W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Dzisiaj po Mszy świętej poprzez sakrament chrztu świętego przyjmiemy do wspólnoty Kościoła maleńkiego Maximiliana Zielińskiego. Gratulujemy jego rodzicom i rodzinie.

Wieczorna Msza święta dzisiaj o godzinie 19.00. Kawiarnia, kiosk i biblioteka multimedialna będą nieczynne aż do końca stycznia. Dzisiaj po wieczornej Mszy świętej nie będzie też modlitewnego spotkania wspólnoty TAIZE, która modli się tutaj w każdą trzecią niedzielę miesiąca.

Msza święta w naszym kościele odprawiana będzie w tym tygodniu każdego dnia o godzinie 19.00. Jutro pomodlimy się za śp. Jana Steczyńskiego; we wtorek w intencjach Ryszarda, o Boża dla niego pomoc; we środę o zdrowie dla Tosi Kwiatkowskiej; we czwartek za Halinę Rozwadowską i jej rodziców; w piątek podziękujemy Bogu za otrzymane łaski i prosić będziemy o dalsze dla Józefa Leszczyka; w sobotę za zamarłych z rodziny Krupów, Ligorowskich i Kryza oraz za Ojca Zygmunta Nowickiego; a w przyszłą niedzielę o godzinie 10.00 podziękujemy Bogu za 51 lata małżeństwa Wandy i Leszka Wojtoniów i prosić będziemy o wieczną radość dla śp. Marii Maciuła i siostry Bernadetty Lemańskiej. W piątek o 18.30 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. W niedzielę o 9.30 Różaniec.

Pogrzeb śp. Siostry Scholastyki Adaśko odbędzie się w przyszłym tygodniu. W poniedziałek 24 stycznia o godzinie 10.15 odmówimy za nią różaniec, a o 11.00 odprawimy pogrzebową Mszę świętą. Jej ciało spocznie na cmentarzu w Keilor.

Kontynuujemy tradycyjne duszpasterskie wizyty i świecenie polskich domów, nazywane „kolędą”. We środę mamy zamiar odwiedzić polskie rodziny zamieszkałe w Glenroy i Hadfield, a w pozostałe dni, w miarę możliwości, odwiedzimy także kilka innych dzielnic, ale przed przybyciem zadzwonimy do każdego domu, aby się umówić na konkretny dzień i godzinę.

Dzisiaj na „Polanie” w Healesville rozpoczynają się kolonie dla polskich dzieci. Polową Mszę św. o godzinie 14.00 odprawi im Ojciec Tadeusz Rostworowski. Wczoraj harcerskie hufce „Podhale” zakończyły dwutygodniowe obozowanie na ternie Wonga Park. Wzięło w nim udział ponad 40 harcerek i harcerzy, wędrowniczek i wędrowników, skrzatów i instruktorów.

Serdecznie dziękujemy Komitetowi Kościelnemu, Radzie Duszpasterskiej i Kołu Pań za ofiarną i wspaniałomyślną troskę o nasz kościół i naszą wspólnotę. Stokrotne „Bóg zapłać” panom za zwinięcie choinek, szopki i świątecznych dekoracji, a wzięło w tym udział 16-u panów. „Bóg zapłać” naszym fachowcom za wczorajszą pracę, wykonaną przy skomplikowanym serwisie przesuwanej ściany w naszym kościele. „Bóg zapłać” panom za bardzo cenną pomoc podczas poprawiania wadliwie dokonanej instalacji dywanu w kościele i zakrystii. Stokrotne „Bóg zapłać” za ustawiczną i widoczną troskę o ogród, i obejście kościoła oraz za techniczny stan kościelnego budynku. Niech Pan Bóg nagrodzi wasz ofiarny i bezpłatny trud podejmowany dla dobra całej naszej wspólnoty.

W przyszłą niedzielę po Mszy świętej zwołujemy zebranie Komitetu Kościelnego, Rady Duszpasterskiej, Koła Pań i przedstawicieli wszystkich sekcji, działających przy naszym kościele. Trzeba nam będzie omówić Parafialny Obiad, na jaki już dziś zapraszamy wszystkich rodaków w pierwszą niedzielę lutego po Mszy świętej dziękczynnej za 49 lat Polskiego Sanktuarium Maryjnego w Essendon.

O. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Dzisiaj po Mszy świętej troje małych dzieci: Andrzej, Lilly i Aleksandra przyjmą sakrament chrztu świętego. Otoczmy je i ich rodziców naszą modlitwą.

W zakrystii znajdziemy katolickie kalendarze ścienne na rok bieżący, świąteczny Tygodnik Polski, magazyn „Miłujcie się” i miesięcznik Apostolstwa Modlitwy. Klub „StIgs” będzie zamknięty do końca miesiąca.

W ostatnią niedzielę stycznia planujemy zebranie naszej wspólnoty w Richmond, aby omówić dalszą działalność Komitetu Kościelnego, Rady Duszpasterskiej, Lektorów i Klubu StIgs. Zapraszamy serdecznie do licznego udziału w tym zebraniu i do włączenia się działalność tych zasłużonych parafialnych sekcji.

Dzisiaj na „Polanie” w Healesville rozpoczynają się kolonie letnie dla polskich dzieci. Mszę świętą odprawi dla nich Ojciec Tadeusz Rostworowski o godzinie 14.00.

Harcerskie hufce „Podhale” zakończyły wczoraj obozowanie w „Clifford Park Activity Centre” na ternie Wanga Park.

Próbujemy w miarę możliwości podtrzymać polską tradycję dorocznego odwiedzania polskich rodzin i w okresie Bożego Narodzenia świecić ich domy. Będziemy wdzięczni za zgłoszenie chęci skorzystania z tej możliwości i podanie swego adresu i numeru telefonu. Dzień i godzinę odwiedzin ustalać będziemy telefonicznie.

W ubiegłym tygodniu po długiej chorobie zmarła śp. Jadwiga Królikowska z domu Bielska. Jej pogrzeb odbędzie się w naszym kościele w Richmond w najbliższy wtorek, 18 stycznia, o godzinie 14.00.

Pogrzeb Tadeusza Metraka, jaki miał mieć miejsce w ubiegły piątek został przełożony i odbędzie się w Richmond w najbliższy piątek, 21 stycznia, o godz. 10.00.

W Essendon zmarła siostra Scholastyka Adaśko. Jej pogrzeb odbędzie się w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon w poniedziałek, 24 stycznia i rozpocznie się różańcem o godzinie 10.15. Rodzinom śp. Jadzi Królikowskiej i Tadeusza Metraka oraz wspólnocie polskich sióstr zmartwychwstanek składamy wyrazy współczucia.

O. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

Kontynuuję kolędę. W tym roku, jak dotąd, odwiedziłem mniej domów. Prawdopodobnie wiele osób wstrzymuje się z zaproszeniem Księdza z duszpasterską wizytą ze względu na lęk przed rozprzestrzenianiem się Covid-19. Istnieje też takie zjawisko, iż kiedy odwiedzam jakąś rodzinę są zaproszone na tę okazję także inne osoby. Nie jest to częste zjawisko, ale obecne w niektórych domach.

20 lutego w Sanktuarium Maryjnym w Bacchus Marsh odbędzie się poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II. Dlatego, jeśli Pan Bóg pozwoli, zorganizujemy pielgrzymkę polskiej wspólnoty, aby wziąć dział w tym ważnym wydarzeniu. Poświęcenie tego pomnika będzie miało miejsce w niedzielę 20.02.22 o godz. 14.00. Dokona go Ks. Biskup Martin Ash, odpowiedzialny za zachodnie dzielnice Melbourne. Po poświęceniu pomnika odprawiona zostanie koncelebrowana Msza św. Dlatego w niedzielę 20 lutego u nas w Oakleigh polskiej Mszy św. o godzinie 17.00 nie będzie. Mamy bowiem nadzieję, że prawie wszyscy weźmiemy udział w tej ważnej uroczystości w Bacchus Marsh.

Aż do końca stycznia w piątki w naszym kościele w Oakleigh Mszy św. po polsku nie będzie.

Święci, jakich wspominać będziemy w najbliższym tygodniu: w poniedziałek św. Antoniego, opata; we wtorek bł. Reginy Protmann, dziewicy; we środę św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa oraz błogosławionych męczenników jezuitów: Jakuba Sales, Wilhelma Saltemouche i innych; we czwartek: św. Sebastiana, męczennika; w piątek: św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy; w sobotę: św. Wincentego Pallottti, kapłana.

O. Tadeusz Rostworowski SJ

 

 

 

 

 

(fot. Niall Kennedy / flickr.com / CC BY-NC 2.0)