W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Godz. 10.00 – śp. Barbara i Kazimierz Liszka, śp. Teresa i Antoni Zielińscy; śp. Wala i Ryszard Słowik; śp. Rajmund Mikielski (zmarł w Polsce, miał 74 lata); śp. Aniela i Paweł Rogala i zmarli z rodziny; śp. Józefa Cierpisz (od Klubu Seniora w Reservoir); śp. Alojzy Kerec; śp. Piotr (13 rocz. śmierci) i Roman Mastek.
Godz. 19.00 – w intencji wszystkich naszych Dobroczyńców i fundatorów naszego kościoła.

Obchodzimy dziś w Australii i wielu innych krajach Międzynarodowy Dzień Matki. Polska o swoich mamach pamięta co roku w dniu 26 maja. Nasza Szkoła Sobotnia imienia Marii Konopnickiej szykuje mini koncert dla naszych mam w ostatnią niedzielę, 26 maja, a dzisiaj po tej Mszy św. osobiście wręczę każdej z mam kwiatka (dziękuję Kołu Pań przy naszym kościele). Drogie mamy, kieruje te słowa do każdej z Was osobno: Dziękuję za to wszystko, czym dobroć jest na ziemi.  Że jesteś najważniejsza, że tego nikt nie zmieni, że jeden dzień najpiękniej w mym sercu jaśnieć musi: dla jednych to Dzień Matki, a dla mnie Dzień Mamusi. Mamusiu droga! Ciągle proszę Boga, który króluje na niebie, by ręka Boska przed wielką troską ochraniać zawsze chciała Ciebie. Dziś tym goręcej z duszy dziecka prośba się w górę wyrywa, abyś się miła, zdrowiem cieszyła i zawsze była szczęśliwa. Życzymy dziś naszym mamom wszystkiego, co najlepsze i błogosławieństwa samego Boga.

Koło Pań zaprasza nas do kawiarni na domowe wypieki, pączki, kawę, herbatę i spotkanie z przyjaciółmi i znajomymi. Koło Przyjaciół Harcerstwa zaprasza na kawę z ekspresu.

W kiosku znajdziemy ostatnie wydanie Tygodnika Polskiego, najnowszy miesięcznik „Modlitwa i Służba” oraz Pismo święte, dewocjonalia i pamiątki.

We wszystkie niedziele maja różaniec odmawiać będziemy o godzinie 9.00, a o 9.30 odprawiać będziemy nabożeństwo majowe.

W najbliższy piątek, 17 maja o 18.30 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i o 19.00 Msza św.

W najbliższą sobotę, 18 maja zapraszamy na lekcję religii dla dzieci przygotowujących się w do Pierwszej Komunii świętej. Zajęcia przy Polskiej Szkole Sobotniej imienia Marii Konopnickiej trwają tego samego dnia od 10.00 do 13.00.

W środę 15 maja, po Mszy świętej o godz. 19:00, Siostry Zmartwychwstanki zapraszają na pielgrzymi szlak każdego, kto lubi podróżować. Wraz ze Wspólnotą Zmartwychwstania, z modlitwą na ustach, udamy się w drogę do Sanktuariów Maryjnych świata. Będzie to kontynuacja zeszłorocznej pielgrzymki, połączona z prelekcję audiowizualną pt.: „Rozważając wezwania Litanii Loretańskiej”. Po prelekcji będzie spotkanie przy kawie, herbacie i cieście członków Wspólnoty Zmartwychwstania. Nowe osoby mile widziane. Zapraszamy!

Zwyczajne miesięczne zebranie Komitetu Kościelnego, Koła Pań, Rady Duszpasterskiej oraz przedstawicieli wszystkich sekcji i organizacji działających przy naszym ośrodku odbędzie się za tydzień, 19 maja o 11.45 w salce szkolnej.

W tym tygodniu Msze św. w naszym kościele odprawiamy będą codziennie o godz. 19.00. W poniedziałek: śp. Piotr (13 rocz. śmierci) i Roman Mastek; we wtorek: śp. Władysław i Grażyna; śp. Jadwiga i Józef Walczak, śp. Teresa Dąbkowska; w środę: śp. siostra Klara Szulist CR; w sobotę: śp. Helena i Stanisław Woźniak, śp. Wiesława i Witold Szupryczyński. Przyszła niedziela o 10.00 rano: śp. Stanisław, Maria, Katarzyna i Jan Bober, śp. Aniela Rostkowska; śp. Pan Tadeusz Popilko (10 rocz. śmierci); śp. Branko Peric (2 rocz. śmierci), śp. Tadeusz Sałaj (29 rocz. śmierci); śp. Józef Łata (4 rocz. śmierci) oraz śp. Jan i Stanisława Szymańscy; śp. Józefa Cierpisz (od Klubu Seniora w Reservoir); śp. Wiktoria Piątek, śp. Julia Piątek, śp. Anna i Marceli i Edmund Włodarczyk oraz za wszystkich zmarłych z rodziny Piątek i Włodarczyk; o szczęśliwą podróż do Polski; śp. z rodziny Kokoszków i Wilków.

