk; śp. Aniela i Paweł Rogala i zmarli z rodziny; śp. ks. Eugeniusz Ożóg SJ; śp. Jan Styczyński; śp. Kazimiera Kut (zmarła wczoraj, miała 94 lata). Godz. 19.00 – o szczególne łaski okazane przez Boga dla Anny i Antoniego Jeleniewskich.

Koło Pań zaprasza nas dzisiaj do kawiarni na domowe wypieki, pączki, kawę, herbatę i spotkanie z przyjaciółmi i znajomymi. Koło Przyjaciół Harcerstwa zaprasza na kawę z ekspresu. W kiosku znajdziemy nowe wydanie Tygodnika Polskiego, miesięcznik „Modlitwa i Służba” oraz Pismo święte, dewocjonalia i pamiątki.

W tym tygodniu Msze św. w naszym kościele odprawiane będą codziennie o godz. 19.00, poza środą, kiedy jest ona odprawiana o godz. 5.00 po południu, a nie jak dotychczas o godz. 7.00 rano! W poniedziałek: w intencjach składanych za wstawiennictwem św. Rity; wtorek: śp. Piotr Orczyk (34. rocz. śmierci); środa: śp. ks. Leonard Kiesch oraz w intencji Apostołek Zmartwychwstania; czwartek: śp. Janina i Józef Zdybal oraz za zmarłych z rodziny Zdybal i Petliców; piątek: śp. ks. Eugeniusz Ożóg SJ; śp. Helena Hermanowicz i śp. Bronisława Pawtel – o pokój duszy i otworzenie bram nieba, o co proszą dzieci; śp. Marzena Stolarz (w dniu pogrzebu w Chicago, zmarła 14 maja); sobota: w podziękowaniu Bogu i Matce Bożej Częstochowskiej za wielki dar dla Essendon jakim był śp. ks. Eugeniusz Ożóg SJ. Przyszła niedziela rano: śp. Henryk, Witold i Ryszard Niebrzydowscy; śp. Stanisław Książek (25. rocz. śmierci); śp. Michalina, Kazimierz, Józef, Leokadia i Marcin Baniel; śp. ks. Eugeniusz Ożóg SJ; śp. Janina, Krzysztof, Michał Żylińscy; cała rodzina Budrowiczów oraz Tadeusz Kulewicz; śp. Czesław Rogowski. Przyszła niedziela wieczorem: śp. Halina Rozwadowska oraz śp. Barbara i Anatol Oszmian; w 3. Rocz. śmierci Józefa Łaty oraz za duszę śp. Jana i Stanisławy Szymańskich.

W piątek, jak co tydzień o godzinie 18.30 odprawimy nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. We wszystkie niedziele maja różaniec odmawiać będziemy o godzinie 9.00, a o 9.30 odprawiać będziemy nabożeństwo majowe.

Nabożeństwo do św. Rity z poświęceniem róż odbędzie się po Mszy św. o godz. 19-tej w poniedziałek, 22 maja. Róże sprzedają członkowie Koła Misyjnego, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na pomoc ośrodkom Misyjnym. Po nabożeństwie Koło Przyjaciół Misji zaprasza na ciasto i kawę.

We wtorek, 23 maja spotkanie „Stowarzyszenia Faustinum”, które po Mszy św. o godz. 19.00 poprowadzi ks. Wiesław Słowik SJ. W czasie nieobecności ks. Tadeusza Rostworowskiego SJ, który do końca lipca jest na swoich wakacjach, spotkania te będą odbywać się w każdy 2 i 4 wtorek miesiąca.

W najbliższą sobotę, 27 maja o 9.00 rano zapraszamy na lekcję religii dla dzieci przygotowujących się w do Pierwszej Komunii świętej. Zajęcia Polskiej Szkoły Sobotniej imienia Marii Konopnickiej trwają od 10.00 do 13.00.

Obchodziliśmy 14 maja w Australii i wielu innych krajach Międzynarodowy Dzień Matki. Składaliśmy naszym mamom serdeczne życzenia. Polska o swoich mamach pamięta co roku 26 maja. Nasza Szkoła Sobotnia imienia Marii Konopnickiej szykuje mini koncert dla naszych mam w ostatnią niedzielę maja, czyli za tydzień, 28 maja.

