W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Godz. 10.00 – śp. ks. Eugeniusz Ożóg SJ; śp. Irena Łodkowska (19 rocz. śmierci); śp. Pani Helena Hermanowicz i śp. Bronisława Pawtel, o pokój duszy i otworzenie Bram Nieba, prosi rodzina; śp. Michalina, Kazimierz, Józef, Leokadia i Marcin Banielów, śp. ks. Eugeniusz Ożóg SJ, śp. Czesław Rogowski; śp. Stanisław Książek (26 rocznica śmierci), śp. Zofia Skóra (15 rocznica śmierci); śp. Stanisław Kowalski; o błogosławieństwo Boże, łaski i zdrowie dla Marzenny Piskozub.

Godz. 19.00 – Dobrzyńców Sanktuarium Maryjnego w Essendon.

W niedzielę, 12 maja obchodziliśmy w Australii i wielu innych krajach Międzynarodowy Dzień Matki. Polska o swoich mamach pamięta co roku w dniu 26 maja. Nasza Szkoła Sobotnia imienia Marii Konopnickiej przygotowała dzisiaj z tej okazji mini koncert dla naszych mam. Rozpoczniemy ok. godz. 11:30. Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Zwyczajne miesięczne, ale zarazem wyborcze zebranie Komitetu Kościelnego, Koła Pań, Rady Duszpasterskiej oraz przedstawicieli wszystkich sekcji i organizacji działających przy naszym ośrodku odbyło się w zeszłą niedzielę. Omawialiśmy bieżące sprawy, ale najważniejsza częścią zebrania był wybór nowej Prezeski Koła Pań, którą została pani Ewa. Serdecznie gratulujemy!

Koło Pań zaprasza nas do kawiarni na domowe wypieki, pączki, kawę, herbatę i spotkanie z przyjaciółmi i znajomymi. Koło Przyjaciół Harcerstwa zaprasza na kawę z ekspresu.

W kiosku znajdziemy wydanie Tygodnika Polskiego, najnowszy miesięcznik „Modlitwa i Służba” oraz Pismo święte, dewocjonalia i pamiątki.

We wszystkie niedziele maja różaniec odmawiać będziemy o godzinie 9.00, a o 9.30 odprawiać będziemy nabożeństwo majowe.

W najbliższy piątek, 30 maja o 18.30 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i o 19.00 Msza św.

W sobotę,1 czerwca zapraszamy na lekcję religii dla dzieci przygotowujących się w do Pierwszej Komunii świętej. Zajęcia przy Polskiej Szkole Sobotniej imienia Marii Konopnickiej trwają tego samego dnia od 10.00 do 13.00. Wieczorem zaś z racji pierwszej soboty miesiąca, nabożeństwo do Matki Bożej o godz. 18.00 i potem Msza św. o 19.00.

Jest już dostępna nowa lista dla lektorów, czyli czytających i śpiewających w czasie liturgii Mszy św. w czerwcu 2024 roku. Można zatem sprawdzić wszelkie terminy na kartce, która jest w zakrystii, ale także na naszej stronie internetowej (jezuici.org.au) w dziale: Lektorzy.

W tym tygodniu Msze św. w naszym kościele odprawiamy będą codziennie o godz. 19.00. W poniedziałek: śp. ks. Eugeniusz Ożóg SJ; za dusze zmarłych rodziców, żony Anny, teściów: Janina i Józef Zdybał; we wtorek: za Dobroczyńców Polskiego Sanktuarium Maryjnego w Essendon; w środę: śp. siostra Klara Szulist CR; w czwartek: śp. Antonina, Kazimierz i Józef Zrobek; w piątek: śp. z rodziny Szczapa, Harasimowicz, Zarempski, Harbacewicz, Kurosz; w sobotę: śp. Kazimierz Kucharski. Przyszła niedziela o 10.00 rano: śp. Zofia i Leon Chuchała oraz śp. Bożena i Leszek Dąbkowski; śp. Janina, Jan, Krzysztof i Michał Żylińscy, oraz za rodzinę Budrowiczów oraz Zelia Diangelo; o błogosławieństwo Boże, łaski i zdrowie dla Marzenny Piskozub.

Za tydzień w niedzielę, 2 czerwca obchodzić będziemy Uroczystość Bożego Ciała. O godzinie 14.00 zostanie odprawiona dodatkowa, koncelebrowana Msza święta, a po niej wyjdziemy na zewnątrz kościoła w tradycyjnej procesji do 4 ołtarzy. Przygotują je kombatanci, Polacy z Glenroy, nasz Komitet Kościelny i hufce harcerskie „Podhale”. Zapraszamy dziewczynki do sypania kwiatów i zachęcamy wszystkich do licznego udziału.

Zmarł śp. Pan Stanisław Kowalski. Jego pogrzeb odbędzie się 29 maja w naszym Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon. Uroczystości pogrzebowe rozpoczniemy różańcem o godz. 11.00, a potem Msza św. o godz. 11.30. Pan Stanisław zostanie pochowany w Fawkner Memorial Park o godz. 1.30. Rodzinie zmarłego składamy kondolencje i obiecujemy naszą modlitwę.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Godz. 12.00 – Prośmy dzisiaj o wieczną radość dla zmarłego sodalisa i zasłużonego członka Komitetu Parafialnego, śp. Władysława Wójcika w 3 rocznicę jego śmierci oraz za śp. Lilę Ślifierz w 25 rocznicę, śp. Ewę Ślifierz w 23 rocznicę i Helenę Ślifierz w 11 rocznicę śmierci. Powierzając ich Bożej miłosiernej miłości, prośmy także o łaski dla ich rodzin. Nie zapominajmy o naszej Ojczyźnie zmagającej się z przeciwnościami i o narodach dotkniętych agresją i wojną. Prośmy o sprawiedliwy dla nich pokój, a także o umocnienie nas naszej wiary, nadziei i wzajemnej miłości.

