W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Godz. 10.00 – w podziękowaniu Panu Bogu za 23 lata kapłaństwa ks. Mariusza Hana SJ; śp. Maria i Wiktor Łapcikowie; śp. Helena i Stefan Karasiowie; śp. Emilia i Edward Gierudowie; śp. Krystyna Gruba.
Godz. 19.00 – za Dobroczyńców Polskiego Sanktuarium Maryjnego w Essendon

Po Mszy św. Koło Pań zaprasza nas na ciasto, kawę i herbatę oraz wspólne spotkanie w gronie znajomych i przyjaciół. W kiosku znajdziemy wydanie Tygodnika Polskiego, który wychodzi blisko 75 lat! Można także zakupić miesięcznik „Modlitwa i Służba” oraz Pismo święte, dewocjonalia i pamiątki.

Za tydzień mamy już pierwszą niedzielę lipca. Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o 9.30, a przed nim o 9.00 różaniec.

W tym tygodniu Msze święte w naszym kościele odprawiamy będą codziennie o godz. 19.00. W poniedziałek pomodlimy się: śp. Sabina Iwińska; we wtorek: śp. Józefa Jarosz; w środę: śp. Fr. Shone Murthy, śp. Fr. Glen Tattersall; w czwartek: śp. Iwona Kłys i Halona Bartolik; w piątek: śp. Michał i Tadeusz Ryczkowski; o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla Danuty Kurkowskiej; w sobotę: śp. Tomasz Śpiewak. W przyszłą niedzielę rano o 10.00: śp. Wanda i Marian Cichacki.

Najbliższy piątek, 5 lipca jest pierwszym piątkiem miesiąca. Spowiedź od godz. 18.00, nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 18.30 i Msza święta o godz. 19.00.

Z kolei w sobotę, 6 lipca z racji pierwszej soboty miesiąca, nabożeństwo do Matki Bożej o godz. 18.00 i potem Msza św. o 19.00.

Tego samego dnia w sobotę, 6 lipca ze względu na przerwę w zajęciach szkolnych nie odbędzie się lekcja religii dla dzieci przygotowujących się w do Pierwszej Komunii świętej. Z tego samego powodu nie będzie również zajęć języka polskiego przy Polskiej Szkole Sobotniej imienia Marii Konopnickiej.

Jest już dostępna nowa lista dla lektorów, czyli czytających i śpiewających w czasie liturgii Mszy św. w lipcu. Można sprawdzić wszelkie terminy na kartce, która jest w zakrystii, ale także na naszej stronie internetowej (jezuici.org.au) w dziale: Lektorzy.

Zmarła pani Teresa Kasińska. Miała 101 lat. Jej pogrzeb odbędzie się w naszym Polskim Sanktuarium Maryjnym w najbliższy piątek, 5 lipca. Rozpoczniemy różańcem o godz. 1.00 po południu, a potem Msza św. o godz. 1.30 po południu. Rodzinie, a zwłaszcza córce Danucie składamy wyrazy współczucia i kondolencje oraz obiecujemy naszą modlitwę.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Godz. 12.00 – Módlmy się dzisiaj za śp. Pawła Depa. Wraz z jego rodziną podziękujmy Bogu za jego życie na ziemi i prośmy o wieczną dla niego radość i pokój, a dla jego bliskich o Bożą opiekę. Polecajmy też dzisiaj Bożej Miłości śp. Marię Gietka, Janka Podrygałę, Stanisława Jędrusiaka i Sylwestra Kurka. Służyli nam w tym kościele przez wiele lat. Niech Miłosierny Bóg nagrodzi ich ofiarność wieczną radością i pokojem. Nie zapominajmy też o naszej Ojczyźnie i o narodach zmagających się z agresją. Prośmy o wieczną radość dla poległych, o pomoc dla wdów, sierot i bezdomnych oraz o zakończenie działań wojennych i sprawiedliwy pokój w świecie.

Podziękujmy dzisiaj członkom naszego Koła Żywego Różańca, którzy od wielu już lat na pół godziny przed naszą niedzielną Mszą świętą odmawiając wspólnie różaniec modlą się za naszą wspólnotę i za nasze rodziny. Dołączmy do nich. Zachęcam serdecznie do udziału w tej niezwykle skutecznej, wspólnej modlitwie Kościoła. Zachęcam też do zapisania się do Koła. Członkowie naszego Koła, nie tylko modlą się razem, ale też spotykają się w ostatnie niedziele miesiąca na sympatycznych, krótkich zebraniach.

