W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Dzisiaj po Mszy świętej zwołujemy zebranie Komitetu Kościelnego, Rady Duszpasterskiej, Koła Pań i przedstawicieli wszystkich sekcji, działających przy naszym kościele. Spotkamy się tym razem w naszej sali przy scenie. Zdecydujemy wspólnie, czy i kiedy zaprosimy wszystkich na Parafialny Obiad, by uczcić 49 rocznicę poświęcenia naszego Sanktuarium i zaplanujemy najbliższą przyszłość. Mam nadzieję, że wszyscy zaineresowani będą mogli wziąć udział w tym dzisiejszym zebraniu. Dzisiaj i w przyszła niedzielę kawiarnia, kiosk i biblioteka multimedialna będą jeszcze nieczynne.

Jutro odbędzie się pogrzeb śp. Siostry Scholastyki Adaśko. Odeszła z tej ziemi w 79-tym roku życia cicho i pokornie, tak jak żyła. Ponad 60 lat służyła Bogu i ludziom w zgromadzeniu Sióstr Zmartwychwstanek. Była oddaną nauczycielką. Służyła także naszej wspólnocie jako organistka. Jej pogrzeb rozpocznie się różańcową modlitwą o godzinie 10.15. O 11.00 odprawimy pogrzebową Mszę św. a potem odprowadzimy jej ciało na cmentarz w Keilor. Po pogrzebie koło Pań zaprasza na skromny poczęstunek do naszej sali. Siostrom Zmartwychwstankom oraz Zygmuntowi, bratu siostry Scholastyki, i całej jego rodzinie składamy wyrazy współczucia. Jutro odwołujemy wieczorną Mszę św. o godzinie 19.00 i zapraszamy wszystkich do udziału w pogrzebie siostry Scholastyki.

W tym tygodniu Msza św. odprawiana będzie w naszym kościele o 19.00. każdego dnia, poza poniedziałkiem. W piątek o 18.30 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. W niedzielę o 9.30 Różaniec.

We środę, 26 stycznia, obchodzić będziemy doroczne Święto Australii. Pomódlmy się tego dnia za całą ludność piątego kontynentu i za aborygenów. Prośmy o wyzwolenie z pandemii i niepotrzebnego strachu, o pokój w sercach, o Boże błogosławieństwo, pomyślność i o wierność Chrystusowi.

Powoli i mozolnie kontynuujemy doroczne wizyty duszpasterskie i świecenie polskich domów, czyli t.zw. „kolędę”. Pozostało nam jeszcze kilkadziesiąt adresów. Prosimy o cierpliwość. W najbliższych dwu tygodniach będziemy się umawiać telefonicznie z każdą rodziną na konkretny dzień i godzinę.

Kilka dni temu zmarł pan Władysław Czarnik z East Keilor. Miał 88 lat. Modlił się z nami każdej niedzieli i razem z żoną przez wiele lat wspierał naszą wspólnotę. Jego pogrzeb odbędzie się w naszym kościele w przyszły poniedziałek, 31 stycznia o godzinie 10.30. Jego żonie Kazi, bratu oraz państwu Wojtoniom składamy wyrazy współczucia.

W niedzielę, 20 lutego o godzinie 2.00 po południu w Maryjnym Sanktuarium Wszystkich Narodów w Bacchus Marsh odbędzie się nadzwyczajna uroczystość. Biskup Martin Ashe, w obecności kapłanów i z udziałem licznych pielgrzymów odsłoni pomnik świętego Jana Pawła II, którego wybrano na ko-patrona tego znanego w Wiktorii Maryjnego Centrum. Organizatorzy spodziewają się licznego udziału Polaków. Zorganizujemy na ten dzień autobusową pielgrzymkę z Essendon.

O. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

W zakrystii znajdziemy nowe wydanie Tygodnika Polskiego, katolickie kalendarze ścienne na rok bieżący, magazyn „Miłujcie się” i miesięcznik Apostolstwa Modlitwy. Klub „St.Igs” będzie dzisiaj jeszcze zamknięty.

W przyszłą niedzielę zapraszamy wszystkich po Mszy świętej o godzinie 12.00 do pomieszczeń klubu St.Igs na poczęstunek i publiczne zebranie naszej wspólnoty, gromadzącej się w kościele św. Ignacego w Richmond. A gromadzimy się tutaj nieprzerwanie od przeszło siedemdziesięciu lat. Przyszedł czas, aby omówić dalszą działalność Komitetu Kościelnego, Rady Duszpasterskiej, Lektorów i Klubu St.Igs i Koła Żywego Różańca. Szukamy pomocy. Zapraszamy serdecznie wszystkich do licznego udziału w tym informacyjnym zebraniu w przyszłą niedzielę i do włączenia się działalność Komitetu Kościelnego, Kółka Różańcowego, Rady Duszpasterskiej, Lektorów i Klubu St.Igs.

