W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Godz. 10.00 – Powierzmy dzisiaj Bogu śp.: Stanisława Bobera; Jana Zuchowicza w 11 rocz. śmierci; Eugeniusza Wolińskiego w 10 rocz.; Mariana Podlaskiego i niedawno zmarłego Tadeusza Płoszkiewicza. Prosząc o wieczną dla nich radość i pokój módlmy się także za ich bliskich. Prośmy również dzisiaj o cud uzdrowienia dla Pawła, o szczęśliwe rozwiązanie dla jego żony Justyny oraz o pomoc dla nich i życzliwość.
Godz. 19.00 – Podziękujmy Bogu za dotychczasowe łaski i prośmy o dalszą Bożą opiekę i błogosławieństwo dla Antoniego i jego rodziny.

Dzisiaj mamy wyjątkowy dzień. Po Mszy świętej i spotkaniu przy kawie i pączkach, na które zaprasza nas Koło Pań, na naszej scenie zostaną wystawione tradycyjne Jasełka, przygotowane przez Polską Szkołę Sobotnią imienia Marii Konopnickiej. Dziękujemy za nie serdecznie nauczycielkom i dzieciom, przygotowanym przez panią Beatę Rawdanowicz. Jak co roku Jasełka zakończą się przybyciem Świętego Mikołaja, który obdarzy podarkami wszystkie obecne dzisiaj w kościele dzieci. Za prezenty dziękujemy Kołu Pań. Po wizycie świętego Mikołaja nastąpi zakończenia roku szkolnego dla polskiej szkoły sobotniej i rozdanie świadectw. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich na te piękne doroczne Jasełka. Nie zmarnujmy tej okazji. Są one piękną formą katechizacji najmłodszych.

We wszystkie niedziele Adwentu przed ranną Mszą świętą, o godzinie 9.00 Koło Żywego Różańca zaprasza do wspólnej różańcowej modlitwy, a o 9.30 śpiewać będziemy tradycyjne Godzinki.

Przy wejściu do kościoła członkowie Koła Żywego Różańca oferują nam wigilijne opłatki. Zatroszczmy się o to, by ich nie zabrakło nie tylko na naszych wigilijnych stołach, ale także na stołach naszych dzieci i znajomych. Bóg zapłać za wolne datki.

W kiosku można nabyć „Tygodnik Polski” i miesięcznik „Modlitwa i Służba”. Mamy też Pismo święte, pamiątki, dewocjonalia, książki, kartki na Boże Narodzenie oraz kalendarze na 2024 rok.

Już w najbliższy czwartek, 7 grudnia, rozpoczną się u nas Rekolekcje Adwentowe. Wygłosi je dla nas Ojciec Marcin Włodarek. We czwartek, piątek i sobotę spotykać się będziemy o godzinie 19.00. Zakończenie rekolekcji, które mają nas przygotować do nadchodzących Świąt, w przyszłą niedzielę o 10.00.

W piątek, 8 grudnia wraz z całym Kościołem obchodzić będziemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. U nas Msza św. o godzinie 19.00. Poprzedzi ją o godz. 18.30 nabożeństwo Maryjne. Będzie to także dla nas drugi dzień adwentowych rekolekcji.

W tym tygodniu Msza św. w naszym kościele codziennie o 19.00. W poniedziałek: prosić będziemy o zdrowie i Bożą łaskę dla Danuty Kurkowskiej; we wtorek i środę: za śp. siostrę Teresę Marię Florczak CR; we czwartek: za śp. Józefa Grzegorczyna w 12 rocznicę śmierci; w piątek dziękczynna z okazji urodzin Joasi Lachie („Loki”); w sobotę: za śp. Tadeusza Płoszkiewicza na prośbę Koła Pań i Komitetu Kościelnego. W przyszłą niedzielę rano: za śp. Jana Steczyńskiego w 2 rocznicę zgonu i Mario Labana w 20 rocznicę, za śp. Franciszka Gebela w 8 rocznicę; za śp. Tadeusza Płoszkiewicza oraz o zdrowie i Bożą opiekę dla Krystyny i Wiesława i całej rodziny Rolskich i Śmigiel. Wieczorem: za śp. Magdę Gwóźdź.

