W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Dzisiaj obchodzimy Dzień Ojca i dlatego tuż po Mszy św. Polska Szkoła Sobotnia im. Marii Konopnickiej zaprasza na mini-koncert dedykowany tatusiom i dziadkom. Składamy im nasze serdeczne życzenia!

Wyrazy wdzięczności dla Wszystkich, którzy przygotowali tegoroczny „Bazar i odpust 2022”. Wielkie Bóg zapłać dla każdego z osobna i jeszcze raz bardzo dziękujemy z całego serca, bo był to wielki wysiłek wielu ludzi dobrej woli i z wielkiej życzliwości i za to chcielibyśmy jeszcze raz bardzo podziękować, także donatorom. Naszym zwyczajem chciałbym poinformować, że zebraliśmy w czasie bazaru w tym roku $18,906.35.

Zaraz po Mszy św. nasze Koło Pań zaprasza nas serdecznie do kawiarni na świeże pączki, domowe wypieki, kawę i herbatę. Harcerze serwują kawę z expressu.

W kiosku mamy najnowszy „Tygodnik Polski” (nr 18), magazyn „Miłujcie się”, miesięcznik „Modlitwa i Służba”, Pismo święte, pamiątki, dewocjonalia oraz kartki na różne okazje. W ostatnim czasie była dostawa nowych dewocjonaliów, książek i innych produktów, dlatego serdecznie zapraszam do naszego sklepiku. Wczoraj dotarły też kolejne kalendarze na rok 2023.

Msza święta w naszym kościele odprawiana jest codziennie o godzinie 19.00, poza środą. Jutro, w poniedziałek: śp. Władysław Socha; wtorek: intencja dziękczynn0-błagalna dla Broni Pałac; w środę nie będzie Mszy św. o godz. 9.00 rano, ale o godz. 11.00 przed południem Msza św. pogrzebowa śp. Pani Marii Najbar; czwartek: śp. Marianna, Jan i Józef Bratek; piątek: śp. Maria Najbar (od Koła Pań); sobota: śp. Magda Gwóźdź. W przyszłą niedzielę: rano: śp. Edmund  i śp. Piotr (od siostry Heleny); wieczorem: Jan i Alicja Raubiszko (62 rocznica ślubu),  o błogosławieństwo Boże, łaski i zdrowie na dalsze lata wspólnego życia.

Biblioteka multimedialnej jest dziś nieczynna. Przypomnę, że jest ona otwarta w drugą i czwartą niedzielę miesiąca.

W najbliższy poniedziałek, po Mszy św. o godz. 19.00, odbędzie się spotkanie Koło Misyjnego. W tym roku w październiku będzie ono obchodzić 35-lecie powstania i działalności przy naszym Sanktuarium Maryjnym. W październiku zostanie zorganizowany przez to Koło mini-bazar.

W czwartek odbędzie się spotkanie Stowarzyszenia Faustinum, które prowadzi ks. Tadeusz Rostworowski SJ. Przy okazji informacja, że następne spotkanie odbędzie się wyjątkowo w trzeci, a nie czwarty czwartek miesiąca, a dokładnie 15 września, ze względu na wyjazd ks. Tadeusza na osobiste rekolekcje.

W przyszłą niedzielę o 9.30 Różaniec prowadzony przez Koło Żywego Różańca, na który serdecznie zapraszam każdego z Was! Ojciec Pio mawiał: „Różaniec jest bronią w dzisiejszych czasach”.

Zapraszamy na godz. 10:00 rano do zajęć w naszej sobotniej szkole polskiego języka i kultury. Dzieci przygotowujące się do I Komunii świętej kończą powoli swoje zajęcia przygotowujące  do tej wielkiej uroczystości, która będzie miała miejsce 20 listopada w naszym Sanktuarium.

Doroczny atrakcyjny koncert, organizowany przez Towarzystwo Polskiej Kultury w Wiktorii  o nazwie „Polskie Kwiaty” odbędzie się w naszym Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon
w dniu 10 września o godz. 15:00.

W ubiegłym tygodniu zmarła śp. Maria Najbar. Przez wiele lat modliła się z nami i uczestniczyła w życiu naszej wspólnoty. Miała 75 lat. Pożegnamy ją w najbliższą środę, 7 września. O godzinie 10.30 odprawimy różaniec o spokój jejduszy, a o 11.00 odprawimy pogrzebową Mszę świętą. Jej córkom Alicji i Lidzi oraz ich rodzinom składamy nasze wyrazy współczucia.

W tym tygodniu pożegnamy też Ojca Dominika Jałochę, który przez wiele lat ofiarnie służył i otaczał duszpasterską troską Polaków gromadzących się w kościołach w North Sunshine, Yarraville i Hoppers Crossing. We środę, 7 września o godzinie 7.00 wieczorem pożegnamy go modlitwą różańcową w kościele świętego Augustyna w Yarraville, a we czwartek, 8 wrześnie  o godzinie 12.00 w południe koncelebrowaną Mszą świętą żałobną w kościele św. Bernadetty w North Sunshine. Otoczmy śp. Ojca Dominika naszą wdzięczną modlitwą i prośmy o wieczną dla niego radość.

W piątek, 9 września o godzinie 10.00 rano w kościele św. Ignacego w Richmond odbędzie się pogrzeb śp. Aliny Kobylańskiej z Camberwell.

Ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Wszystkim ojcom z okazji przypadającego dziś Dnia Ojca składamy serdecznie gratulacje i najlepsze życzenia. Niech Dobry Bóg ma was w swej szczególnej opiece i nagrodzi wasze ojcowskie trudy swoim błogosławieństwem, a wasze rodziny niech wam nie szczędzą szacunku i wdzięczności.

