W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Zaraz po Mszy św. nasze Koło Pań zaprasza nas serdecznie do kawiarni na świeże pączki, domowe wypieki, kawę i herbatę. Harcerze serwują kawę z expressu.

W kiosku można nabyć „Tygodnik Polski” (nr 18), magazyn „Miłujcie się”, miesięcznik „Modlitwa i Służba”, Pismo święte, pamiątki, dewocjonalia, książki, kalendarze na 2023 rok oraz kartki na różne okazje.

Biblioteka multimedialnej jest dziś czynna. Przypomnę, że jest ona otwarta w drugą i czwartą niedzielę miesiąca.

W najbliższy poniedziałek, po Mszy św. o godz. 19.00, odbędzie się spotkanie Koła Filmowego. Oglądniemy 2-gi odcinek filmu o Don Camillo pt. „Powrót”.

W czwartek odbędzie się spotkanie Stowarzyszenia Faustinum, które prowadzi ks. Tadeusz Rostworowski SJ. Wyjątkowo odbędzie ono teraz w trzeci, a nie czwarty czwartek miesiąca, czyli 15 września, ze względu na wyjazd ks. Tadeusza na osobiste rekolekcje.

W przyszłą niedzielę o 9.30 Różaniec prowadzony przez Koło Żywego Różańca, na który serdecznie zapraszam każdego z Was!

Msza święta w naszym kościele odprawiana jest codziennie o godzinie 19.00, poza środą, kiedy jest ona o godz. 9.00 rano. Jutro, w poniedziałek: śp. Janusz Kasiński; wtorek: Zigi Wegner; środa: śp. siostra Maria Grażyna Konopacka; czwartek: śp. Janusz Kasiński; piątek: w intencji pana Jacka, o błogosławieństwo Boże dla niego i całej rodziny; niedziela: w intencji dzieci I Komunijnych; o błogosławieństwo Boże i zdrowie dla Joanny Podgórskiej.

W przyszłą niedzielę, 18 września odbędzie się kolejne spotkanie Wspólnoty Taize.

Zapraszamy na spotkanie lektorów po Mszy św. o godz. 10.00 w niedzielę, 2 października. Do spotkania jest jeszcze trochę czasu, ale prosimy o zapisanie sobie tej daty w swoich kalendarzach. Zapraszamy na to spotkanie również osoby, które chciałyby zostać lektorem w naszym Sanktuarium.

W przyszły poniedziałek, 19 września o godzinie 10.00 w naszym kościele w Essendon odbędzie się pogrzeb śp. Stanisławy Czajka. Miała 92 lata.

W ubiegłym tygodniu zmarła także Ewa De Lorso, córka państwa Włodarczyków. Miała 50 lat. Nie znamy jeszcze daty jej pogrzebu, jaki odbędzie się także w naszym kościele.

Zapraszamy na godz. 10:00 rano do zajęć w naszej sobotniej szkole polskiego języka i kultury.

Uroczystość przyjęcia I Komunii świętej będzie miała miejsce w naszym Sanktuarium w dniu 20 listopada tego roku.

Komitet Kościelny i polska wspólnota gromadząca się przy kościele świętego Ignacego w Richmond serdecznie zaprasza na wspólny parafialny obiad w przyszłą niedzielę, 18 września po Mszy świętej o godzinie12.00 w południe. Obiad ten, organizowany z okazji Dnia Ojca, zostanie podany w parafialnej sali. Organizatorzy mają nadzieję, że smaczny krupnik, dwa rodzaje pierogów i obfitość domowych ciast przypadną gościom do gustu. Cena dla dorosłych $25. Dzieci bezpłatnie, a dochód przeznaczony zostanie na dalszą społeczną działalność Komitetu Kościelnego w Richmond.

Ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Dzisiaj po Mszy świętej w Domu Sodalicyjnym przy 23 Clifton St, odbędzie się miesięczne zebrania Sodalicji Mariańskiej.

Klub St.Igs zaprasza na świeże pączki i jagodzianki, na kawę i herbatę oraz na spotkanie przyjaciół i znajomych.

W zakrystii znajdziemy „Tygodnik Polski”, miesięcznik „Modlitwa i Służba”, magazyn „Miłujcie się”, dewocjonalia i katolickie kalendarze ścienne na przyszły rok.

We czwartek o 19.00 w kaplicy św. Andrzeja Boboli Msza święta i okazja do spotkania przy kawie i herbacie.