We najbliższą środę, 26 stycznia, jak co roku obchodzić będziemy Święto Australii. Wraz ze wszystkimi mieszkańcami piątego kontynentu, na pierwszym miejscu zauważając aborygenów, prośmy tego dnia o wyzwolenie nas z pandemii i powszechnego strachu, paraliżującego wielu ludzi, o pokój w naszych sercach oraz o Boże błogosławieństwo, pomyślność i wierność Chrystusowi dla całej Australii.

Kontynuujemy tradycję odwiedzania polskich rodzin i w okresie Bożego Narodzenia, świecimy ich domy. Jeśli ktoś chciałby takich odwiedzin księdza, będziemy wdzięczni za podanie w zakrystii swego adresu i numeru telefonu. Dzień i godzinę duszpasterskich ustalimy wcześniej telefonicznie.

W niedzielę, 20 lutego o godzinie 2.00 po południu w Maryjnym Sanktuarium Wszystkich Narodów w Bacchus Marsh odbędzie się nadzwyczajna uroczystość. Biskup Martin Ashe, w obecności kapłanów przy udziale licznych pielgrzymów odsłoni pomnik świętego Jana Pawła II, którego wybrano na ko-patrona tego znanego w Wiktorii Maryjnego Centrum. Organizatorzy spodziewają się licznego udziału Polaków. W naszych jezuickich ośrodkach duszpasterskich organizowane będą tegoi dnia autobusowe pielgrzymki do Bacchus Marsh.

O. Tadeusz Rostworowski SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

Dziś po Mszy św. u Pana Jacka można nabyć nowy numer Tygodnika Polskiegoi nowe wydanie miesięcznika Modlitwa i Służba.

Kontynuuje Kolędę. 21.01.2022 odwiedziłem w Nursing Home Panią Urszulę Koziełł, która serdecznie Wszystkich nas modlących się w naszym kościele pozdrawia. Pan Henryk Parzybok wieloletni członek naszej Wspólnoty od dwóch miesięcy jest w Nursing Home w Balwyn North.  Jest On w 97 roku życia.

Dzisiaj rozprowadzamy ulotki o Pomniku Chrystusa Króla Wszechświata. Koordynatorem tej akcji jest Pan Jacek Suwara.

Dziękuję serdecznie wszystkim osobom, które spieszą z pomocą zmagającym się z plagą Covid-19.  Cieszę się, że powstaje i umacnia się klimat wzajemnej pomocy i szczerego zainteresowania się wszystkimi, którzy takiego wsparcia potrzebują. Równocześnie proszę serdecznie o zainteresowanie się wszystkimi potrzebującymi takiej troski. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy proszę dać mi znać.

Już w piątek, 28 stycznia 2022 roku wrócimy do odprawiania regularnych Mszy świętych wieczornych o godzinie 19.00. Godzinę wcześniej, od 18.00 mamy półgodziny adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy, a potem odmawiamy różaniec. W tym czasie jest też okazja do spowiedzi św.

Niemal w każdą niedzielę, w zależności od parafialnego programu, o godz. 16.00 mamy w naszym kościele półgodzinną cichą adorację Najświętszego Sakramentu, po czym odmawiamy różaniec. Już od ponad dwu lat Msza święta niedzielna dla polskiej społeczności oprawiana jest w Oakleigh o godz. 17.00.

Jak już ogłaszaliśmy w zeszłą niedzielę, 20.02.22 organizujemy pielgrzymkę do Bacchus Marsh. Szczegóły podamy później. O godz. 14.00 w tym wiktoriańskim Sanktuarium Maryjnym Wszystkich Narodów odbędzie sięodsłonięcie i poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II. Koncelebrowanej Mszy świętej przewodniczył będzie Biskup Martin Ashe. Mamy nadzieję, że wielu z nas weźmie udział w tej uroczystości Bacchus Marsh, dlatego W Oakleigh tej niedzieli polskiej Mszy świętej nie będzie.

Święci, jakich wspominać będziemy w najbliższym tygodniu: w poniedziałek św. św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła; we wtorek: Nawrócenie św. Pawła Apostoła; we środę: świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa; we czwartek: św. Pauli, wdowy i bł. Jerzego Matulewicza, biskupa; w piątek: św. Tomasza z Akwinu, dominikanina, doktora Kościoła; w sobotę: św. Anieli Merici, dziewicy.

O. Tadeusz Rostworowski SJ

 

(for. Tom Shockey / Flickr.com / CC BY 2.0)