W poniedziałek, 11 grudnia Siostry zmartwychwstanki zapraszają na spotkanie Wspólnoty Zmartwychwstania po wieczornej Mszy świętej o godzinie 19.00. Tematem spotkania będzie Paschalny wymiar Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego. Po programie audiowizualnym odbędzie się spotkanie przy kawie, herbacie i „małym nieco”.

Wczoraj po południu zaopatrzony świętymi sakramentami zmarł zasłużony członek naszego Komitetu Kościelnego pan Marian Oszczęda. Miał 85 lat. Nie wiemy jeszcze, kiedy odbędzie się jego pogrzeb w naszym kościele. Prawdopodobnie pod koniec tygodnia. Jego żonie, Teresie oraz córkom i ich rodzinom składamy wyrazy współczucia.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Godz. 12.00 – Powierzmy jeszcze dzisiaj Miłosiernej Bożej Miłości wszystkich naszych zmarłych, za których dziękowaliśmy w tegorocznych wypominkach. Prośmy o wieczną dla nich radość i pokój. Módlmy się za wszystkich naszych chorych i potrzebujących pomocy. Prośmy się o pokój w świecie, o zakończenie wojny na Bliskim Wschodzie i upragniony pokój na Ukrainie oraz o Bożą łaskę i umocnienie nas wszystkich w wierze, nadziei i wzajemnej miłości.

Klub „St.Igs” zaprasza nas po Mszy świętej na coniedzielne, zwyczajne spotkanie przy kawie, pączkach, herbacie i kremówkach. W przyszłą niedzielę Klub organizuje po Mszy świętej przedświąteczne, tak zwane „Mikołajowe” spotkanie. Będą więc atrakcje dla dzieci i będzie święty Mikołaj z podarkami, będzie też BBQ i świąteczny lunch. Wstęp, jak w ubiegłym roku, $15.00 od osoby. I to przedświąteczne spotkanie w przyszłą niedzielę będzie naszym ostatnim niedzielnym publicznym spotkaniem w Klubie „St.Igs” w tym roku. Do końca stycznia Klub będzie nieczynny.

W zakrystii znajdziemy dziś „Tygodnik Polski”, ciekawy grudniowy numer miesięcznika „Modlitwa i Służba” i katolickie kalendarze ścienne na 2024 rok. Mamy też opłatki wigilijne. Zadbajmy o to, aby ich nie zabrakło nie tylko na naszych stołach wigilijnych, ale także na stołach naszych bliskich, którym może trudno trafić do polskiego kościoła.

We czwartek w kaplicy św. Andrzeja Boboli Msza święta wieczorna o godzinie 19.00. Będzie to wigilia uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to ważne święto. Wraz z całym Kościołom oddamy we czwartek wieczorem cześć Niepokalanej Dziewicy i powierzymy Jej nasze rodziny. Po Mszy świętej śpiewać będziemy Litanię do Matki Bożej. Po Mszy św. i Litanii towarzyskie spotkanie przy herbacie.

W tym tygodniu rozpoczniemy w naszych ośrodkach Adwentowe Rekolekcje. W Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon już w najbliższy czwartek, 7 grudnia o godzinie 19.00. W Oakleigh rozpoczną się w przyszłą niedzielę, a u nas w Richmond rekolekcyjne spotkania odbędą się od czwartku, 14 grudnia do soboty, 16 grudnia. Wygłosi je Ojciec Marcin Włodarek. Spotykać się będziemy każdego dnia o godzinie 19.00. Każdego też dnia Adwentowych Rekolekcji, można będzie skorzystać ze spowiedzi świętej. Nie zmarnujmy tego czasu Bożej łaski. Zaprośmy na nie przyjaciół i znajomych i pomóżmy dotrzeć do kościoła tym, którzy nie mają swoich samochodów.

