W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Godz. 10.00 – śp. Ryszard Ślifierz; śp. Leon Rogowski i jego rodzice oraz wszystkich zmarłych, śp. Władysława i Wojciech Furdyna, śp. siostra zakonna Dorota Mrzygłód i śp. Józefa i Jan Mrzygłód, śp. Wanda i Andrzej Mazur i zmarłych z wszystkich rodzin; w intencji Anieli i Pawła Rogalów i zmarłych z rodziny; w intencji Aleksandry, która dziś przyjmie chrzest – o błogosławieństwo Boże i wszelkie łaski w jej życiu.
Godz. 19.00 – w intencji Teresy – o błogosławieństwo Boże i pełny powrót do zdrowia.

Nasz parafialne zeszłotygodniowe BBQ z okazji 51. rocznicy konsekracji naszego Polskiego Sanktuarium Maryjnego w Essendon zakończył się sukcesem nie tylko ze względu na frekwencję, ale również finansowo. Zebranych zostało $4000 (obiady – $3090, loteria – $825, donacja – $85). Wszystkim bardzo dziękujemy za obecność, a zwłaszcza tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie naszego parafialnego wydarzenia, a więc Kołu Pań i Komitetowi Kościelnemu.

Zaraz po tej Mszy św., bo o godz. 11.30 odbędzie się chrzest małej Aleksandry, którą serdecznie powitamy w naszej wspólnocie wierzących.

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i wracamy do zwykłego porządku funkcjonowania po Mszy św. porannej w niedziele. Koło Pań zaprasza nas do kawiarni na domowe wypieki, pączki, kawę, herbatę i spotkanie z przyjaciółmi i znajomymi. Koło Przyjaciół Harcerstwa dziś zaprasza na kawę z ekspresu.

W kiosku znajdziemy nowe wydanie „Tygodnika Polskiego”, miesięczniki: „Modlitwa i Służba” oraz „Trwajcie w miłości”, Pismo święte, pamiątki, dewocjonalia oraz książki.

W najbliższy piątek, 9 lutego o 18.30 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i o 19.00 Msza św.  W każdy piątek Wielkiego Postu po Mszy św. odprawiamy Drogę Krzyżową; w każdą niedzielę o 9.30 Gorzkie Żale i po niedzielnej Mszy świętej zbieramy przy drzwiach „wielkopostną jałmużnę”.

Polska Szkoła sobotnia imienia Marii Konopnickiej przy naszym Sanktuarium wznowiła wczoraj swoje zajęcia, które trwają w każdą sobotę od godz. 10.00 do 13.00.

Środa Popielcowa w tym roku będzie 14 lutego. Tym samym rozpoczniemy tegoroczny Wielki Post przygotowujący nas do Świąt Wielkanocnych.

W najbliższych tygodniach Mszę świętą odprawiać będziemy w naszym Sanktuarium codziennie o godzinie 19.00. Jutro w poniedziałek: dziękczynna z prośbą o dalsze łaski dla Kasi i Andrzeja, Krystyny i Jerzego Kmiotów w rocznicę ślubu; w środę: śp. siostra Maryja Paulina Zimnoch CR; śp. Maria Halina Popkowski (w dniu urodzin); w czwartek: śp. siostra Marilyn Grabarczyk CR; sobota: w intencji Dobroczyńców naszego kościoła. W przyszłą niedzielę o 10.00: śp. Zofia Skóra (15. rocz. śmierci); śp. Zofia Zięba (od Pani Kazimiery Harasimowicz); w intencji Leyli, która tego dnia przyjmie chrzest – o błogosławieństwo Boże i wszelkie łaski w jej życiu. W przyszłą niedzielę o 7.00 wieczorem: dziękczynna za otrzymane dobro w czasie tegorocznej „Kolędy”.

Przyjmujemy zapisy dzieci na lekcje religii, przygotowujące do I Komunii Świętej. Zapisy potrwają do 15 marca. Lekcje rozpoczną się w sobotę 16 marca. Zajęcia prowadzi siostra Maximiliana.

Nabożeństwo do św. Rity z poświęceniem róż odbędzie się po Mszy św. o godz. 19-tej w czwartek, 22 lutego. Róże sprzedają członkowie Koła Misyjnego, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na pomoc ośrodkom Misyjnym. Po nabożeństwie Koło Przyjaciół Misji zaprasza na ciasto i kawę. Tego wieczoru zapraszamy także na prezentację zdjęć z miejsc, gdzie urodziła się i została pochowana św. Rita.

W poniedziałek, 26 lutego po Mszy świętej o godz. 19.00, Siostry Zmartwychwstanki zapraszają na spotkanie Wspólnoty Zmartwychwstania. Prelekcja audiowizualna będzie dotyczyła przyszłorocznego Jubileuszu w Kościele Powszechnym – „JESTEŚMY PIELGRZYMAMI NADZIEI”. Nadziei, która wpisuje się w nasz zmartwychwstański charyzmat. Po prelekcji będzie spotkanie przy kawie, herbacie i cieście, by we wspólnocie dzielić się naszymi darami wiary, nadziei i miłości.

ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Godz. 12.00 – Mija 1 rocznica śmierci Bazyla Fedyszyna, długoletniego prezesa naszej Rady Duszpasterskiej. Podziękujmy dziś za niego i wraz z jego żoną i dziećmi prośmy o wieczną dla niego radość i pokój. Otoczmy też naszą modlitwą śp. Roberta Szulza w 24 rocznicę śmierci oraz jego ojca i brata, śp. Tadeusza i Jamesa Szulzów. Prosząc o wieczną dla nich radość i pokój módlmy się też za bliskich. Módlmy się za naszą Ojczyznę, by nie utraciła wiary i suwerenności oraz o zakończenie wojny w Palestynie i na Ukrainie. i prośmy i o pokój dla zwaśnionych.

Dzisiejszą niedzielę długoletnia polska tradycja nazywa „zapustną”, czyli ostatnią w karnawale, ostatnią przed Wielkim Postem.

Klub „St.Igs” zaprasza po Mszy świętej na świeże pączki, kremówki, jagodzianki, herbatę, kawę i towarzyskie spotkanie.

W najbliższą środę, 14 lutego obchodzić będziemy „Środę Popielcową”. Będzie to dzień postu i wstrzemięźliwości od mięsa. Wstrzemięźliwość od mięsa tego dnia obowiązuje wszystkich członków katolickiego Kościoła, a tylko jeden posiłek do syta i dwa lekkie posiłki powinni w „Popielcową Środę”, spożyć ci katolicy, którzy ukończyli lat 18 i nie rozpoczęli 60-tego roku życia.

We wszystkich kościołach możemy w najbliższą środę uczestniczyć w Eucharystii i przyjąć znak popiołu. U nas w Richmond Msza święta w języku polskim w „Popielcową Środę” o godzinie 18.00. W Essendon i Oakleigh o 19.00.

W zakrystii znajdziemy trzy kolejne wydania magazynu „Trwajcie w Miłości”, nowe wydanie „Tygodnika Polskiego” oraz ostatnie numery miesięcznika „Modlitwa i Służba”.

We czwartek o godzinie 19.00 zapraszamy na Polską Mszę świętą do Kaplicy Świętego Andrzeja Boboli przy 23 Clifton St. w Richmond. Odprawimy po niej Drogę Krzyżową i spotkamy się przy herbacie.

Przy wyjściu z kościoła można jeszcze znaleźć ostatnie wydanie naszego parafialnego biuletynu o nazwie „Posłaniec”. Znajdziemy w nim informacje na temat polskiego duszpasterstwa w Essendon, Richmond i Oakleigh w najbliższych dwu miesiącach. Weźmy go dla siebie, znajomych i bliskich.

ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

U Pana Jacka znajdziemy po Mszy świętej wydanie „Tygodnika Polskiego” oraz miesięcznik Apostolstwa Modlitwy – „Modlitwa i Służba”, na miesiąc styczeń i luty. Dzisiaj także będzie promocja pisma: „Trwajcie w Miłości”. Jest to nieco zmieniona forma dobrze znanego nam pisma: „Miłujcie się”.

Dzisiaj mija 166 rocznica objawień w Lourdes.  11.02. 1858 r. miało miejsce pierwsze objawienie Matki Bożej Bernadecie Soubirous. Św. Jan Paweł II ustanowił w tym dniu Światowy Dzień Chorego. Dlatego obejmowaliśmy naszą modlitwą ludzi chorych i cierpiących, samotnych, szczególnie w naszej Wsplónoty.

Zaraz po zakończeniu Mszy św. zapraszamy Was wszystkich tutaj obecnych na spotkanie-piknik naszej Wspólnoty. Będziemy serwować kiełbaski, sałatki, pączki, kawę i herbatę.

Już za niemal trzy dni tj. czternastego lutego jest środa popielcowa. Msza św. naszej Wspólnoty będzie o godz. 19. Przed Mszą św. nie będzie adoracji ani różańca, gdyż przed nami będzie Msza św. w j. włoskim. Warto już dzisiaj podjąć pewne wyrzeczenia wielkopostne. Może to być tylko jedno, ale ważne jest: by było bardzo konkretne, mogące poprawić nasze życie duchowe i relacje z drugimi.

Kontynuuje odwiedziny duszpasterskie zwane „Kolędą”. Proszę dać mi znać w zakrystii, kto jeszcze chce przyjąć księdza.

W piątki, po Mszy św., będziemy się modlić także w intencjach naszej Ojczyzny. Po Mszy św., będziemy odmawiać Litanię do Świętych Narodu Polskiego.

W dniu szesnastym marca br., odprawimy już tradycyjnie Drogę Krzyżową w Bacchus Marsh.  Zamówimy autobus, gdy zbierze się ponad 40 osób. Opłatę za przejazd w wysokości $ 25 trzeba zapłacić przy zapisaniu się na listę. Jeśli nie będzie tej ilości uczestników, trzeba będzie organizować transport samochodami osobowymi.

W tym tygodniu obchodzimy następujących świętych: w poniedziałek: bł. Reginald z Orleanu, dominikanin; we wtorek: św. Eulogiusza, patriarchy Aleksandrii; bł. Jordan z Saksoni, drugi generał dominikanów; we środę: Środa Popielcowa; święci Cyryl Mnich i Metody, biskupi, partoni Europy; w czwartek: św. Kladiusza la Colombiere, jezuity kapłana; bł. Michała Sopoćko, kapłana; w piątek: św. Daniela, męczennika; w sobotę: Siedmiu Świętych Założycieli Zakonu Serwitów  Najświętszej Maryi Panny; bł. Jan z Fiesole (Fra Angelico), dominikanin kapłan.

ks. Tadeusz Rostworowski SJ

 

 

(fot. Christopher Martin / flickr.com / CC BY-NC 2.0)