W przyszłą niedzielę, 19 maja, po Mszy świętej o godzinie 12.00 w południe Polski Komitet Kościelny i Rada Duszpasterska przy parafii św. Ignacego w Richmond zapraszają serdecznie do przykościelnej sali na „Parafialny Obiad” organizowany z okazji „Dnia Matki”. Podziękujemy mamom za im za ich miłość i troskę i złożymy im życzenia. Nie zabraknie też biesiadnej i tradycyjnej piosenki oraz bogatej w fanty loterii. Cena obiadu $25.00. Dla dzieci bezpłatnie.

Tegoroczne Spotkanie Różańcowe odbędzie się w Keysborough w poniedziałek, 20 maja 2024 roku w Święto Matki Bożej Kościoła. Nabożeństwo rozpoczniemy wystawieniem Najświętszego Sakramentu o godz. 10:30 i odmówimy Tajemnice Radosne, które poprowadzi ks. Przemysław Syguła Schr. (chrystusowiec). Msza św. rozpocznie się o godz. 11.00 przed południem. Chętnych na wyjazd autobusem z naszego Sanktuarium w Essendon prosimy o wpisywanie się na listę w zakrystii. Przejazd w obie strony $25. Wyjazd o godz. 8.00 rano spod naszego kościoła, a powrót planowany jest na ok. godz. 16.00. Bardzo ważna dodatkowa informacja! Osoby, które pojadą własnym transportem prosimy o zgłoszenie tego ks. Mariuszowi, gdyż musi on podać ilość osób do bezpłatnego posiłku, który nie zostanie wydany bez specjalnego vouchera. Koordynator rezerwacji musi zostać o tym poinformowany do 13 maja!

Pielgrzymka do Darwin odbędzie się w dniach: 10-14 października br. Ta lista jest już pełna, bo zapisanych jest 50 osób. Wszelkie informacje od organizatora są już u ks. Mariusza w zakrystii. Proszę odebrać przygotowane kartki i sprawdzić, czy jest się wpisanym na listę. Na wyjazd pielgrzymkowy od 18-22 października, a którego przewodnikiem jest ks. Tadeusz Rostworowski SJ, zapisało się w sumie 20 osób. Przedłużamy termin wpisywania się na ten wyjazd do końca maja.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Godz. 12.00 – Polećmy dziś Bożemu Miłosierdziu śp. Beverley Nahal w pierwszą rocznicę jej śmierci. Módlmy się gorąco za nasze mamy. Podziękujmy za nie Bogu; podziękujmy za ich matczyną miłość i za przekazanie nam bezcennego daru wiary. Prośmy o wieczną radość dla tych, które już od nas odeszły, o życzliwość otoczenia dla przebywających w szpitalach i domach opieki oraz o szczerą wdzięczność otoczenia dla wszystkich matek żyjących pośród nas. Módlmy się także za naszą Ojczyznę i za narody zmagające się agresją i wojną. Prośmy o sprawiedliwy dla nich pokój.

W zakrystii czeka na nas nowe wydanie „Tygodnika Polskiego”, majowy numer miesięcznika „Modlitwa i Służba” oraz periodyk: „Trwajcie w Miłości”.

Klub „St.Igs” zaprasza wszystkich na smaczne pączki, kremówki i towarzyskie spotkanie przy kawie i herbacie. Zaprasza też chętnych do pomocy w tej bezinteresownej niedzielnej klubowej posłudze.

Jutro o 19.00 comiesięczne spotkanie Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. We czwartek w kaplicy świętego Andrzeja Boboli o godzinie 19.00 Msza święta, a po niej nabożeństwo majowe i spotkanie przy herbacie.

W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki.