W przyszła niedzielę będziemy mieć ważne wydarzenie w naszym ośrodku. Po dwu latach pandemii chcemy wrócić do normalności. Nasz Komitet Kościelny zdecydował wystawić „Parafialny Obiad” z okazji Dnia Ojca. Nie będzie wprawdzie popularnej niegdyś loterii, ale będą pierogi w wielkiej obfitości, będzie też sławny krupnik, ciasta, kawa i lampka wina oraz okazja do biesiadnego pośpiewania i to wszystko za jedyne $25.00 od osób dorosłych. Dzieci dostaną obiad za darmo. Jeśli goście dopiszą i będzie jakiś dochód przeznaczymy go w całości na dalszą działalność Komitetu Kościelnego, który ciężką bezinteresowną pracą buduje naszą parafialną wspólnotę. Zaprośmy koniecznie krewnych, przyjaciół i znajomych na ten nasz wspólny obiad już za tydzień, w przyszłą niedzielę po polskiej Mszy świętej. Zechciejmy wszyscy, jeśli to tylko będzie możliwe, przyjąć zaproszenie naszego Komitetu Parafialnego i docenić jego ogromny wysiłek i gościnność,

Dzisiaj o godzinie 17.00 w Domu Polskim „Syrena” w Roville odbędzie się jubileuszowy, 20 już koncert pod tytułem „Polskie Kwiaty”. Zaprasza nań Towarzystwo Polskiej Kultury w Wiktorii. Wstęp tylko $15.00.

Ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

U Pana Jacka jest do nabycia katolicka prasa: „Tygodnika Polskiego”, czasopismo „Miłujcie się” i wrześniowy numer miesięcznika „Modlitwa i Służba”.

Komitet Kościelny i polska wspólnota gromadząca się przy kościele świętego Ignacego w Richmond serdecznie zaprasza na wspólny parafialny obiad w przyszłą niedzielę, 18 września po Mszy świętej o godzinie12.00 w południe. Obiad ten, organizowany z okazji Dnia Ojca, zostanie podany w parafialnej sali. Organizatorzy mają nadzieję, że smaczny krupnik, dwa rodzaje pierogów i obfitość domowych ciast przypadną gościom do gustu. Cena dla dorosłych $25. Dzieci bezpłatnie, a dochód przeznaczony zostanie na dalszą społeczną działalność Komitetu Kościelnego w Richmond.

U Pana Jacka są bilety na loterię organizowaną przez Międzynarodowe Sanktuarium Maryjne w Ta Pinu. Cena jednego losu wynosi $ 5. Są trzy bardzo cenne nagrody: trzy mozaiki przedstawiające ikonę Matki Najświętszej. Pierwsza ikona-mozaika jest wartości $ 5000; druga $ 2000; a trzecia $ 1500. Cały dochód z tej loterii przeznaczony jest na budowę pomnika Chrystusa Króla Wszechświata, który już niedługo powstanie w tym Sanktuarium.

Wczoraj wieczorem była Mszą św. w naszym domu zakonnym, w której uczestniczyło wiele osób. Szczególnie była przeznaczona dla ludzi młodych. Po niej spotkaliśmy się na wspólnej rozmowie.

24 września 22 Ksiądz Arcybiskup Peter Comensoli zaprasza na Mszę św. dla grup emigracyjnych. Będzie ona miała miejsce w katedrze św. Patryka. Rozpocznie się ona odmówieniem różańca św., o godz. 2 pm, po czym o godz. 3 pm będzie Msza św. Dlatego w Oakleigh nie będzie adoracji ani odmawiania różańca przed Mszą św. o godz. 5 pm.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca po Mszy św. i różańcu jest spotkanie z Lectio Divina, czyli medytacja nad Słowem Bożym z najbliższej niedzieli.

Proponowałem w przeszłości codzienną modlitwę za Wasze dzieci. Wiem, że wiele osób codzienne odmawia dziesiątek różańca w tych intencjach. Przypominam ten fakt, pragnąć, by na nowo ożywić i zachęcić do tej modlitwy.

W poniedziałek: Najświętsze Imię Maryi Panny; Najświętszej Maryi Panny Piekarskiej; we wtorek: św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła; w środę: Podwyższenie Krzyża Świętego; czwartek: Najświętsza Maryja Panna Bolesna; w piątek: święci męczennicy Korneliusz, papież i Cyprian, biskup; w sobotę: św. Roberta Bellarmino, biskupa i doktora Kościoła.

Ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

(fot. tutincommon / flickr.com / CC BY-NC 2.0)