W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Uroczystość „Bożego Ciała”, jaką dzisiaj obchodzimy, wprowadzono w Kościele 750 lat temu.  Pełna i oficjalna jej nazwa to: „Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej”. W Polsce i w kilku innych krajach, obchodzona we czwartek, ma bogate tradycje uroczystych procesji, pięknych ołtarzy i publicznego wyznania wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. Dzisiaj, po raz 51-ty wyszliśmy w presji, aby pokazać współczesnemu światu naszą wiarę w realną i żywa obecność Chrystusa w naszej wspólnocie. Bóg zapłać: Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów, Polakom z Glenroy i okolic, naszemu Komitetowi Kościelnemu oraz hufcom harcerskim „Podhale” za przygotowanie ołtarzy.  Bóg zapłać dziewczynkom sypiącym kwiaty, ministrantom, feretronom, siostrze organistce i wszystkim biorącym udział w tej tradycyjnej procesji. Bóg zapłać także Kołu Pań za dzisiejszą obsługę naszej kawiarenki. Dziękujemy za darmowe kiełbaski dla dzieci biorące udział w procesji sypania kwiatów oraz ministrantom, za smaczne wypieki, napoje, herbatę i kawę. Koło Przyjaciół Harcerstwa zaprasza na kawę z ekspresu. Bardzo dziękuję Paniom, które wczoraj posprzątały cały kościół, wymyły okna, powycierały kurze  i sprawiły, że nasza świątynia dziś lśni i jest gotowa na Uroczystości Bożego Ciała. Bóg zapłać!

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Dziecka. Wszystkim najmłodszym składamy serdeczne życzenia! W kiosku znajdziemy wydanie Tygodnika Polskiego, najnowszy miesięcznik „Modlitwa i Służba” oraz Pismo święte, dewocjonalia i pamiątki. We wszystkie niedziele czerwca różaniec odmawiać będziemy o godzinie 9.00,a o 9.30 odprawiać będziemy nabożeństwo czerwcowe  do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Zapraszamy na Mszę św. z okazji Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa w Essendon. Przypada ona na 7 czerwca. Rozpoczniemy nabożeństwem do Serca Jezusa o godz. 18.30,  a potem uroczysta Msza św. Z kolei w sobotę, 8 czerwca odbędzie się uroczysta Msza św. z okazji uroczystości Niepokalanego Serca Maryi. Tego dnia zapraszamy na nabożeństwo o godz. 18.00 i potem na Mszę św. o godz. 19.00.

W sobotę, 8 czerwca zapraszamy na lekcję religii dla dzieci przygotowujących się w do Pierwszej Komunii świętej. Zajęcia przy Polskiej Szkole Sobotniej imienia Marii Konopnickiej trwają tego samego dnia od 10.00 do 13.00. Tego samego dnia Klub Seniora przy naszym ośrodku zaprasza członków na spotkanie o 1.00 po południu. Odbywają się one raz w miesiącu, a dokładnie  w 2 sobotę każdego miesiąca.

W tym tygodniu Msze św. w naszym kościele odprawiamy będą codziennie o godz. 19.00. W piątek: śp. Antoni i Maria Ryczkowski; o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla Danuty Kurkowskiej; w intencji rodziców śp. Maria i Józef Żurek i brat Jerzy, o pokój wieczny i chwałę nieba; w sobotę: dziękczynna z prośbą o dalsze łaski dla Kasi i Andrzeja Kmitów z okazji urodzin. Przyszła niedziela o 10.00 rano: śp. Aniela Rostkowska; śp. Wiktor Cymbalista; śp. Kazimierz Kucharski; śp. Robert Kaszkiel (13 rocz. śmierci). Przyszła niedziela o 7.00 wieczorem:  śp. Jadwiga Wadowska (18 rocznica śmierci).

Jest już dostępna nowa lista dla lektorów, czyli czytających i śpiewających w czasie liturgii Mszy św. w czerwcu 2024 roku. Można zatem sprawdzić wszelkie terminy na kartce, która jest w zakrystii, ale także na naszej stronie internetowej (jezuici.org.au) w dziale: Lektorzy.

Prosimy o zabranie ze sobą naszego biuletynu „Posłaniec”, w którym znajdziemy wiele informacji i konkretne daty wydarzeń w naszym Sanktuarium w czerwcu i lipcu 2024 roku.

