Kiedy na początku sierpnia cieszyliśmy się z przyznania Brisbane organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2032 roku, stacja ABC od razu zastanawiała się jakie nowe dyscypliny, popularne w Australii, mogłyby zagościć na tych igrzyskach. Oczywiście nie tylko chodziło o popularność w Australii tych sportów, ale gwarantowanie medali dla Australii.

Pierwszą z wymienionych prze stację ABC dyscyplin było wędkarstwo. Dziwić się temu wyborowi trudno, bo faktycznie łowienie ryb jest tu nie tylko popularną rekreacją czy sportem, ale w zasadzie dla wielu Aussie stylem życia. Mogłoby się jednak okazać, że to jednak nie jest wystarczające do tego, by tym samym mieć zagwarantowane medale dla Australii.

Dowód …

Od 21 sierpnia do 22 sierpnia br. w holenderskim mieście Almere, na kanale Lage Vaart, zostały rozegrane 27. Spławikowe Mistrzostwa Świata Kobiet. Mistrzyniami świata została reprezentacja Polski w składzie: Marta Gottwald-Białdyga, Kamila Justa-Kowalska, Bożena Larisch, Anna Roguska-Jurek, Joanna Drgas i Elżbieta Mach-Piwowar.

Tegoroczny sukces polskich wędkarek nie jest wcale zaskoczeniem. Na  najwyższym stopniu podium drużyna polskich wędkarek stawała już na mistrzostwach świata w Hiszpanii w 2016 roku i RPA w 2019 roku. Nasze wędkujące panie odnoszą też sukcesy indywidualne. Joanna Drgas podczas Sport Fishing World Games 2019 w RPA, jako pierwsza Polka w historii, wywalczyła indywidualny tytuł Mistrzyni Świata Kobiet. W tym roku indywidualnie srebrny medal mistrzostw świata wywalczyła Anna Roguska-Jurek.

Gdyby olimpiada miała się rozgrywać w naszej ojczyźnie, pewnie polscy organizatorzy chcieliby włączyć do programu Igrzysk taką dyscyplinę jak szybownictwo, i to może wcale nie ze skodą dla Australii.

Dlaczego…

W dniach od 8 do 20 sierpnia rozgrywane były we Francji 36. Szybowcowe Mistrzostwa Świata. Mistrzem świata został Sebastian Kawa, a Łukasz Grabowski zajął drugie miejsce. Trzeci w klasyfikacji generalnej był Australijczyk Matthew Scutter. Wszyscy trzej medaliści latali na tych mistrzostwach na polskich szybowcach Diana 2. W tych zawodach Sebastian Kawa wygrał 5 spośród 8 konkurencji, a reprezentacja Polski zajęła 3. miejsce w klasyfikacji drużynowej.

49-letni Sebastian Kawa jest najbardziej utytułowanym szybownikiem na świecie. Polski szybownik ma już szesnaście tytułów mistrzostw świata, a łącznie na swoim koncie aż 33 medale zdobyte w światowych igrzyskach lotniczych, mistrzostwach świata i Europy. W świecie szybowcowym słynie też z wielu pionierskich przelotów, w tym nad Himalajami, Andami, Kaukazem, Karpatami. Sebastian latał też nad pustyniami i oceanem.

Polski szybownik z zawodu jest lekarzem o specjalizacji ginekologia i położnictwo. Zawodowe latanie trudno jednak pogodzić z medycyną, dlatego przez lata pracował w zawodzie jako wolontariusz, by nie stracić prawa do wykonywania zawodu. Podczas pandemii odłożył na jakiś czas na bok marzenia o kolejnych lotach i medalach. Zaangażował się w szczepienia przeciwko koronawirusowi w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Lekarzy Rodzinnych „Tesa” w Międzybrodziu Bialskim. Jak widać przerwa spowodowana covidem nie wpłynęła negatywnie na jego lotnicze umiejętności.

Olimpiada w Brisbane będzie dopiero za 11 lat, Polska może w przyszłości, i raczej nie tej najbliższej, też kiedyś zostanie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich.  Ostatnia z moich proponowanych konkurencji idealnie wpisuje się we wszelkie przyszłościowe wizje, ale Polacy już dziś są w niej mistrzami. Tą koronną dyscypliną naszych rodaków w ojczyźnie jest modelarstwo kosmiczne!

W minionym tygodniu w Buzau na Rumunii rozegrano Mistrzostwa Świata FAI Modeli Kosmicznych z udziałem 188 zawodniczek i zawodników z 18 państw. W tych zawodach reprezentacja Polski zdobyła aż 29 medali i uplasowała się na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej, tuż za Rosją. Mimo tego polscy modelarze kosmiczni zostali wybrani najlepszą reprezentacją Mistrzostw Świata i otrzymali przechodnią statuetkę Hermanna Obertha – rumuńskiego pioniera budowy rakiet.

Co ciekawe, w tym roku po raz pierwszy na Mistrzostwach Świata Modeli Kosmicznych startowały kobiety i to właśnie nasze panie były lepsze od panów! Największą gwiazdą Polskiej reprezentacji okazała się Renata Pasik-Goryczka, która pięć razy stawała na najwyższym podium. Mieszkanka Powiatu Dębickiego z Głobikowej, została indywidualnie Mistrzynią Świata trzy razy: w klasie S1B – modeli rakiet wysokościowych, w klasie modeli rakiet ze spadochronem – S3A i kategorii modeli rakiet – S7 kobiet. Wywalczyła też dwa złote medale drużynowy i kolejne 5 medali koloru srebrnego. Na co dzień pani Renata jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół w Głobikowej. W ilości medali pobiła jednak panią Renatę nastolatka z Mielca, Emilia Wojdyło. Juniorka z modelarską pasją przywiozła z Rumunii aż 7 złotych medali, 3 srebrne i 1 brązowy.

Jeśli więc mamy tak wspaniałe zaplecze w polskich juniorach, może warto nie tylko myśleć o wprowadzeniu modelarstwa kosmicznego do grona olimpijskich konkurencji, ale także pokusić się o zgłoszenie kandydatury, któregoś z polskich miast jako gospodarza Igrzysk Olimpijskich jeszcze w XXI wieku 😉