W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Wszystkim Mamusiom składamy nasze serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Niech Wam nie zabraknie Bożej pomocy w waszej pięknej, pełnej bezinteresownej miłości, służbie oraz wdzięczności waszych dzieci i społecznego wsparcia. Zapowiadaliśmy już dawno, że dzisiaj nasza szkoła sobotnia zadedykuje dla Was mini koncert po Mszy świętej, ale niestety musimy przeprosić za zawód. Na skutek kowidowych zakażeń znacznej ilości dzieci, trzeba nam odwołać dzisiejszy mini-koncert. Przesuwamy go na ostatnią niedzielę maja, kiedy to w Polsce obchodzony będzie Dzień Matki.

Ale czynna jest dzisiaj nasza kawiarnia, a w niej panie z Białego Kościoła przygotowały istną ucztę na Dzień Matki i zapraszają nas wszystkich na wyszukane wypieki, kawę i herbatę.

W kiosku mamy „Tygodnik Polski”, magazyn „Miłujcie się”, miesięcznik „Modlitwa i Służba” oraz Pismo święte, pamiątki i dewocjonalia.

Aż do końca maja Koło Żywego Różańca zaprasza do wspólnej różańcowej modlitwy o godzinie 9.00, a o 9.30 odprawiać będziemy nabożeństwo majowe. W niedzielę, 22 maja po rannej Mszy świętej odbędzie się nabożeństwo do Świętej Rity, patronki spraw beznadziejnych, a po Mszy św. wyświetlimy w o niej film w naszej sali. W poniedziałek, 6 czerwca, w uroczystość Matki Bożej, Matki Kościoła, Koła Żywego Różańca zapraszają w tym roku do kościoła Matki Bożej na wspólną modlitwę i na obiad w Domu Polskim w Ardeer. We czwartek po wieczornej Mszy świętej w salce szkolnej odbędzie się spotkanie Stowarzyszenia Faustinum.

We wszystkie dni tygodnia Mszę świętą odprawiamy każdego dnia o godzinie 19.00, poza środą; we środę o 9.00 rano. Jutro pomodlimy się za śp. Siostrę Elżbietę Marię Płońską; we wtorek za śp. Magdę Gwóźdź; we środę za śp. Stefanię i Ewę oraz zmarłych z rodziny Domańskich; we czwartek o wieczną radość dla Janiny Bezek; w piątek powierzymy Bogu śp. Tadeusza Andrzejewskiego w 8-ą rocznicę śmierci; w sobotę śp. Piotra, Marię i Franciszka z rodziny Kochańczyków; a w przyszłą niedzielę polecimy Bożej Miłości śp. Anielę i Pawła Rogala i zmarłych z ich rodziny, Piotra i Romana Mastek, Tadeusza Sałaja w 23-cią rocznicę śmierci oraz śp. Bożenę Sawicką, Grzegorza Jurka i Bronisława Jurka. Poprosimy także o Boże błogosławieństwo dla Zofii Szymczak z okazji jej imienin.

W sobotę o 9.00 rano w salce szkolnej odbędzie się kolejna lekcja dla dzieci przygotowujących się w tym roku do Pierwszej Komunii Świętej. Polska szkoła sobotnia przy naszym ośrodku prowadzi zajęcia od 10.00 do 13.00.

W najbliższy wtorek, 10 maja odbędzie się w naszym kościele pogrzeb śp. Anny Grzywacz. Przeżyła na tej ziemi 104 lata. Przez wiele lat modliła się z nami w tym kościele i dzieliła z nami radości i smutki. W najbliższy wtorek o godzinie 10.00 odprawimy za nią różaniec, a o 10.30 pogrzebową Mszę świętą. Jej ciało spocznie na cmentarzu w Keilor. Danusi, córce pani Anny oraz Kazimierzowi, jej zięciowi, a także ich dzieciom i wnukom składamy wyrazy współczucia.

O. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Wszystkim naszym Mamom składamy serdeczne życzenia i gratulacje. Niech Wam nigdy nie zabraknie wdzięcznej miłości od swoich dzieci i życzliwości całej rodziny. Za kwiaty przygotowane dzisiaj dla was jako symbol naszego uznania i wdzięczności dziękujemy pani Władzi Bernard.

