W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Intencje Mszy św. na dzisiaj: godz. 10.00 – dziękczynna Sióstr Zmartwychwstania (z udziałem Matki Generalnej); śp. Ryszard Ślifierz (intencja ks. Mariusz); śp. dr Mariola Petrovic -11 rocz. śmierci (intencja ks. Tadeusz). godz. 19.00 – dziękczynna Kasi i Andrzeja, Krystyny i Jerzego w rocznicę zawarcia małżeństwa.

W kiosku mamy nowy numer „Tygodnika Polskiego”, magazyn „Miłujcie się”, miesięcznik „Modlitwa i Służba”, Pismo święte, pamiątki, dewocjonalia i kartki na różne okazje.

Rozpoczynamy „maraton” Jubileuszy w naszym Sanktuarium Maryjnym. Dzisiejszą uroczystą Mszą świętą podziękowaliśmy Bogu za 70. lat posługi Sióstr Zmartwychwstanek. Bogu niech będą dzięki za dar naszych sióstr. Na ręce Matki Generalnej, obecnej dzisiaj pośród nas, składamy stokrotne „Bóg zapłać” za ponad 30 sióstr, które służyły nam w Melbourne i Adelaide. Dzisiaj po Mszy świętej siostry, Koło Pań i Komitet Kościelny zapraszają na poczęstunek i spotkanie w sali.

W przyszłą niedzielę, 19 lutego o godzinie 10.00 uroczystą, dziękczynną Mszą świętą rozpoczniemy obchody Złotego Jubileuszu naszego Sanktuarium Maryjnego. Przewodniczył jej będzie Biskup Karol Kulczycki z Port Pirie. Po Mszy świętej Koło Pań i Komitet Kościelny podejmie nas w sali jubileuszowym poczęstunkiem.

W sobotę, 25 lutego uczcimy ten ważny dla nas złoty jubileusz parafialnym obiadem, jaki zwykliśmy organizować każdego roku w kolejne rocznice poświęcenia naszego kościoła. W sobotę o godzinie 12.00 w południe koncelebrowanej Mszy świętej przewodniczył będzie krakowski prowincjał Ojców Jezuitów, O. Jarosław Paszyński.

Z kolei w niedzielę 26 lutego Komitet Kościelny w Richmond przygotowuje złoty jubileusz kapłaństwa ks. Wiesława Słowika SJ. Msza święte jubileuszowa rozpocznie się o 12.00 w południe. W koncelebrze wezmą udział księża jezuici i polscy duszpasterze, a po Mszy świętej w parafialnej sali przygotowywany jest obiad. Ponieważ parafialna sala w Richmond nie pomieści więcej jak 250 osób, aby wziąć udział w jubileuszowym obiedzie potrzeba będzie dokonać rezerwacji. Numerowane kartki rezerwacyjne można otrzymać od Ojca Mariusza.

W najbliższych tygodniach Mszę świętą odprawiać będziemy w naszym kościele codziennie o 19.00, poza środą. We środę Msza święta poranna o godz. 7.00 rano – wracamy do tej godziny ze względu na rozpoczęcie zajęć szkolnych. W poniedziałek pomodlimy się: dziękczynna Kasi i Andrzeja, Krystyny i Jerzego w rocznicę zawarcia małżeństwa; wtorek: o powrót do zdrowia dla Piotra; środa: za wszystkie zmarłe Siostry Zmartwychwstanki; czwartek: śp. Alicja Botwińska (pogrzeb odbędzie się jutro, 17 lutego); piątek: dr Mariola Petrovic; sobota: śp. Ewa Malewska – o pokój wieczny i chwałę nieba; śp. Kazimierz Ugarenko (1. rocz. śmierci); niedziela rano: dziękczynna z okazji 50-lecia poświęcenia Sanktuarium Maryjnego w Essendon; śp. Zofia Skóra (intencja ks. Mariusz). Za miesiąc, po jubileuszowych obchodach, w naszym „domowym kinie” wyświetlone zostaną dwa filmy. Pierwszy z nich pt. „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” zostanie zaprezentowany w niedzielę, 5 marca, po rannej Mszy św. Spotkanie poprowadzą: Maciej Syka (producent filmu) oraz Małgorzata Kożuchowska (aktorka). Drugi film, zatytułowany „Świat Matki Teresy” będzie wyświetlony 12 marca 2023 roku, także po Mszy św. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu Barbarą Lorynowicz, która nakręciła go w 1996 roku w Kalkucie.