Koła Żywego Różańca z całej Wiktorii spotkają się w tym roku na wspólnej modlitwie i na posiłku w poniedziałek 29 maja w Geelongu. Dla uczestników z Richmond i Essendon wynajęliśmy autobus. Koszt przejazdu $20 od osoby. Wyjazd z Essendon o 9.00 rano. Powrót po 16.00. Ktokolwiek chciałby skorzystać z przejazdu autobusem powinien się zarejestrować na specjalnej liście u członków naszego Koła Różańcowego.

W środę, 31 maja po Mszy św. o godz. 5.30 po południu, Siostry Zmartwychwstanki zapraszają na wirtualny „pielgrzymi szlak” po Sanktuariach Maryjnych świata i Polski. Po nim będzie spotkanie przy kawie, herbacie i cieście powstającej przy naszym Sanktuarium wspólnoty Apostołek Zmartwychwstania.

Polska wspólnota parafialna z Richmond zaprasza na parafialny Obiad z okazji Dnia Matki. Odbędzie się on dzisiaj w niedzielę, 21 maja po Mszy świętej o godzinie 12.00 w południe.

Za trzy tygodnie w niedzielę, 11 czerwca obchodzić będziemy Uroczystość Bożego Ciała. O godzinie 14.00 zostanie odprawiona dodatkowa, koncelebrowana Msza święta, a po niej wyjdziemy na zewnątrz kościoła w tradycyjnej procesji do 4 ołtarzy. Przygotują je kombatanci, Polacy z Glenroy, nasz Komitet Kościelny i hufce harcerskie „Podhale”. Zapraszamy dziewczynki do sypania kwiatów i zachęcamy wszystkich do licznego udziału.

Jest już dostępna nowa lista dla lektorów, czyli czytających i śpiewających w czasie liturgii Mszy św. w czerwcu. Można zatem sprawdzić wszelkie terminy na kartce, która jest w zakrystii, ale także na naszej stronie internetowej (jezuici.org.au) w dziale: Lektorzy.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Intencje Mszy św. na dzisiaj: Godz. 12.00 – Powierzmy dzisiaj Bożemu Miłosierdziu Jamesa Szulca w 10 rocznicę śmierci oraz jego brata i ojca: Roberta i Tadeusza Szulców. Prosząc o wieczną dla nich radość i pokój módlmy się również za ich rodzinę. Otoczmy naszą serdeczną modlitwą wszystkich naszych chorych, a w szczególności panią Irenę. O udaną dla niej operację i powrót do pełni zdrowia. Prośmy także o rychłe zakończenie wojny na Ukrainie i o sprawiedliwy pokój na całym świecie.

Dzisiaj po Mszy świętej nasz Komitet Kościelny, wspierany przez Klub St.Igs i Radę Duszpasterską, zaprasza nas wszystkich bardzo serdecznie do parafialnej sali na smaczny „Polski Obiad” przygotowany z okazji „Dnia Matki”. Chcemy nim podziękować wszystkim mamom za ich wielkie serce, złożyć im życzenia i docenić rolę rodziny w naszym skomplikowanym dzisiaj świecie. Cena obiadu $25 od osoby. Pani Zosia przygotowała kilka biesiadnych piosenek, będzie też szybka, atrakcyjna loteria z dużą ilością fantów i spróbujemy zlicytować cenne obrazy, podarowane nam przez dobroczyńców. Liczymy na państwa odzew i na liczny udział w tym dorocznym parafialnym obiedzie.

W zakrystii znajdziemy dziś czerwcowe wydanie miesięcznika „Modlitwa i Służba” oraz „Tygodnik Polski”. Nadszedł też z Krakowa Misyjny Biuletyn, relacjonujący pracę polskich misjonarzy. Rozdawany go za darmo.

We czwartek o 19.00, w kaplicy świętego Andrzeja Boboli wieczorna Msza święta i ostatnie już w tym roku nabożeństwo majowe.