Dzisiaj po Mszy świętej Klub St.Igs zaprasza nas na świeże pączki i kawę.  Skorzystajmy z tego zaproszenia. Członkom Klubu serdecznie dziękujemy za ofiarną coniedzielną posługę. Klub chętnie przyjmuje nowych członków i bardzo dziękuje za każdą formę pomocy.

W zakrystii można dziś nabyć polską prasę: „Tygodnik Polski”, miesięcznik „Modlitwa i Praca” i magazyn „Miłujcie się”. Mamy też dewocjonalia i kartki na różne okazje.

We czwartek w kaplicy świętego Andrzeja Boboli wieczorna Msza święta o godzinie 19.00, a po niej nabożeństwo majowe i spotkanie przy herbacie.

W przyszłą niedzielę odbędzie się zwyczajne zebranie Sodalicji Mariańskiej.

Powiększa się liczba naszych lektorów. Jest to ważna służba podczas naszych niedzielnych Mszy świętych. W przyszłą niedzielę, 15 maja po Mszy świętej zapraszamy do Klubu St.Igs wszystkich zgłoszonych lektorów oraz tych, którzy chcieliby dołączyć, na krótkie zebranie informacyjne.

Koła Żywego Różańca z Wiktorii zapraszają na doroczne spotkanie modlitewne w uroczystość Matki Bożej, Matki Kościoła, jaka przypada w tym roku w poniedziałek, 8 czerwca. Spotkanie to rozpocznie się nabożeństwem różańcowym w kościele Matki Bożej w Ardeer o godzinie 10.30, a zakończy się obiadem w Domu Polskim imienia Jana Pawła II.

O. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

U Pana Jacka jest do nabycia katolicka prasa: nowy numer „Tygodnika Polskiego”, czasopismo „Miłujcie się” i majowy numer miesięcznika „Modlitwa i Służba”.

Dzisiaj obchodzona jest Niedziela Dobrego Pasterza. Pamiętajmy w naszych codziennych modlitwach o powołaniach kapłańskich i zakonnych. Jak również o seminarzystach, którzy przygotowują się do kapłaństwa, w Melbourne i na całym świecie.

W Polsce, a szczególnie w Krakowie, trwają uroczystości Patrona dnia dzisiejszego św. Stanisław Szczepanowskiego, biskupa. Jest On jednym z głównych Patronów Naszej Ojczyzny.

Tworzymy bibliotekę w sali za zakrystią. Biblioteka ta powstała z inicjatywy Pani Justyny Sobczyk. Ona też przekazała pierwsze książki i ufundowała półkę na książki.  Państwo Tuszyńscy ofiarowali dużą ilość wartościowych książek, jak również wiele wspaniałych rzeczy: jak stół, krzesła, dużą półkę na książki.  W piątek Panowie Mirek Michelson i Jacek Suwara pracowali, by dobrze działały mikrofony w kościele. Serdecznie dziękuję za ofiarność i hojność.

Zaraz po Mszy św., zapraszamy na paczki, jagodzianki, herbatę i kawę. Będzie też okazja, by spotkać się i wzajemnie porozmawiać. W drugą i czwartą niedzielę już tradycyjnie mamy pączki i jagodzianki.

W każdy pierwszy piątek miesiąca zbieramy na kwiaty. Już od kilku lat, przekazujemy miesięcznie paniom ze wspólnoty włoskiej $ AU 150. W ostatni pierwszy piątek zebraliśmy ponad $ AU 190. Czterdzieści dolarów przekazywane są do kasy naszej Wspólnoty.  Serdecznie dziękuję.

W tym roku zamierzamy powrócić do organizowania odpustowego bankietu w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Święci w tym tygodniu. W poniedziałek: św. Pachomiusza Starszego, pustelnika oraz bł. Jeremiasza Walachu; we wtorek: św. Jana z Avili, kapłana i doktora Kościoła; w środę: św. Fraciszka de Hieronimo, jezuity kapłana; w czwartek: św. Leopolda Mandić z Hercegnovi, zakonnika; w piątek: Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej; w sobotę: św. Macieja, Apostoła.

O. Tadeusz Rostworowski SJ

 

 

(fot. Patrick Ahles / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)