W dniach od 12-16 maja odbędzie się pielgrzymka/wycieczka do Cairns. Opiekunem duchowym będzie ks. Mariusz Han SJ. Poza modlitwą, Mszą św. i konferencjami będzie też wiele atrakcji turystycznych: Wielka Rafa Koralowa, wycieczka do Hartley’s Crocodile Adventure (farma krokodyli, misi koala i innych zwierząt) oraz Kurandy – uroczej osady w lesie deszczowym. Tam przejazd historycznym pociągiem i zjazd kolejką linową Skyrail.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych wyjazdem i krzewieniem Miłosierdzia Bożego po całej Australii. W „Posłańcu”, który jest dostępny przy wyjściu z kościoła znajdziemy informacje na temat wydarzeń w naszym Sanktuarium w lutym i marcu 2023 roku. Znajdziemy w nim informacje dotyczące najbliższych Jubileuszy, Rekolekcji, które wygłosi ks. Seweryn Wąsik SJ oraz pielgrzymki do Bacchus March. Weźmy ten nasz informator dla siebie oraz dla swoich bliskich.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Klub St.Igs zaprasza nas dzisiaj na kawę, herbatę, jagodzianki i pączki, dając nam w ten sposób okazję do towarzyskiego spotkani po dzisiejszej Mszy świętej.

W zakrystii możemy nabyć nowe wydanie Tygodnika Polskiego i miesięcznik Modlitwa i Służba. Mamy jeszcze kilka kalendarzy ściennych na bieżący rok.

Dzisiaj w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon dziękowaliśmy Bogu za 70 lat pięknej, ofiarnej posługi sióstr zmartwychwstanek. Przez dwadzieścia lat prowadziły Dom Polskiego Dziecka w Essendon, założyły i prowadziły katolicką Szkołę Zmartwychwstania Pańskiego w Essendon, uczyły w kilku polskich szkołach sobotnich, założyły szkołę parafialną w Avondale Heights i w dużej mierze dzięki nim mam Polskie Sanktuarium Maryjne w Essendon, w którym służą nam na wiele sposobów przez całe pół wieku. Mamy więc za co dziękować. W jubileuszowej Mszy świętej uczestniczyła Matka Generalna przybyła z Rzymu.

W przyszłą niedzielę, 19 lutego o godzinie 10.00 uroczystą Mszą świętą, której przewodniczył będzie Biskup Karol Kulczycki, podziękujemy Bogu za 50 lat Polskiego Sanktuarium Maryjnego w Essendon. Po Mszy świętej Komitet Kościelny i Koło Pań podejmą wszystkich obecnych jubileuszowym poczęstunkiem.

50 lat temu, w sobotę, 24 lutego 1973 roku w południe kardynał Karol Wojtyła poświęcił nam Polskie Sanktuarium Maryjne w Essendon, a następnego dnia, w niedzielę, 25 lutego udzielił święceń kapłańskich Leonardowi Kieschowi i Wiesławowi Słowikowi. Aby uczcić te rocznice, w sobotę, 25 lutego, o godzinie 12.00 w południe w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon odprawiona zostanie Jubileuszowa Msza święta, której przewodniczył będzie Ojciec Jarosław Paszyński, przybyły z Krakowa prowincjał polskich jezuitów. Po Mszy świętej Koło Pań i Komitet Parafialny z Essendon zapraszają wszystkich obecnych na Jubileuszowy – piknikowy – Obiad zastawiony w sali i na zewnątrz kościoła.

Z kolei, w niedzielę, 26 lutego w kościele św. Ignacego w Richmond podczas Mszy świętej o godzinie 12.00 w południe podziękujemy Bogu za 50 lat kapłaństwa ks. Wiesława Słowika. W dwujęzycznej koncelebrze uczestniczyć będą: biskup Greg O’Kelly, polski i australijski prowincjał, księża jezuici i polscy duszpasterze.  Po Mszy świętej w parafialnej sali Komitet Kościelny organizuje Jubileuszowy Obiad. Sala parafialne w Richmond nie pomieści więcej jak 250 osób, dlatego zmuszeni jesteśmy prowadzić rezerwacje. Dotychczas zgłosiło się 220 osób. Możemy jeszcze przyjąć tylko 30 chętnych.  Od członków naszego Komitetu kościelnego można jeszcze dzisiaj otrzymać numerowane kartki rezerwacyjne. Za zrozumienie bardzo dziękujemy i już dzisiaj przepraszamy wszystkich, którzy nie zdążą się zarejestrować.

