W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Godz. 10.00 – śp. Edward Wospil (29 rocznica śmierci); śp. Janina Rudowska (14 rocznica śmierci), śp. Kazimiera i Franciszek Litewka i za zmarłych z rodziny Jeziorskich, Rudkowskich, Kołodziejczyków, Rosów, Skrzyniowskich i Żurków, oraz o dalszą opiekę Bożą nad całą rodziną z podziękowaniem za otrzymane łaski; śp. Jakub Mrozowski – zmarł nagle w Polsce, miał 21 lat (pogrzeb odbył się 12 czerwca w Polsce); o błogosławieństwo Boże dla Eli z okazji urodzin i imienin oraz za duszę śp. Marka Dymka (z okazji urodzin).
Godz. 19.00 – za zmarłych i żywych dobroczyńców Polskiego Sanktuarium Maryjnego w Essendon.

Po Mszy św. Koło Pań zaprasza nas na ciasto, kawę i herbatę oraz wspólne spotkanie w gronie znajomych i przyjaciół. W kiosku znajdziemy wydanie najnowszego Tygodnika Polskiego, który wychodzi blisko 75 lat! Można także zakupić miesięcznik „Modlitwa i Służba” oraz Pismo święte, dewocjonalia i pamiątki. We wszystkie niedziele czerwca różaniec odmawiać będziemy o godzinie 9.00,a o 9.30 odprawiać będziemy nabożeństwo czerwcowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W tym tygodniu Msze święte w naszym kościele odprawiamy będą codziennie o godz. 19.00. W poniedziałek: śp. Maksymilian Czapnik (24 rocznica śmierci); we wtorek: śp. ks. Ignacy Smaga (5 rocznica śmierci); w czwartek: śp. Anastazja Piejko; w piątek: śp. Maria i Jan Widlarz, śp. Helena Chester; w sobotę: we wszystkich intencjach  za wstawiennictwem św. Rity. Przyszła niedziela o 10.00 rano: w intencji zmarłych: Maria i Tadeusz Najbar, w intencji: Łukasz Purski – o błogosławieństwo i opiekę Bożą w jego życiu w dniu urodzin; w intencji śp. Anastazja Piejko, o Boże nieskończenie dobry okaż jej swoje miłosierdzie i daj jej pokój duszy, a jej liczną rodzinę pociesz i miej w swej opiece, o co prosi i ofiaruje modlitwę Kazia z rodziną; o szczęśliwą podróż do Polski i powrót do Australii. Przyszła niedziela o 7.00 wieczorem: za Dobroczyńców Księży Jezuitów.

W czwartek, 20 czerwca po Mszy św. o 19.00 odbędzie się spotkanie Stowarzyszenia Faustinum, które prowadzi ks. Tadeusz Rostworowski SJ. Przypominamy, że spotkania  te odbywają się w 2 i 4 czwartek każdego miesiąca. Tym razem wyjątkowo odbędzie się ono w ten czwartek, ponieważ ks. Tadeusz był w ostatnim tygodniu na pielgrzymce do Sydney.

W piątek, 21 czerwca nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 18.30 i potem Msza święta o godz. 19.00.

W sobotę, 22 czerwca zapraszamy na lekcję religii dla dzieci przygotowujących się w do Pierwszej Komunii świętej. Zajęcia przy Polskiej Szkole Sobotniej imienia Marii Konopnickiej trwają tego samego dnia od 10.00 do 13.00.

Również w sobotę, 22 czerwca zapraszamy na Nabożeństwo do św. Rity z poświęceniem róż odbędzie się po Mszy św. o godz. 19-tej. Róże sprzedają członkowie Koła Misyjnego, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na pomoc ośrodkom Misyjnym. Po nabożeństwie Koło Przyjaciół Misji zaprasza na ciasto i kawę. Na ostatnim spotkaniu było nas ponad 100 osób!

Za tydzień, w niedzielę, 23 czerwca odbędzie się zwyczajne miesięczne zebranie Komitetu Kościelnego, Koła Pań, Rady Duszpasterskiej oraz przedstawicieli wszystkich sekcji i organizacji działających przy naszym ośrodku odbędzie się o 11.45 przed południem w salce szkolnej.

W poniedziałek, 24 czerwca po Mszy świętej o godz. 19:00, Siostry Zmartwychwstanki zapraszają na spotkanie z cyklu “W stronę Jubileuszu 2025” Wspólnotę Zmartwychwstania i wszystkich, którzy pragną duchowo przygotować do tego ważnego wydarzenia w Kościele powszechnym. W czasie spotkania zostanie przedstawiona prezentacja audiowizualna “Historia jubileuszy na przestrzeni dziejów Kościoła powszechnego”. Po prelekcji zapraszamy do naszej kawiarenki.

Prosimy o zgłoszenie się do zakrystii osoby, które w dniach od 10-14 października udają się na pielgrzymkę do Darwin. Przygotowane są informację dotyczące pierwszej i drugiej wpłaty na ten wyjazd. Czasu nie zostało wiele, bo pierwsza wpłata musi być wykonana do 20 czerwca. dlatego bardzo prosimy o kontakt z ks. Mariuszem Hanem SJ.

