W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Godz. 10.00 – śp. Stanisław, Maria, Katarzyna i Jan Bober, śp. Aniela Rostkowska; śp. Pan Tadeusz Popilko (10 rocz. śmierci); śp. Branko Peric (2 rocz. śmierci), śp. Tadeusz Sałaj (29 rocz. śmierci); śp. Józef Łata (4 rocz. śmierci) oraz śp. Jan i Stanisława Szymańscy; śp. Józefa Cierpisz (od Klubu Seniora w Reservoir); śp. Wiktoria Piątek, śp. Julia Piątek, śp. Anna i Marceli i Edmund Włodarczyk oraz za wszystkich zmarłych z rodziny Piątek i Włodarczyk; o szczęśliwą podróż do Polski; śp. z rodziny Kokoszków i Wilków; w intencji Maxa, którzy przyjął I komunię św. o błogosławieństwo Boże, za tatę, dziadka i pradziadka Stanisława w 3 rocznicę śmierci.
Godz. 19.00 – śp. Józef Łata (4 rocz. śmierci) oraz śp. Jan i Stanisława Szymańscy; śp. Stanisław Pieczara (z Południowej Afryki) oraz Dobrzyńców Sanktuarium Maryjnego w Essendon.

Zwyczajne miesięczne, ale zarazem wyborcze zebranie Komitetu Kościelnego, Koła Pań, Rady Duszpasterskiej oraz przedstawicieli wszystkich sekcji i organizacji działających przy naszym ośrodku odbędzie się dzisiaj, 19 maja o 11.45 w salce szkolnej po tej Mszy świętej.

Koło Pań zaprasza nas do kawiarni na domowe wypieki, pączki, kawę, herbatę i spotkanie z przyjaciółmi i znajomymi. Koło Przyjaciół Harcerstwa zaprasza na kawę z ekspresu. W kiosku znajdziemy wydanie Tygodnika Polskiego, najnowszy miesięcznik „Modlitwa i Służba” oraz Pismo święte, dewocjonalia i pamiątki. We wszystkie niedziele maja różaniec odmawiać będziemy o godzinie 9.00, a o 9.30 odprawiać będziemy nabożeństwo majowe.

Tegoroczne Spotkanie Różańcowe odbędzie się jutro w Keysborough w poniedziałek, 20 maja 2024 roku w Święto Matki Bożej Kościoła. Nabożeństwo rozpoczniemy o godz. 10:30 i odmówimy Tajemnice Radosne, które poprowadzi ks. Przemysław Syguła Schr. Msza św. koncelebrowana rozpocznie się o godz. 11.00 przed południem pod przewodnictwem ks. Andrzeja Mądrego CR. Wyjazd o godz. 8.00 rano spod naszego kościoła, a powrót planowany jest na ok. godz. 16.00!

Nabożeństwo do św. Rity z poświęceniem róż odbędzie się w środę, 22 maja po Mszy św. o godz. 19-tej. Tego dnia obchodzimy tytularny dzień tej świętej od spraw trudnych i beznadziejnych. Róże jak zawsze sprzedają członkowie Koła Misyjnego, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na pomoc ośrodkom Misyjnym. Po nabożeństwie Koło Przyjaciół Misji zaprasza na poczęstunek. Tego roku będziemy obchodzić jednocześnie 2 rocznicę powstania naszej wspólnoty św. Rity i naszych regularnych, comiesięcznych spotkań. Z tej okazji przewidywana jest dla wszystkich uczestników mała niespodzianka. Poświęcimy także specjalny ornat z wizerunkiem św. Rity i charakterystycznymi różami.

W czwartek, 23 maja po Mszy św. o 19.00 odbędzie się spotkanie Stowarzyszenia Faustinum, które prowadzi ks. Tadeusz Rostworowski SJ. Przypominamy, że spotkania te odbywają się w 2 i 4 czwartek każdego miesiąca.

W najbliższy piątek, 24 maja o 18.30 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i o 19.00 Msza św.

W sobotę, 25 maja zapraszamy na lekcję religii dla dzieci przygotowujących się w do Pierwszej Komunii świętej. Zajęcia przy Polskiej Szkole Sobotniej imienia Marii Konopnickiej trwają tego samego dnia od 10.00 do 13.00.