Dzisiaj po Mszy świętej w Domu Sodalicyjnym odbędzie się zwyczajne zebranie Sodalicji Mariańskiej.

Klub „St.Igs” zaprasza na świeże pączki, kremówki, kawę, herbatę i towarzyskie spotkanie. W zakrystii czeka na nas nowe wydanie „Tygodnika Polskiego”, nowy numer miesięcznik „Modlitwa i Służba” i periodyk: „Trwajcie w Miłości”.

We czwartek w kaplicy św. Andrzeja Boboli Msza święta o godzinie 19.00, a po niej nabożeństwo majowe oraz zebranie Komitetu Kościelnego i Rady Duszpasterskiej.

Stokrotne Bóg zapłać! Komitetowi Kościelnemu, Radzie Duszpasterskiej oraz wszystkim, którzy im pomagali, za wspaniały Obiad Parafialny i spotkanie przy wspólnym stole z okazji Międzynarodowego Dnia Matki. Bóg zapłać wszystkim, którzy tę ważną i potrzebną inicjatywę poparli i przyszli na ten Obiad. Wzięło w nim udział 70 osób. Bardzo obfite i smaczne dania podane były sprawnie i wszystkim smakowały. Chwila biesiadnej piosenki i loteria fantowa ubogaciły to doroczne ważne spotkanie. Uzyskany dochód pozwoli Komitetowi Kościelnemu organizować dla nas następne imprezy.

W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon, po koncelebrowanej Mszy świętej o godzinie 2.00 po południu odbędzie się tradycyjna procesja do 4 ołtarzy. Serdecznie na nią wszystkich zapraszamy.

Wczoraj swoje 50-te urodziny obchodził nasz proboszcz, Ojciec Trung. Parafia zgotowała mu okazałe przyjęcie. W imieniu nas wszystkich reprezentacja naszej polskiej wspólnoty złożyła mu urodzinowe życzenia.

W ostatnim tygodniu zmarł pan Stanisław Kowalski, były członek Sodalicji Mariańskiej, społecznik, artysta rzeźbiarz i muzyk, jeden z pierwszych twórców ruchu harcerskiego i zespołu tanecznego w Melbourne. Przez wiele lat modlił się tutaj z nami. Mieszkał w Brunswik. Miał ponad sto lat. Jego pogrzeb odbędzie się w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon w najbliższą środę, 29 maja. O godzinie 11.00 rozpocznie się Różaniec, a o 11.30 Msza św. Dzieciom pana Stanisława i ich rodzinom składamy wyrazy współczucia.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

U Pana Jacka znajdziemy po Mszy świętej świąteczne wydanie „Tygodnika Polskiego” oraz miesięcznik Apostolstwa Modlitwy – „Modlitwa i Służba”, na miesiąc maj i czerwiec.

Dzisiaj, w tę ostatnią niedzielę miesiąca zaraz po Mszy św., będzie spotkanie naszej Róży Żywego Różańca. Tę modlitwę będzie prowadziła Pani Celina Słodowy. Moderatorka naszego Koła Pani Teresa Gromadzka jest za granicą, do czasu jej powrotu będzie Nią zastępować Pani Słodowy. Dzisiaj także wyrusza do Polski Pani Ania Pietrzak.

We wtorek w dniu 28 maja będzie 43 rocznica śmierci bł. Prymasa Tysiąclecia Stefana kard Wyszyńskiego.

W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Trójcy Przenajświętszej, a za dwa tygodnie, 2 czerwca, Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon, za tydzień po uroczystej Mszy świętej o godzinie 2.00 po południu, odbędzie się tradycyjna procesja do 4 ołtarzy. Serdecznie na nią wszystkich zapraszamy.

W marcu przyszłego roku 2025, będziemy obchodzić 100-lecie poświęcenia naszego kościoła. W związku z tym, Ksiądz Proboszcz, wraz z całą Radą Parafialną, organizują Fundraising, by odnowić ten kościół. Pracę, które trzeba wykonać to: założenie dachu nad zakrystią i pokojem wspólnych spotkań, wymalowanie kościoła, założenie nowego karpetu w całym kościele. W dniu 16 czerwca nasza wspólnota zorganizuje BBQ w godzinach porannych dla całej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W dniu 7 czerwca jest uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to dzień odpustu naszej parafii. W tym roku nie jesteśmy w stanie zorganizować uroczystego Bankietu, jak to było w latach ubiegłych. Natomiast w niedzielę 09 czerwca po Mszy św., zorganizujemy spotkanie dla polskiej Wspólnoty, na którym będą kiełbaski, sałatki, ciasta, kawa, herbata.

W dniach 18-22 październik organizowana jest pielgrzymka do Darwin. Serdecznie zapraszam wszystkie osoby zainteresowane tym wyjazdem o zgłaszanie się do mnie po Mszy św. Osoby zainteresowane mogą zobaczyć program tej pielgrzymki.

W dzisiejszą niedzielę jest także wspomnienie św. Filipa Nereusza kapłana.

W tym tygodniu obchodzimy następujących świętych: w poniedziałek: św. Augustyna z Canterbury, biskupa; we wtorek: św. German z Paryża, biskup; we środę: św. Urszuli Ledóchowskiej, zakonnica; w czwartek: św. Jana Sarkander, kapłan i męczennik; w piątek: Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny; w sobotę: św. Justyna, męczennika.

ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

(fot. █ Slices of Light   █▀ ▀ ▀ / flickr.com / CC BY-NC-ND 4.0 DEED)