W niedzielę, 17 grudnia parafia św. Ignacego w Richmond zaprasza nas serdecznie na niepowtarzalny Koncert Kolęd. Rozpocznie się o godzinie 19.00. Wezmą w nim udział dwa chóry: australijski i wietnamski oraz dwa zespoły: polski i gruziński. Wstęp wolny. Można będzie się włączyć w wykonanie polskich kolęd i doświadczyć wielokulturowej celebracji Bożego Narodzenia.

W przyszłą niedzielę miesięczne spotkanie Sodalicji Mariańskiej. Dzisiaj na terenie Domu Polskiego „Syrena” w Rowville trwają doroczne „Targi Wiosenne”, a w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon Polska Szkoła Sobotnia wystawiła piękne tradycyjne Jasełka.

Przy wyjściu z kościoła znajdziemy nasz duszpasterski biuletyn o nazwie „Posłaniec”. Są w nim ważne informacje dotyczące Richmond, Essendon i Oakleigh na najbliższe adwentowe i świąteczne tygodnie. Weźmy go dla siebie, sąsiadów i bliskich, którym trudno przyjechać do naszego kościoła, a chcieliby wiedzieć, co się u nas dzieje.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

U Pana Jacka znajdziemy po Mszy świętej ostatnie wydanie „Tygodnika Polskiego” oraz najnowszy miesięcznik Apostolstwa Modlitwy – „Modlitwa i Służba”, są też trzy rodzaje Kalendarzy na przyszły rok, jak również opłatki.

Modlimy się o jutrzejszą szczęśliwą operację dla Ojca Wiesława. Zmówimy wspólnie modlitwę Pod Twoją Obronę w tej intencji.

Dzisiaj w godzinach porannych były Targi w Rowville w Domu Polskim „Syrena”.

Rozpoczęliśmy akcję różańca mężczyzn. W każdy pierwszy piątek miesiąca, po Mszy św., zapraszamy mężczyzn do wspólnego odmawiania dziesiątki różańca św.  Kilka osób z naszej Wspólnoty odprawia rekolekcje Oddanie 33. Można je znaleźć w Internecie. Jest to ważne przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia. Kilka lat temu w tę pierwszą Niedzielę Adwentu składaliśmy na ołtarzu na postanowienie na ten ważny okres liturgiczny. Zachęcam do ponowienia tej praktyki.

W pierwszy i ostatni piątek po Mszy św., będziemy mieli Lectio Divina.

Składamy serdeczne podziękowanie Jackowi Suwarze i Jackowi Glince za kupno i przygotowaniem choinki na Boże Narodzenie. Ta choinka została postawiona wcześniej, gdyż zaraz po Święcie Trzech Króli zostanie zlikwidowana.

W dniu 8 grudnia, czyli w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, o godz. 17.30 będzie wspólna parafialna Msza św., w języku angielskim dla wszystkich trzech Wspólnot parafii z Oakleigh. Dlatego naszej polskiej Mszy św. w tym dniu nie będzie.

Adwentowe rekolekcje będą od dziesiątego do dwunastego listopada. Będzie je prowadził Ojciec Marcin Włodarek.

W tym roku kalendarzowym 24 grudnia jest w niedzielę. Dlatego nie będzie Mszy św. o godz. 17, gdyż będziemy celebrować Pasterkę o godz. 22.   Po Mszy św., zapraszamy na herbatę, kawę, pączki i ciasta.

W tym tygodniu obchodzimy następujących świętych: w poniedziałek: św. Barbary, dziewicy i męczennicy; we wtorek: św. Saba Jerozolimski, kapłan założyciel Lawr; we środę: św. Mikołaj, biskup; w czwartek: św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła; w piątek: Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny; w sobotę: św. Juan Diego.

ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

 

(fot. tramani_sagrens / flickr.com / CC BY-NC 2.0 DEED)