W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Godz. 10.00 – śp. Kazimierz Adamczyk; śp. Marek Dymek (2. rocz. śmierci); śp. Ada, Nicholas i Zdzisław Kurowscy; za zmarłych z rodziny: Terpiłowskich, Szczepanowskich, Cichockich, Smalów, Bartoszuk oraz Bogdana Gaińskiego.
Godz. 19.00 – „Wypominkowa” – za wszystkich zmarłych poleconych w tegorocznych Wypominkach.

Dzisiaj po Mszy świętej Koło Pań zaprasza nas do kawiarni na świeże pączki, domowe wypieki, na kawę, herbatę i towarzyskie spotkanie. Harcerze dziś i za tydzień wyjątkowo nie będą serwować kawy z expressu.

W kiosku znajdziemy wydanie „Tygodnika Polskiego”, listopadowy numer „Modlitwa i Służba”, Pismo święte, pamiątki, dewocjonalia, książki oraz także nowe kalendarze.

W tym tygodniu Msza św. w naszym kościele codziennie o 19.00. W poniedziałek, wtorek i środę modlić się będziemy w intencji wszystkich zmarłych poleconych w tegorocznych Wypominkach; czwartek: śp. Krzysztof Hermanowicz w rocznicę śmierci oraz za zmarłych z rodziny Hermanowicz; piątek: śp. Magda Gwóźdź (8. rocznica śmierci); sobota: za Ojczyznę z okazji Święta Niepodległości, śp. z rodziny: Pietkiewiczów, Szymańskich i Drygałów. Przyszła niedziela rano: za Ojczyznę z okazji Święta Niepodległości; śp. Aniela Rostkowska; śp. Barbara Michniacka (25. rocz. śmierci)

W najbliższy wtorek, 7 listopada, kiedy w Melbourne obchodzi się Melbourne Cup zapraszamy wszystkie nasze trzy ośrodki duszpasterskie do naszego domu przy 23 Clifton St. Richmond na BBQ. O godz. 12 będzie Msza św. Organizatorzy tego spotkania proszą naszą wspólnotę o sałatki i ciasta.

W najbliższy czwartek, 9 listopada odbędzie się spotkanie Stowarzyszenia Faustinum, które prowadzi ks. Tadeusz Rostworowski SJ. Zapraszamy na te spotkania w każdy 2 i 4 czwartek każdego miesiąca.

W najbliższą sobotę, 11 listopada o godz. 9.00 rano kolejna lekcja religii dla dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej, która odbędzie się w tym roku 26 listopada w czasie Mszy św. pod przewodnictwem ks. Mariusz Hana SJ o godz. 10.00.

Za dwa tygodnie, w niedzielę, 12 listopada obchodzić będziemy w Melbourne Święto Niepodległości Polski, przypadające 11 listopada. W Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon za tydzień pomodlimy się za Ojczyznę podczas mszy świętej o godzinie 10.00, po Mszy świętej oddamy cześć poległym. Mszy św. przewodniczyć będzie ks. Marcin Włodarek SJ.

W niedzielę, 12 listopada na Federation Square w City odbędzie się Polski Festiwal. Jest to znaczące wydarzenie dla całej Wiktoriańskiej Polonii. Po Festiwalu, o godzinie 17.30 zostanie odprawiona polska Msza św. w historycznym kościele św. Augustyna przy Burke Street w City.

W poniedziałek, 13 listopada po Mszy św. wieczornej Siostry Zmartwychstanki zapraszają na spotkanie Pań Apostołek, którego tematem będzie „Dla Ojczyzny serce złóż – dwie miłości w życiu Błogosławionej Siostry Alicji Kotowskiej.

Jest już dostępna nowa lista dla lektorów, czyli czytających i śpiewających w czasie liturgii Mszy św. w listopadzie. Można zatem sprawdzić wszelkie terminy na kartce, która jest w zakrystii, ale także na naszej stronie internetowej (jezuici.org.au) w dziale: Lektorzy.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Godz. 12.00 – Powierzmy dziś Bożemu Miłosierdziu wszystkich naszych zmarłych, których przywoływać będziemy w dzisiejszych tradycyjnych wypominkach. Podziękujmy za nich i za ich wiarę, która rozświetlała im mroki śmierci i prośmy o wieczną dla nich radość i pokój.

Prośmy także o pokój w świecie, o zakończenie wojny na Bliskim Wschodzie i o to by ona nie wywołała światowego konfliktu. Otoczmy też modlitewną troską wszystkich naszych chorych, ludzi bezdomnych i cierpiących oraz naszą Ojczyznę, Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Zaraz po Mszy świętej w tradycyjnej wypominkowej modlitwie wspominać będziemy naszych drogich zmarłych modląc się o wieczny dla nich pokój, pełnię zbawienia i wieczną radości. Zachęcamy do pozostania na tej tradycyjnej modlitwie, która może potrwać do 30 minut. Ofiarujmy ten czas i wspólną modlitwę duszom w czyśćcu cierpiącym.

Klub „St.Igs” zaprasza serdecznie na towarzyskie spotkanie przy kremówkach, pączkach, kawie i herbacie. Członkom Klubu dziękujemy za cotygodniową, ofiarną służbę.