W tym tygodniu Msze św. w naszym kościele odprawiamy będą codziennie o godz. 19.00. W poniedziałek: w intencji Agnieszki o zdrowie i błogosławieństwo Boże w jej pracy i życiu osobistym; we wtorek: śp. Marzena Stolarz i sp. Grzegorz Stankiewcz; w środę: we wszystkich intencjach za wstawiennictwem św. Rity; w czwartek: śp. Piotr Orczyk (3 rocznica śmierci); w piątek: w intencji rodzin: Stanilewicz, Stefanis, Rymsza, Borysiewicz, Masłowskich oraz Małgorzatę Janachowską; w sobotę: w intencji Dobroczyńców Sanktuarium Maryjnego w Essendon. Przyszła niedziela o 10.00 rano: śp. ks. Eugeniusz Ożóg SJ; śp. Irena Łodkowska (19 rocz. śmierci); śp. Pani Helena Hermanowicz i śp. Bronisława Pawtel, o pokój duszy i otworzenie Bram Nieba, prosi rodzina; śp. Michalina, Kazimierz, Józef, Leokadia i Marcin Banielów, śp. ks. Eugeniusz Ożóg SJ, śp. Czesław Rogowski; śp. Stanisław Książek (26 rocznica śmierci), śp. Zofia Skóra (15 ocznica śmierci).

Dzisiaj w niedzielę, 19 maja, po Mszy świętej o godzinie 12.00 w południe Polski Komitet Kościelny i Rada Duszpasterska przy parafii św. Ignacego w Richmond zapraszają serdecznie do przykościelnej sali na „Parafialny Obiad” organizowany z okazji „Dnia Matki. Podziękujemy mamom za im za ich miłość i troskę i złożymy im życzenia. Nie zabraknie też biesiadnej i tradycyjnej piosenki oraz bogatej w fanty loterii. Cena obiadu $25.00. Dla dzieci bezpłatnie.

Dziś obchodzimy 104. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II, który jako jeszcze kardynał krakowski konsekrował nasze Polskie Sanktuarium Maryjne w Essendon, a było to dokładnie 24 lutego 1973 roku. Podziękujmy Panu Boga za Wielkiego Papieża i ogrom pracy i modlitwy, które włożył w głoszeniu wiary, nadziei i miłości, Misji Kościoła na całym świecie.

Za dwa tygodnie w niedzielę, 2 czerwca obchodzić będziemy Uroczystość Bożego Ciała. O godzinie 14.00 zostanie odprawiona dodatkowa, koncelebrowana Msza święta, a po niej wyjdziemy na zewnątrz kościoła w tradycyjnej procesji do 4 ołtarzy. Przygotują je kombatanci, Polacy z Glenroy, nasz Komitet Kościelny i hufce harcerskie „Podhale”. Zapraszamy dziewczynki do sypania kwiatów i zachęcamy wszystkich do licznego udziału.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Godz. 12.00 – Podziękujmy dziś Bogu za naszą polską wspólnotę wiary, gromadzącą się w tym kościele od 72 lat. Podziękujmy za kolejnych duszpasterzy, którzy nam tutaj służyli; za Sodalicję Mariańską, Koło Żywego Różańca, Komitet Kościelny, Radę Duszpasterską, Klub „St.Igs”; za lektorów, ministrantów, służbę ołtarza i zakrystii; za chór „Syrena”, kolejne organistki i za całe rzesze rodaków, budujących naszą wspólnotę wiary. Dziękujmy za parafię św. Ignacego w Richmond i za nasz święty Katolicki Kościół. Prośmy o wieczną radość dla wszystkich, którzy tutaj z nami się modlili, a których Pan powołał już do siebie. Módlmy się także za naszą Ojczyznę i za narody zmagające się agresją i wojną. Prośmy o sprawiedliwy dla nich pokój, a także o umocnienie naszej wiary. nadziei i wzajemnej miłości oraz pokój w naszych sercach.

Dzisiaj w naszej wspólnocie tradycyjnym wspólnym obiadem, przygotowanym dla nas w parafialnej sali przez Komitet Kościelny i Radę Duszpasterską celebrujemy Dzień Matki. Cena obiadu $25 od dorosłych. Dla dzieci bezpłatnie. Oprócz głównego dania czeka na nas obfitość domowych ciast, kawa, herbata i lampka wina. Nie zabraknie programu rozrywkowego i życzeń, ciepłej rodzinnej atmosfery i atrakcyjnej loterii fantowej. Serdecznie wszystkich zapraszamy. Mam nadzieję, że po Mszy świętej spotkamy się wszyscy przy stole, aby podziękować naszym mamom za ich wielkie, ofiarne serca.