W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Jest to bardzo ważne święto w liturgicznym roku Kościoła, poprzedzane zwykle nowenną do Ducha Świętego. W starej polskiej tradycji nazywano je „Zielonymi Świątkami”.

W drugi dzień tych „Zielonych Świąt”, w poniedziałek, 29 maja, gdy Kościół oddaje cześć Matce Bożej jako Matce Kościoła, wiktoriańskie Koła Żywego Różańca spotkają się w tym roku o godzinie 10.30 na wspólnej modlitwie w Bazylice Matki Bożej w Geelongu, a po Mszy świętej na wspólnym obiedzie w Domu Orła Białego. Wspólnoty z Richmond i Essendon wynajęły autobus dla wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w tym modlitewnym, różańcowym spotkaniu. Cena przejazdu $20 od osoby. Wyjazd z Richmond o 8.00 rano. Chętni do skorzystania z autobusu winni się zarejestrować u Pani Władzi Bernard.

Za 3 tygodnie, w niedzielę, 11 czerwca obchodzić będziemy uroczystość Bożego Ciała. Na tradycyjną Procesję do 4 ołtarzy, poprzedzoną Mszą św. o godzinie 14.00, zaprasza nas serdecznie Polskie Sanktuarium Maryjne w Essendon.

Do końca lipca, podczas urlopu Ojca Tadeusza, nie możemy liczyć na regularną coniedzielną spowiedź podczas niedzielnej Mszy świętej. Pomoże nam sporadycznie i w miarę możliwości Ojciec Mariusz i pod koniec czerwca Ojciec Jarosław, pracujący obecnie pośród wspólnoty Aborygenów na terenie Północnego Terytorium Stołecznego.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

Intencje Mszy św. na dzisiaj: Módlmy się dzisiaj w intencjach Joanny, o Bożą dla niej opiekę, o zdrowie i wszelkie potrzebne jej łaski. Prośmy również dzisiaj o udaną operację i pełny powrót do zdrowia dla Ireny. Polecajmy też Bogu duchowieństwo. Prośmy o nowe, dobre i ofiarne powołania do kapłaństwa oraz o wierność, świętość i Bożą opiekę dla kapłanów.

U Pana Jacka możemy dziś nabyć czerwcowe wydanie miesięcznika – „Modlitwa i Służba” i nasz „Tygodnik Polski.” Rozdajemy też dzisiaj nowy Magazyn Misyjny, wydawany przez Biuro Misyjne Towarzystwa Jezusowego w Krakowie.

W piątek, jak co tydzień, Msza święta w naszym kościele o godzinie 19.00. Poprzedzi ją modlitwa różańcowa. Po Mszy świętej odmówimy Litanię do Matki Bożej.

W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Jest to bardzo ważne Święto Kościelne, zwane także „Zielonymi Świętami”. U nas jak zwykle Msza święta o godzinie 17.00. Koło Żywego Różańca zaprasza do wspólnej różańcowej modlitwy już o godzinie 16.30.

Pod nieobecność Ojca Tadeusza ze spowiedzi będziemy mogli skorzystać w każdą niedzielę pół godziny przed Mszą świętą.

W poniedziałek, 29 maja, w uroczystość Matki Bożej, Matki Kościoła, wiktoriańskie Koła Żywego Różańca spotkają się o godzinie 10.30 na wspólnej modlitwie w Bazylice Matki Bożej, a potem na wspólnym obiedzie w Domu Orła Białego w Geelongu. Ktokolwiek chciałby skorzystać z autobusowego przejazdu powinien się zgłosić w tym tygodniu do pani Teresy Gromadzkiej, zelatorki naszego Koła Różańcowego.

Za 3 tygodnie, w niedzielę, 11 czerwca obchodzić będziemy uroczystość Bożego Ciała. Od 50 już lat w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon tego dnia o godzinie 14.00 odprawiana jest uroczysta Msza święta, a po niej odbywa się tradycyjna procesja do 4 ołtarzy.

ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

 

(fot. Denis De Mesmaeker / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)