Za tydzień w niedzielę, 9 czerwca odbędzie się doroczny Odpust w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Oakleigh. Po Mszy świętej o godz. 17.00 zapraszamy na parafialne BBQ i spotkanie.

W ostatnim tygodniu zmarli dwaj znani i zasłużeni Polacy. We wtorek, 28 maja odszedł od nas śp. Leszek Grabowski, właściciel popularnego polskiego sklepu przy Warrigal Rd. w Chadston. Jego pogrzeb odbędzie się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Oakleigh, jutro, w poniedziałek, 3 czerwca o godzinie 11.00 przed południem. Siostrze śp. Leszka oraz jego braciom i ich rodzinom składamy wyrazy współczucia.

W sobotę, 1 czerwca po dłuższej chorobie zmarł popularny i znany działacz społeczny w Albion, długoletni wiceprezes i członek Prezydium Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii  i współorganizator Świąt Sportowych, a od 2012 do 2014 roku Prezes Federacji, śp. Adam Drahan. Jego pogrzeb odbędzie się w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon w najbliższy piątek,  7 czerwca. O godzinie 10.30 rozpocznie się różaniec, a o 11.00 pogrzebowa Msza święta. Spopielone ciało Adama spocznie na cmentarzu w Carlton. Żonie śp. Adama oraz dwu jego córkom i ich rodzinom składamy wyrazy współczucia.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Godz. 12.00 – Dzisiejszą Mszę świętą ofiarujmy Bogu w wielkim dziękczynieniu za dar sakramentu Eucharystii i prośmy gorąco o wieczne zbawienie dla śp. Leokadii Kulak w drugą rocznicę jej śmierci i dla jej męża śp. Władysława oraz dla śp. Jana Wiatra w 27 rocznicę śmierci. Powierzając ich Bożej miłosiernej miłości, prośmy także o wszelkie dobro dla ich rodzin. Módlmy się również za naszą Ojczyznę zmagającą się z przeciwnoś-ciami i za narody ogarnięte wojną. Prośmy o sprawiedliwy dla nich pokój, a także o umocnienie naszej wiary w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Dzisiaj w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon, po koncelebrowanej Mszy świętej o godzinie 14.00 odbędzie się tradycyjna polska procesja do 4 ołtarzy. Serdecznie na nią zapraszamy. W tym roku także odbędzie się Eucharystyczna procesja archidiecezjalna z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Carlton do katedry świętego Patryka. Początek o godzinie 13.00.

Klub „St.Igs” zaprasza nas na świeże pączki i kremówki oraz towarzyskie spotkanie przy kawie i herbacie. W zakrystii możemy nabyć „Tygodnik Polski”, miesięcznik „Modlitwa i Służba” i periodyk: „Trwajcie w Miłości”.

W najbliższy piątek obchodzić będziemy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W Essendon i Oakleigh Msza święta i nabożeństwo do Bożego Serca o godzinie 19.00. W Richmond już w najbliższy czwartek w kaplicy św. Andrzeja Boboli Msza święta do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godzinie 19.00, a po niej nabożeństwo. Po nabożeństwie towarzyskie spotkanie przy herbacie.

Mamy już nowe wydanie naszego biuletyny o nazwie „Posłaniec”. Znajdziemy go przy wyjściu z kościoła. Weźmy go dla siebie i swoich bliskich. Znajdziemy w nim informacje na temat naszego duszpasterstwa w najbliższych dwu miesiącach.

W ostatnim tygodniu zmarli dwaj znani i zasłużeni Polacy. We wtorek odszedł od nas śp. Leszek Grabowski, właściciel popularnego polskiego sklepu przy Warrigal Rd. w Chadston. Jego pogrzeb odbędzie się jutro, w poniedziałek o godzinie 11.30 przed południem w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Oakleigh. Siostrze śp. Leszka oraz jego braciom i ich rodzinom składamy nasze wyrazy współczucia.

W sobotę zaś po dłuższej chorobie zmarł śp. Adam Grahan – popularny działacz społeczny w Polskim Ośrodku w Albion, długoletni wiceprezes w Prezydium Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii i współorganizator Świąt Sportowych. Od 2012 do 2014 roku był Prezesem Federacji. Jego pogrzeb odbędzie się w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon w najbliższy piątek, 7 czerwca. O 10.30 rozpocznie się różaniec, a o 11.00 pogrzebowa Msza święta. Jego spopielone ciało spocznie na cmentarzu w Carlton. Żonie śp. Adama oraz dwu jego córkom i ich rodzinom składamy wyrazy współczucia.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

U Pana Jacka znajdziemy po Mszy świętej wydanie „Tygodnika Polskiego” oraz miesięcznik Apostolstwa Modlitwy – „Modlitwa i Służba”, na miesiąc maj i czerwiec.