W zakrystii czeka na nas „Tygodnik Polski”, październikowe wydanie „Modlitwa i Służba” oraz magazyn „Trwajcie w Miłości”. Mamy też w zakrystii ciekawy wybór katolickich kalendarzy ściennych na nadchodzący 2024 rok.

W najbliższy wtorek, 7 listopada, gdy Melbourne celebrować będzie doroczne wiosenne derby, czyli sławny „Melbourne Cup”, zapraszamy nasze jezuickie wspólnoty z Essendon, Oakleigh i Richmond na doroczne towarzyskie spotkanie w formie pikniku przy plebanii i zarazem centrum Polskiego Duszpasterstwa – 23 Clifton Steet w Richmond. Rozpoczniemy Mszą św. o godzinie 12.00, ale ponieważ piknik trwał będzie do późnego popołudnia, można przyjść i dołączyć do tej polowej uczty każdej porze. Zapraszamy. I serdecznie dziękujemy ofiarnym organizatorom, czyli naszemu Komitetowi Kościelnemu i Radzie Duszpasterskiej za
przygotowanie tego ważnego wydarzenia w naszym kalendarzu.

Już za tydzień, w przyszłą niedzielę, 12 listopada od godziny 10.00 do 17.00 Federation Square w samym centrum Melbourne zamieni się w „Małą Polskę”. Już 19 lat grupa młodych ludzi z niemałym wysiłkiem organizuje dla nas wszystkich i dla całego Melbourne ten doroczny Polski, bardzo popularny Festiwal. Zakończymy go wieczorną Mszą świętą dziękczynną odprawianą po polsku w historycznym kościele św. Augustyna przy Burke St. w city, niedaleko Spencer St. Station. Weźmy udział w tym okazałym Festiwalu, na którym wszyscy czują się jedną wielką polską rodziną, zaprośmy krewnych, przyjaciół i znajomych. Nie wiadomo, czy w tak zmieniającym się świecie, będziemy w stanie zorganizować ten Polski Festiwal w latach następnych. Ponieważ większość z nas na pewno po Mszy świętej wybierze się na Federation Square, Klub StIgs w przyszłą niedzielę będzie zamknięty.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

U Pana Jacka znajdziemy po Mszy świętej ostatnie wydanie „Tygodnika Polskiego” oraz miesięcznik Apostolstwa Modlitwy – „Modlitwa i Służba”.

Miesiąc listopad jest czasem szczególnej modlitwy na dusze zmarłych. W pierwszych dniach tego miesiąca nawiedzając cmentarze i modląc się w intencji Ojca św. (Ojcze Nasz; Zdrowaś Maryjo; Chwała Ojcu…) można uzyskać odpust zupełny, który warto ofiarować za dusze zmarłych: naszych Bliskich, krewnych, przyjaciół, znajomych. Już od kilku lat w dniu drugim listopada nawiedzaliśmy cmentarz w kilku osobowej grupie. Byliśmy na cmentarzu w dniu drugim i dzisiaj przed Mszą św.

Wczoraj w Richmond po wieczornej Mszy św., miało miejsce „spotkanie-zaduszki”, zorganizowane ku czczeniu wszystkich osób pracujących społecznie dla polskiej Wspólnoty w Melbourne i w Australii. W miłej atmosferze po chwilach wysłuchanej poezji Pani Ani Modzelewskiej, we wspomnieniach uczestników niejako ożyły postacie osób, które wiele czasu i sił oddały polskiej Wspólnocie na australijskiej ziemi.

W dniu 07.11.23, kiedy w Melbourne obchodzi się Melbourne Cup zapraszamy wszystkie nasze trzy ośrodki duszpasterskie na naszego domu przy 23 Clifton St. Richmond na BBQ. O godz. 12 będzie Msza św. Organizatorzy tego spotkania proszą naszą wspólnotę o sałatki i ciasta.

Dwa razy w miesiącu będę prowadził katechezy w piątki (drugi i czwarty). Będą one wygłaszane zaraz po Mszy św. W dniach prowadzonych katechez kazania będą krótkie. Będą dwa tematy katechez: Wprowadzenie do Pisma św., Sakramenty św.

W poniedziałek w Keysborough będzie pogrzeb ś.p. Krzysztofa Króla, o godz. 10. Krzysiu był częstym gościem w Oakleigh na Mszach św. Miał dobry kontakt z wieloma osobami z naszej Wspólnoty.

Rozdajemy nasz Posłaniec na okres najbliższych dwóch miesięcy, jak również ulotki na Polski Festiwal na Federation Square. Weźmy je dla siebie, dla swoich dzieci, przyjaciół, znajomych i sąsiadów i zaprośmy ich na ten piękny dzień polskiej kultury w Melbourne.

Po Mszy św., zapraszamy na herbatę, kawę, pączki i ciasta domowego wypieku.

W tym tygodniu obchodzimy następujących świętych: w poniedziałek: bł. Krystyna; we wtorek: św.  Willibrord, biskup; we środę: św. Elżbiety od Trójcy Świętej; bł. Jan Duns Szkot, zakonnik; w czwartek: poświęcenie Bazyliki Laterańskiej; w piątek: św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła; w sobotę: św. Marcina z Tours, biskupa.

ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

(fot. Marcin Kargol/ flickr.com / CC BY 2.0 DEED)