„St.Igs” zaprasza nas dzisiaj na ciepłą pomidorową zupę, pączki, kremówki, herbatę i kawę. Dziękujemy członkom klubu za cotygodniowe organizowanie dla nas miłego towarzyskiego spotkania po każdej niedzielnej Mszy świętej.

W zakrystii mamy do nabycia lipcowe wydanie miesięcznika „Modlitwa i Służba”, „Tygodnik Polski” i periodyk: „Trwajcie w Miłości”.

We czwartek w kaplicy św. Andrzeja Boboli o 19.00 polska Msza święta, a po niej towarzyskie spotkanie przy herbacie.

W naszym kościele św. Ignacego w Richmond, każdego dnia odprawiana jest Msza święta w języku angielskim o godzinie 12.00 w południe. W każdy piątek przed Mszą świętą można wziąć udział w cichej adoracji Najświętszego Sakramentu już od godziny 11.00, a w każdy pierwszy piątek miesiąca, a więc również w najbliższy piątek, można będzie podczas Mszy świętej przyjąć sakrament namaszczenia chorych.

Zbliża się Parafialny Odpust. Obchodzić go będziemy w tym roku w niedzielę, 28 lipca. Zgodnie z wieloletnią tradycją odpustowa, uroczysta Msza św. odprawiona zostanie o godzinie 9.30 dla wszystkich trzech wspólnot działających w tej parafii: dla australijskiej, wietnamskiej i polskiej wspólnoty, a po Mszy świętej planowany jest wspólny poczęstunek w parafialnej sali.

Członkowie Klubu „St.Igs” wychodzą z inicjatywą uczczenia odpustowej uroczystości w naszej polskiej wspólnocie tydzień później, w pierwszą niedzielę sierpnia, i już dzisiaj zapraszają nas na dodatkową, polską clebrację w pomieszczeniach klubu po Mszy świętej w niedzielę 7 sierpnia.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

U Pana Jacka znajdziemy po Mszy wydanie „Tygodnika Polskiego” oraz miesięcznik Apostolstwa Modlitwy – „Modlitwa i Służba”, na miesiąc czerwiec i lipiec.

W dniu pierwszego lipca, czyli jutro, będziemy obchodzić święto Najświętszej Krwi Pana Jezusa.

Jest to przygotowanie do obchodów 100-lecia poświęcenia naszego kościoła, będziemy ten jubileusz odchodzić w przyszłym roku 2025. W związku z tym, Ksiądz Proboszcz, wraz z całą Radą Parafialną, organizują Fundraising, by odnowić ten kościół. Pracę, które trzeba wykonać to: założenie dachu nad zakrystią i pokojem wspólnych spotkań, wymalowanie kościoła, założenie nowego karpetu w całym kościele.

Wczoraj obchodziliśmy święto Apostołów Piotra i Pawła. Dzisiaj także wspominamy pierwszych męczenników czasów apostolskich, tzw. Proto Martiri Romani. Celebracja tych świętych jest także wezwaniem dla nas o umocnienie swojej osobistej wiary, za którą Oni oddali swoje życie.

Pogrzeb ś.p. Jolanty Nowickiej będzie w naszym kościele w Oakleigh, w czwartek w dniu 04 lipca. Różaniec będzie o godzinie 11, a po nim Msza św. o godzinie 11.30. Rodzinie śp. Joli składamy wyrazy współczucia i zapewnienia o pamięci w naszych modlitwach.

Dzisiaj po Mszy św., spotkanie Koła Żywego Różańca. Zapraszamy Was Wszystkich słodkie ciasta, kawę i herbatę.

W każdy pierwszy piątek miesiąca mężczyźni obecni w Eucharystii, pod patronatem św. Andrzeja Boboli, odmawiają dziesiątek różańca. Zapraszamy wszystkich mężczyzn tutaj obecnych do dołączenia do już obecnej grupy.

W pierwszą Sobotę Miesiące będzie polska Msza św. w Oakleigh o godz. 7 pm. Wcześniej o godz. 6 zapraszamy na Lectio Divina.

W tym tygodniu obchodzimy następujących świętych: w poniedziałek: Najświętszej Krwi Jezusa Chrystusa; we wtorek: św. Bernardyna Realino, kapłana jezuity; we środę: św. Tomasza Apostoła; w czwartek: św. Elżbiety Portugalskiej, Królowej; w piątek: Pierwszy Piątek Miesiąca, św. Marii Goretti, dziewicy; w sobotę: Pierwsza Sobota Miesiąca; bł. Maria Teresa Ledóchowska, dziewica i zakonnica.

ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

(fot. Sharon Tate Soberon / flickr.com / CC BY-ND 2.0)