Obchodzimy dzisiaj Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon, po uroczystej Mszy świętej o godzinie 2.00 po południu, odbyła się tradycyjna procesja do 4 ołtarzy. Dziękuję wszystkim osobom z naszej Wspólnoty, którzy wzięli udział we Mszy św. i procesji Bożego Ciała.

W poniedziałek, w dniu 3 czerwca o godzinie 11.30, w Oakleigh, będzie pogrzeb † Leszka Bogdana Grabowskiego. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa jest przy 76 Warrigal Rd, Oakleigh VIC 3166. Wjazd do kościoła jest od ulicy Johnson St. Przed Mszą św. odmówimy różaniec św. Pan Leszek był właścicielem polskiego sklepu „Europa”, przy ulicy Warrigal Rd, Ashburton. Znany był polskiej społeczności jako dobry i uprzejmy człowiek, pomagający wielu osobom.

W marcu przyszłego roku 2025, będziemy obchodzić 100-lecie poświęcenia naszego kościoła. W związku z tym, Ksiądz Proboszcz, wraz z całą Radą Parafialną, organizują Fundraising, by odnowić ten kościół. Pracę, które trzeba wykonać to: założenie dachu nad zakrystią i pokojem wspólnych spotkań, wymalowanie kościoła, założenie nowego karpetu w całym kościele. W dniu 16 czerwca nasza wspólnota zorganizuje BBQ w godzinach porannych dla całej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W dniu 7 czerwca jest uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to dzień odpustu naszej parafii. W tym roku nie jesteśmy w stanie zorganizować uroczystego Bankietu, jak to było w latach ubiegłych. Natomiast w niedzielę 09 czerwca po Mszy św., zorganizujemy spotkanie dla polskiej Wspólnoty, na którym będą kiełbaski, sałatki, ciasta, kawa, herbata.

W dniach 18-22 października organizowana jest pielgrzymka do Darwin. Serdecznie zapraszam wszystkie osoby zainteresowane tym wyjazdem o zgłaszanie się do mnie po Mszy św. Osoby zainteresowane mogą zobaczyć program tej pielgrzymki. Jak na razie nie było żadnego zainteresowania tym Ogłoszeniem. W związku z tym czynię to po raz ostatni.

W ostatnim tygodniu zmarli dwaj znani i zasłużeni Polacy. We wtorek odszedł od nas śp. Leszek Grabowski, właściciel popularnego polskiego sklepu przy Warrigal Rd. w Chadston. Jego pogrzeb odbędzie się jutro, w poniedziałek o godzinie 11.30 przed południem w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Oakleigh. Siostrze śp. Leszka oraz jego braciom i ich rodzinom składamy nasze wyrazy współczucia.

W sobotę zaś po dłuższej chorobie zmarł śp. Adam Grahan – popularny działacz społeczny w Polskim Ośrodku w Albion, długoletni wiceprezes w Prezydium Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii i współorganizator Świąt Sportowych. Od 2012 do 2014 roku był Prezesem Federacji. Jego pogrzeb odbędzie się w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon w najbliższy piątek, 7 czerwca. O 10.30 rozpocznie się różaniec, a o 11.00 pogrzebowa Msza święta. Jego spopielone ciało spocznie na cmentarzu w Carlton. Żonie śp. Adama oraz dwu jego córkom i ich rodzinom składamy wyrazy współczucia.

W tym tygodniu obchodzimy następujących świętych: w poniedziałek: święci Karol Lwanga i Towarzysze, męczennicy; we wtorek:św. Piotr z Werony, kapłan i męczennik; we środę: św. Bonifacego, biskupa i męczennika; w czwartek: św. Norberta, biskupa; bł. Maria Karłowska, zakonnica; w piątek: Pierwszy Piątek Miesiąca; św. Robert z Newminster, opat; w sobotę: św. Jadwigi, Królowej.

ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

 

(fot. David Eucaristía / flickr.com / CC0 1.0)