W piątek, 7 czerwca zmarła Pani Anastazja Piejko. Miała 100 lat. Jej pogrzeb odbędzie się 20 czerwca 2024 roku w naszym Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon. Rozpoczniemy różańcem o godz. 10.00, potem Msza św. o 10.30. Pani Anastazja spocznie na Footscray General Cemetery. Rodzinie Pani Ani składamy wyrazy współczucia i obiecujmy nasza modlitwę.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Godz. 12.00 – Polecajmy dzisiaj Bożemu Miłosierdziu śp. Mieczysława Życińskiego oraz jego zmarłych rodziców: Agnieszkę i Ignacego Życińskich. Prosząc o wieczną dla nich radość i pokój módlmy się także o zdrowie i Bożą opiekę dla Maryi i całej rodziny. Prośmy o suwerenność i pomyślność dla naszej Ojczyzny i Australii oraz o sprawiedliwy pokój na świecie i zakończenie działań wojennych w krajach ogarniętych przemocą. Otoczmy serdeczną modlitwą nasze rodziny, wszystkich naszych chorych i zbliżających się do końca swej ziemskiej wędrówki, a także prześladowanych chrześcijan w różnych częściach świata i prośmy gorąco o pomnożenie naszej wiary, nadziei i miłości.

Klub „St.Igs” czeka na nas dzisiaj po Mszy świętej oferując nam możność towarzyskiego spotkania przy ciepłej zupie, pączkach, kremówkach, kawie i herbacie.

W zakrystii możemy nabyć „Tygodnik Polski”, miesięcznik „Modlitwa i Służba” oraz periodyk: „Trwajcie w Miłości”.

We czwartek, jak co tydzień, w kaplicy św. Andrzeja Boboli przy Clifton St. w Richmond o godzinie 19.00 polska Msza święta, a po niej nabożeństwo czerwcowe i towarzyskie spotkanie przy herbacie.

W tutejszej parafii św. Ignacego każdego dnia odprawiana jest Msza święta po angielsku o godzinie 12.00 w południe. Podczas tej Mszy świętej w każdy pierwszy piątek miesiąc udzielany jest także sakrament chorych. Proboszcze naszej parafii, Ojciec Trung SJ, wprowadza cotygodniową godzinną adorację Najświętszego Sakramentu. W każdy piątek, przed Mszą świętą, od 11.00 do 12.00, można będzie adorować w ciszy Najświętszy Sakrament.

Zbliża się Odpust w naszej parafii. Obchodzić go będziemy w niedzielę, 28 lipca. Parafia zaprasza nas do udziału w parafialnej Mszy świętej odprawianej dla wszystkich wspólnot: australijskiej, wietnamskiej i polskiej, a po Mszy św. na wspólną celebrację w parafialnej Sali.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

U Pana Jacka znajdziemy po Mszy wydanie „Tygodnika Polskiego” oraz miesięcznik Apostolstwa Modlitwy – „Modlitwa i Służba”, na miesiąc maj i czerwiec.

Dzisiaj w godzinach rannych Nasza Wspólnota przygotowała BBQ dla całej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa z Oakleigh. Kilka osób przed kilka dni przygotowywały to BBQ. Bóg zapłać za Wasz trud. Jest to przygotowanie do obchodów 100-lecie poświęcenia naszego kościoła w przyszłym roku 2025. W związku z tym, Ksiądz Proboszcz, wraz z całą Radą Parafialną, organizują Fundraising, by odnowić ten kościół. Pracę, które trzeba wykonać to: założenie dachu nad zakrystią i pokojem wspólnych spotkań, wymalowanie kościoła, założenie nowego karpetu w całym kościele.

Chciałbym równocześnie serdecznie podziękować wszystkim osobom, które zorganizowały spotkanie odpustowe w naszej Wspólnocie tydzień temu, po którym do kasy naszej Wspólnoty wpłynęło około $ 700 AU.

Wróciłem w piątek wieczorem z pielgrzymki maryjnej do Sydney. Trwała ona cztery dni.  Kapelanem jej miał być Ksiądz Przemysław Syguła TCh. On jednak zachorował. Dlatego w dzień przed pielgrzymką proszono mnie bym Jego zastąpił. Pielgrzymkę tę zorganizował Pan Ryszard Hodowany. We wtorek rano wyruszyliśmy z Melbourne, by po prawie 12 godzinach jazdy dotrzeć do Sydney. Pierwszą Mszę św. odprawiłem Sanktuarium św. Mary MacKillop, a drugą w Marayong w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Wzruszająca była nasza wspólna modlitwa przy grobie ś.p. Ks. Kard George’a Pella. W piątek byliśmy w Penrose, gdzie w paulińskim kościele Matki Bożej Częstochowskiej odprawiłem Mszę św. Pielgrzymka ta przebiegła w dobrej serdecznej i radosnej atmosferze.

Czerwiec jest miesiącem poświęconym Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Dlatego zachęcam Was do odmawiania Litanii do Serca Chrystusa Pana. Po odmówieniu różańca w piątek i w niedzielę będziemy także odmawiać tę Litanię.

W każdy pierwszy piątek miesiąca mężczyźni obecni w Eucharystii, pod patronatem św. Andrzeja Boboli, odmawiają dziesiątek różańca. 

W tym tygodniu obchodzimy następujących świętych: w poniedziałek: św. Brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika; we wtorek: św. Elżbiety z Schonau; we środę: św. Romualda z Camaldoli, opata; w czwartek: bł. Benigna, dziewica i męczennica; w piątek: św. Alojzego Gonzagi, jezuity; Najświętsza Maryja Panna z Góry Iglicznej, Przyczyna naszej radości; w sobotę: święci Jan Fischer, biskup i Tomasz More, męczennicy.

ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

 

(fot. Pierre LAÏLY / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)