Za tydzień, w niedzielę 19 maja, nasz Komitet Kościelny i Rada Duszpasterska organizują w parafialnej sali doroczny Obiad z okazji Międzynarodowego Dnia Matki. Serdecznie wszystkich na ten obiad w imieniu organizatorów zapraszam. Złożymy mamom życzenia, podziękujemy obecnym na tym Obiedzie mamom i powspominamy matczyne serce tych, które już od nas odeszły. Nie zabraknie biesiadnej piosenki i obfitej w fanty loterii. Cena obiadu $25 od dorosłych. Dla dzieci bezpłatnie.

W poniedziałek, 20 maja, w uroczystość Matki Bożej, Matki Kościoła, Koła Żywego Różańca z Wiktorii spotkają się na wspólnej modlitwie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough. O godzinie 10.30 rozpocznie się nabożeństwo różańcowe, a po nim odprawiona zostanie koncelebrowana Msza św. Po mszy świętej polska wspólnota z Keysborough zaprasza wszystkich uczestników na wspólny obiad w restauracji przy South Gipsland Hwy w Lynbrook. Obiad funduje dla wszystkich wspólnota z Keysborough. Każdy z nas jest zaproszony do udziału tak w modlitwie jak i w obiedzie. Nasze ośrodki z Essendon, Richmond i Oakleigh organizują autobus. Koszt przejazdu $25 od osoby. Zapisy przyjmują członkowie Koło Żywego Różańca. Można się też zgłosić w zakrystii. Wyjazd z Essendon o 8.00 rano, z Richmond, przy wejściu do kościoła, o godzinie 9.00, a w Oakleigh o 9.30. Powrót około 4.00 po południu.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

U Pana Jacka znajdziemy po Mszy świętej świąteczne wydanie „Tygodnika Polskiego” oraz miesięcznik Apostolstwa Modlitwy – „Modlitwa i Służba”, na miesiąc maj.

Dzisiaj obchodzimy światowy Dzień Matki. Przygotowaliśmy dla Was kwiaty i medaliki Najświętszej Maryi Panny, by Maryja była dla Was wzorem i pomocą w Waszej macierzyńskiej miłości. Jak również dzisiaj także odprawiałem Mszę św., za wszystkie tutaj obecne matki, jak również za te, które już stoją przed Bożym tronem. Modląc się o wieczne odpoczywanie dla nich za nagrodę za trud macierzyństwa.

W marcu przyszłego roku 2025, będziemy obchodzić 100-lecie poświęcenia naszego kościoła. W związku z tym, Ksiądz Proboszcz, wraz z całą Radą Parafialną, organizują Fundraising, by odnowić ten kościół. Pracę, które trzeba wykonać to: założenie dachu nad zakrystią i pokojem wspólnych spotkań, wymalowanie kościoła, założenie nowego karpetu w całym kościele. W dniu 16 czerwca nasza wspólnota organizuje BBQ w godzinach porannych dla całej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W dniu 7 czerwca jest uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to dzień odpustu naszej parafii. W tym roku nie jesteśmy w stanie zorganizować uroczystego Bankietu, jak to było w latach ubiegłych. Natomiast w niedzielę 09 czerwca po Mszy św., zorganizujemy spotkanie dla polskiej Wspólnoty, na którym będą kiełbaski, sałatki, ciasta, kawa, herbata.

Tradycyjne w dniu 20.04.24, kiedy w Kościele Powszechnym obchodzone jest Święto Najświętszej Maryi Panny, w tym roku spotkamy się Keysborough. O godzinie 10.30 wspólnie odmówimy Różaniec św., po nim będzie Msza św., po czym Księża Chrystusowcy zapraszają na obiad do Open Table Restoraunt w Lynbrook. Zbiórka osób wyjeżdżających autobusem do Keysborough, będzie w Oakleigh punktualnie o godz. 9.30

W dniach 18-22 październik organizowana jest pielgrzymka do Darwin. Serdecznie zapraszam wszystkie osoby zainteresowane tym wyjazdem o zgłaszanie się do mnie po Mszy św. Osoby zainteresowane mogą zobaczyć program tej pielgrzymki.

W tym tygodniu obchodzimy następujących świętych: w poniedziałek: Najświętszej Maryi Panna Fatimska; we wtorek: św. Maciej, Apostoł; we środę: św. Zofii, wdowy i męczennicy; w czwartek: św. Andrzeja Boboli, jezuity i męczennika, Głównego Patrona Polski; w piątek: św. Paschalis Baylon, zakonnik; w sobotę: św. Jana Papczyńskiego, kapłana.  

ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

 

(fot. Denis De Mesmaeker / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)