Ze względu na dzisiejszy obiad, Klub „St.Igs” będzie nieczynny. W zakrystii po Mszy świętej można będzie nabyć „Tygodnik Polski”, miesięcznik „Modlitwa i Służba” i periodyk: „Trwajcie w Miłości”.

We czwartek w kaplicy św. Andrzeja Boboli Msza święta o godzinie 19.00, a po niej nabożeństwo majowe i towarzyskie spotkanie przy herbacie.

W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Trójcy Przenajświętszej, a za dwa tygodnie, 2 czerwca, Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon za 2 tygodnie po uroczystej Mszy świętej o godzinie 2.00 po południu odbędzie się tradycyjna procesja do 4 ołtarzy. Serdecznie na nią wszystkich zapraszamy.

Jutro, w poniedziałek, obchodzić będziemy uroczystość Matki Bożej, Matki Kościoła. Co roku tego dnia Koła Żywego Różańca z Wiktorii spotkają się na wspólnej modlitwie. Jutro spotkamy się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough. O 10.30 rozpocznie się nabożeństwo różańcowe. O 11.00 koncelebrowana Msza św., a po niej wspólnota polska z Keysborough zaprasza wszystkich uczestników na wspólny obiad w restauracji. Każdy z nas jest zaproszony do udziału tak w modlitwie jak i w obiedzie. Nasze ośrodki z Essendon, Richmond i Oakleigh organizują autobus. Koszt przejazdu $25 od osoby. Wyjazd z Essendon o 8.00 rano, z Richmond, o 9.00, a z Oakleigh o 9.30. Powrót około 16.00. Są jeszcze miejsca w autobusie.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

U Pana Jacka znajdziemy po Mszy świętej świąteczne wydanie „Tygodnika Polskiego” oraz miesięcznik Apostolstwa Modlitwy – „Modlitwa i Służba”, na miesiąc maj.

W marcu przyszłego roku 2025, będziemy obchodzić 100-lecie poświęcenia naszego kościoła. W związku z tym, Ksiądz Proboszcz, wraz z całą Radą Parafialną, organizują Fundraising, by odnowić ten kościół. Pracę, które trzeba wykonać to: założenie dachu nad zakrystią i pokojem wspólnych spotkań, wymalowanie kościoła, założenie nowego karpetu w całym kościele. W dniu 16 czerwca nasza wspólnota zorganizuje BBQ w godzinach porannych dla całej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W dniu 7 czerwca jest uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to dzień odpustu naszej parafii. W tym roku nie jesteśmy w stanie zorganizować uroczystego Bankietu, jak to było w latach ubiegłych. Natomiast w niedzielę 09 czerwca po Mszy św., zorganizujemy spotkanie dla polskiej Wspólnoty, na którym będą kiełbaski, sałatki, ciasta, kawa, herbata.

Tradycyjne w dniu 20.04.24, kiedy w Kościele Powszechnym obchodzone jest Święto Najświętszej Maryi Panny, w tym roku spotkamy się Keysborough. O godzinie 10.30 wspólnie odmówimy Różaniec św., po nim będzie Msza św., po czym Księża Chrystusowcy zapraszają na obiad do Open Table Restoraunt w Lynbrook. Zbiórka osób wyjeżdzających autobusem do Keysborough, będzie w Oakleigh punktualnie o godz. 9.30

W dniach 18-22 październik organizowana jest pielgrzymka do Darwin. Serdecznie zapraszam wszystkie osoby zainteresowane tym wyjazdem o zgłaszanie się do mnie po Mszy św. Osoby zainteresowane mogą zobaczyć program tej pielgrzymki.

W tym tygodniu obchodzimy następujących świętych: w poniedziałek: św. Bernardyn ze Sieny, kapłan; we wtorek: św. Eugeniusz de Mazenod, biskup; św. Jan Nepomucen, kapłan i męczennik; we środę: św. Rita z Cascia, zakonnica; w czwartek: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup; w piątek: Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych; w sobotę: św. Będą Czcigodny, kapłan i doktor Kościoła. 

ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

 

(Fr Lawrence Lew, O.P. / flickr.com / CC BY-NC-ND 4.0 DEED)