W przyszłą niedzielę „Zapusty”, a 22 lutego – Środa Popielcowa. U nas Msza św. o 18.00 a nie o 19.00.

We wtorek w naszym kościele pożegnamy śp. Stefana Pietrzaka, ostatniego warszawskiego powstańca i członka Koła Armii Krajowej w Melbourne.  Pogrzebowa Msza święta rozpocznie się o 9.30. Żonie śp. Stefana oraz jego dzieciom: mecenasowi Ryszardowi Pietrzakowi i doktor Danusi Zayler i ich rodzinom składamy wyrazy współczucia.

W ostatni piątek zmarł w swoim domu w obecności rodziny długoletni prezes Rady Duszpasterskiej w Richmond i zasłużony członek Komitetu Kościelnego, pan Bazyl Fedyszyn. Miał 86 lat. Jeszcze nie wiemy, kiedy, ale jego pogrzeb odbędzie się w naszym kościele, a jego skremowane ciało spocznie w kolumbarium przy wejściu do naszego kościoła. Pani Bogusi oraz Dorotce i Jankowi składamy wyrazy współczucia.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

Prasa katolicka jest do nabycia u Pana Jacka. Jest Tygodnik Polski oraz czasopismo „Miłujcie się” w j. polskim i angielskim, oraz miesięcznik „Modlitwa i Służba” na luty.

Kontynuuje kolędę. Na drzwiach zapisuje się pierwsze litery Trzech Króli: K+M+B i rok poświęcenia. Można też umieścić napis: C+M+B i rok. Jest to skrót łacińskiej formuły: Christos Mensionem Benedicat. (Niech Pan Jezus pobłogosławi ten dom).

Dzisiaj w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon o godzinie 10.00 siostry zmartwychwstanki obchodziły 70-cio lecie swojej zakonnej posługi w Australii. Za tydzień, w niedzielę, 19 lutego o godzinie 10.00 uroczystą Mszą świętą, której przewodniczył będzie Biskup Karol Kulczycki, podziękujemy Bogu za 50 lat Polskiego Sanktuarium Maryjnego, natomiast w sobotę, 25 lutego Komitet Parafialny i Koło Pań z Essendon zapraszają na Mszę świętą i jubileuszowy piknik o 12.00.

W niedzielę, 26 lutego o godzinie 12.00 w Richmond, W. Słowik pragnie podziękować Panu Bogu za 50 lat swojej kapłańskiej posługi. Dostaliśmy dla Oakleigh 40 rezerwacji na jubileuszowy obiad 50-lecia kapłaństwa 0. W. Słowika. Pan Jacek Glinka ma te rezerwacje. One są do dyspozycji tylko tych osób, które na pewno będę na nim obecne.

W dniu 14.02.23 w naszej Wspólnocie w Oakleigh będzie pogrzeb ś.p. Janiny Ligodzkiej, godz. 9.30 różaniec, a o godz.10. Msza św. Pani Janina przez wiele lat czynnie uczestniczyła w naszej Wspólnocie, jak również należała do Żywego Różańca. Dzięki Pani Teresie wprowadzamy polski zwyczaj światła świec dla zmarłych członków Różańca.  Dwa dni później, tj. 16.02.23 też w Oakleigh o godz. 11, będzie pogrzeb Pana Jacka Babińskiego, męża Pani Anny.

Po Mszy św.  zapraszamy serdecznie na piknik z kiełbaskami, sałatkami, ciastami (pączki), kawą i herbatą. Cena wynosi $ 15 AU dla dorosłych, $ 10 dla dzieci, natomiast dla dzieci do pięciu lat za darmo. Będę także kiełbaski na wynos.

W Sali za zakrystią prowadzimy bibliotekę. Jest wiele cennych i ciekawych książek. Zachęcamy do korzystania z księgozbioru.

W poniedziałek: św. Eulogiusza, patriarchy; we wtorek: św. Cyryla i Metodego, współpatronów Europy; w środę: św. Klaudiusza la Colombiere, jezuity; bł. Michała Sopoćki, kapłana; czwartek: św. Daniela, męczennika; w piątek: Siedmiu Świętych Założycieli Serwitów NMPanny; w sobotę: bł. Jan z Fiesoli (Fra Angelico), kapłana.

ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

 

(fot. Christopher Martin / flickr.com / CC BY-NC 2.0)