Za chwilę udzielimy błogosławieństwa dostojnym jubilatom, Władzi i Gustawowi Bernardom, obchodzącym dziś 60-lecie swojego małżeństwa, ale już teraz w ich imieniu zapraszam wszystkich na pączki, jagodzianki i kawę do klubu St.Igs. To właśnie ci dostojni jubilaci, którym tak wiele zawdzięczamy, fundują nam dzisiaj bezpłatny poczęstunek. Bardzo Wam dziękujemy. Dziękujemy Wam także bardzo serdecznie za długoletnią służbę dla naszej wspólnoty w Komitecie Kościelnym i Kołu Żywego Różańca. Gustaw poświęcił też wiele miesięcy ofiarnej, bezinteresownej i fachowej pracy przy budowie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough. Polegaliśmy też na nim podczas bardzo wymagających prac w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon i nie mogło go zabraknać przy przebudowach i utrzymaniu naszego centrum duszpasterstwa przy Clifton St. w Richmond. Za długoletnią, niezwykle ofiarną i bezinteresowną służbę dla naszej polskiej wspólnoty w Melbourne kilka lat temu Gustaw otrzymał papieskie odznaczenie, wielce zasłużony medal „Bene Merenti”. Korzystam także z dzisiejszej okazji, aby wam, dostojni Jubilaci, serdecznie podziękować za pomoc i opiekę nad chorymi, niedołężnymi i samotnymi. Niech sam Bóg nagrodzi Waszą ofiarną, bezinteresowną i pełną serca służbę.

W zakrystii znajdziemy „Tygodnik Polski”, miesięcznik „Modlitwa i Służba”, magazyn „Miłujcie się”, dewocjonalia i piękne kalendarze ścienne na przyszły rok. We czwartek o 19.00 w kaplicy św. Andrzeja Boboli Msza święta i okazja do spotkania przy kawie i herbacie.

Już za dwa tygodnie, 18 września, z okazji Dnia Ojca nasz Komitet Kościelny wystawi w parafialnej sali tradycyjny obiad. Będą oczywiście pierogi i krupnik oraz obfitość ciast i okazja do spotkania przy stole po dwu latach pandemii, która nam taką możliwość zabrała. Jest to ogromny wysiłek dla naszego Komitetu, ale mam nadzieję, że wszyscy przyjmiemy jego zaproszenie i nie tylko sami przyjdziemy na ten obiad, ale też zaprosimy nań przyjaciół i znajomych. To już za 2 tygodnie. Niech nikogo z nas nie zabraknie.

Po długiej chorobie zmarł długoletni Duszpasterz Polaków w Yarraville, North Sunshine i Hoppers Crossing – O. Dominik Jałocha, dominikanin. Jego pogrzeb odbędzie się we czwartek 08.09.22 o godz. 12.00 w kościele św. Bernadety w North Sunshine. Różaniec o spokój jego duszy odprawiony zostanie w najbliższą środę, 07 września, o 19.00 w Kościele św. Augustyna w Yarraville.

W ubiegłym tygodniu zmarła śp. Alina Kobylańska, znana i ceniona działaczka społeczna. Miała 92 lata. Jej pogrzeb odbędzie się w kościele św. Ignacego w Richmond w najbliższy piątek, 09 września. Mszę św. żałobną poprzedzi różańcowa modlitwa o godzinie 10.00 rano. Grażynie, Izabeli i Henrykowi oraz ich rodzino składamy nasze wyrazy współczucia. Tego samego dnia, w piątek 9 września, o 3.00 po południu w kaplicy Towarzystwa Pogrzebowego w Preston przy 6 Bruce St. odbędzie się pogrzeb śp. Haliny Hildebrand.

Ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

W Pana Jacka jest do nabycia katolicka prasa: nowy numer „Tygodnika Polskiego”, czasopismo „Miłujcie się” i wrześniowy numer miesięcznika „Modlitwa i Służba”.

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ojca. Obejmijmy modlitwą Wszystkich naszych Ojców modląc się o wiecznie odpoczywanie dla tych, którzy już odeszli z tego świata, i o Boże Błogosławieństwo dla żyjących.

Od wtorku 30/08/2022 trwa w naszym kościele Nowenna do Matki Bożej Dobrego Zdrowia Good Health.

W czwartek będzie Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Pamiętajmy o naszej Niebieskiej Mamie i Jej urodzinach.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek 8/09/22 o godz. 12 w kościele p. w. św. Bernadety w Sunshine, Vic. Różaniec o godz. 7 pm w środę poprzedniego dnia w Kościele p. w. św. Augustyna w Yarraville. RIP.

Bardzo serdecznie Was Wszystkich tutaj zebranych zapraszamy na pączki, herbatę, kawę i herbatę. Jest to okazja do wspólnego spotkania.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca po Mszy św. i różańcu jest spotkanie z Lectio Divina, czyli medytacja nad Słowem Bożym z najbliższej niedzieli.

Proponowałem w przeszłości codzienną modlitwę za Wasze dzieci. Wiem, że wiele osób codzienne odmawia dziesiątek różańca w tych intencjach. Przypominam ten fakt, pragnąć, by na nowo ożywić i zachęcić do tej modlitwy.

W poniedziałek: św. Matka Teresa z Kalkuty, dziewica i zakonnica; we wtorek: bł. Michał Czartoryski, kapłan i męczennik; w środę: św. Melchior Grodziecki, jezuita męczennik; czwartek: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny; w piątek: św. Piotr Klawer, kapłan jezuita; w sobotę: bł. Franciszek Garate, zakonnik.

Ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

 

(fot. Alex Alexi / flickr.com / CC0 1.0)