W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Koło Pań zaprasza nas serdecznie do kawiarni na domowe wypieki, kawę i herbatę. Przy okazji dziękujemy Kołu Pań za regularną możliwość spotkania się po Mszy świętej. Harcerze tradycyjnie już serwują kawę z expressu.

W kiosku mamy „Tygodnik Polski”, magazyn „Miłujcie się”, miesięcznik „Modlitwa i Służba”, Pismo święte, pamiątki, dewocjonalia oraz kartki na różne okazje. Dziękujemy za zakupy w naszym sklepiku, który w ostatnim czasie cieszą się dużym powodzeniem.

Od dzisiaj w każdą niedzielę października zapraszamy na godz. 9:30 na nabożeństwo do Matki Bożej przed Mszą św. Odmówimy wspólnie różaniec i przedstawimy naszej Matce wszelkie nasze prośby i podziękowania.

Dzisiaj również, 2 października odbędzie się spotkanie lektorów po Mszy św. Zapraszamy na to spotkanie również osoby, które chciałyby zostać lektorem w naszym Sanktuarium. Jest już dostępna nowa lista dla lektorów, czyli czytających i śpiewających w czasie liturgii Mszy św. w październiku. Można zatem sprawdzić wszelkie terminy na kartce, która jest w zakrystii, ale także na naszej stronie internetowej (jezuici.org.au) w dziale: Lektorzy.

Także od dzisiaj wystawiona jest już skrzyneczka, do której można wrzucać wypominkowe kartki z prośbą o modlitwę za naszym bliskich zmarłych, bo już za miesiąc, 1 i 2 listopada, „wypominki” w naszym kościele. Przy wpisaniu imion i nazwisk zmarłych prosimy zaznaczyć, którego dnia mam je wyczytać.

Msza święta w naszym kościele odprawiana jest codziennie o godzinie 19.00, poza środą, kiedy jest ona o godz. 9.00 rano. Pomodlimy się w poniedziałek: w intencji Joanny Podgórskiej o zdrowie i błogosławieństwo Boże; we worek: za śp. Marka Dymka; we środę: o szczęśliwą podróż dla Aldony i Witka; w czwartek: za śp. Mariannę Socha i śp. Władysława Sochę; w piątek: o 11.00 – za nasz Kościół, za nasze wspólnoty parafialne i nasze rodziny; o 19.00 – o Boże błogosławieństwo dla pana Jacka i całej jego rodziny; w sobotę: za śp. Kaziemierza Bliszczyka, śp. Annę i Ludwika Bliszczyk oraz śp. Stanisława, Wierę i Piotra Bliszczyków; w niedzielę: za śp. Helenę Cymbalista; śp. Leona Rogowskiego (14. rocznica śmierci) i zmarłych z jego rodziny; w intencji Krystyny, Ignacego i Zbigniewa Kacpura – o pokój wieczny dla nich; w podziękowaniu Matce Bożej za Kingę z okazji jej 21-szych urodzin o dalszą opiekę Bożą dla niej prosi babcia oraz o zdrowie i Bożą opiekę dla Krzysztofa.

Biblioteka multimedialnej jest dziś nieczynna. Przypominamy, że jest ona otwarta w drugą i czwartą niedzielę miesiąca.

Już w najbliższy piątek, 7 października, obchodzić będziemy Święto Matki Bożej Różańcowej. Jest to dzień tradycyjnej różańcowej pielgrzymki do naszego Sanktuarium. To piękne modlitewne spotkanie wszystkich polskich Kół Różańcowych i wiktoriańskich duszpasterzy rozpoczniemy o godzinie 10.30 Nabożeństwem Różańcowym przed Najświętszym Sakramentem. Po koncelebrowanej Mszy świętej nasze Koło Żywego Różańca i Koło Pań zaproszą uczestników do naszej sali na wspólny lunch.

Jest to jednocześnie I piątek miesiąca. Wieczorem o 18.30 Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Msza św. pierwszo-piątkowa o 19.00. Spowiedź rozpoczniemy o godz. 18.00.

Kończą się ferie wiosenne i dzieci wracają do szkoły. W sobotę o 9.00 kolejna lekcja religii dla dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej, a od 10.00 do 13.00 zajęcia w naszej sobotniej szkole polskiego języka i kultury.

Prosimy o zabranie ze sobą naszego biuletynu „Posłaniec”, w którym znajdziemy wszelkie informacje o działalności i konkretnych datach tego, co wydarzy się w naszym Sanktuarium na najbliższe dwa miesiące.

Odeszli do Pana w ostatnim czasie: W ostatni wtorek w południe w Sunshine Hospital zmarł pan Zdzisław Jakielaszek. Msza św. pogrzebowa odbędzie się w naszym Sanktuarium Maryjnym we czwartek, 6 października o godz. 11.00, a pół godziny wcześniej odmówimy różaniec. Żonie Lidii, 3 dzieciom i 7 wnukom składamy serdeczne wyrazy współczucia i obiecujemy naszą modlitwę.

Ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Klub St.Igs zaprasza nas po Mszy świętej na świeże pączki, jagodzianki, kawę i herbatę. Ten zasłużony dla naszej wspólnoty Klub, dający nam co tydzień możliwość towarzyskiego spotkania, potrzebuje wsparcia i chętnie przyjmie zaoferowaną pomoc.

W zakrystii możemy nabyć „Tygodnik Polski”, miesięcznik „Modlitwa i Służba”, magazyn „Miłujcie się” oraz dewocjonalia i kalendarze ścienne na przyszły rok.

We czwartek o godzinie 19.00 w kaplicy św. Andrzeja Boboli Msza święta, otwarta oczywiście dla wszystkich, a po niej nabożeństwo różańcowe i spotkanie przy herbacie.

W piątek, 7-go października obchodzić będziemy święto Matki Bożej Różańcowej. Już od wielu lat tego dnia spotykają się Polacy z całej Wiktorii w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon. Pod przewodnictwem wiktoriańskich Kół Różańcowych i polskich duszpasterzy modlimy się tego dnia za Kościół i Ojczyznę, za Australię i nasze rodziny, o pokój w świecie, za naszych chorych i umierających, i za ludzi w potrzebie. O 10.30 rozpocznie się Nabożeństwo Różańcowe, o 11.15 koncelebrowana Msza święta, a po niej Koło Różańcowe i Koło Pań z Essendon zapraszają wszystkich obecnych na skromny obiad w przykościelnej sali.

Wszystkich, którzy chcieliby się wybrać do Essendon na to różańcowe spotkania w nadchodzący piątek, a nie mają transportu, prosimy o zgłoszenie się dzisiaj po Mszy świętej do zakrystii. Jest wśród nas kilka osób, które mają jeszcze miejsce w swoich samochodach.

Rozdajemy dzisiaj nasz duszpasterski biuletyn, dwumiesięcznik o tytule „Posłaniec”. Znajdziemy w nim informacje na temat duszpasterskich wydarzeń w październiku i listopadzie w Richmond, Essendon i Oakleigh. Zabierzmy go dla siebie, rodziny, znajomych i przyjaciół.

Już za miesiąc obchodzić będziemy drogą polskiemu sercu uroczystość Wszystkich Świętych, która w tym roku przypadnie w pierwszy wtorek listopada, gdy Wiktoria celebrować będzie wiosenne derby o nazwie „Melbourne Cup Day”. Przy wyjściu z kościoła są też dzisiaj dostępne wypominkowe kartki. W najbliższych tygodniach będziemy mieli możność złożenia ich do specjalnej urny wystawionej przy ołtarzu, a tradycyjne wypominki w naszym kościele odbędą się jak zwykle 1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych i w pierwszą niedzielę listopada po Mszy świętej. Prosimy więc koniecznie zaznaczyć przy wypisywaniu imion i nazwisk zmarłych, którego dnia winniśmy je wyczytać.

Ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

Dzisiaj po Mszy św. serdecznie Was wszystkich zapraszamy na kawę, herbatę, kilka różnych rodzajów ciast i pączki. Będziemy mieli także okazję złożyć życzenia imieninowe Teresom.

Prasa katolicka jest do nabycia u Pana Jacka: „Tygodnik Polski”, czasopismo „Miłujcie się” i miesięcznik „Modlitwa i Służba”.

Również u Pana Jacka są do nabycia bilety na loterię organizowaną przez Międzynarodowe Sanktuarium Maryjne w Ta Pinu. Cena jednego losu wynosi $ 5. Są trzy bardzo cenne nagrody: trzy mozaiki przedstawiające ikonę Matki Najświętszej. Pierwsza ikona-mozaika jest wartości $ 5000; druga $ 2000; a trzecia $ 1500. Cały dochód z tej loterii przeznaczony jest na budowę pomnika Chrystusa Króla Wszechświata, który już niedługo powstanie w tym Sanktuarium.

Rozpoczynamy miesiąc październik, który jest miesiącem Różańca św. W pierwszy piątek miesiąca tj. 07.10.22, w Essendon będzie spotkanie wszystkich Kół Różańcowych z Victorii. O godz. 10.30 rozpocznie się Nabożeństwo Różańcowe z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Będzie okazja do spowiedzi św., po czym zostanie odprawiona uroczysta koncelebrowana Mszą św., w to Święto Matki Bożej Różańcowej.

W każdy drugi piątek miesiąca przed Mszą św. odmawiamy różaniec św., w intencjach Waszych dzieci, jak również w czasie Mszy św. modlę się w tej intencji.

We wtorek o godz. 11 będzie pogrzeb ś.p. Jana Paprzyckiego. Wdowie, Synowi i Córce składamy serdeczne wyrazy współczucia.

W sobotę 08 października 2022 roku w naszym domu zakonnym przy Clifton St., będzie spotkanie młodych osób. Zostanie odprawiona Msza św., po czym będzie okazja do wspólnego spotkania.

Pragnę przedstawić Jaqucline, która za tydzień w naszej Wspólnocie przystąpi do Pierwszej Komunii św.

W poniedziałek: świętych Aniołów Stróżów; we wtorek: św. Franciszek z Asyżu; św.Franciszka Borgiasza, jezuity; w środę: św. Siostry Faustyny, dziewicy Apostołki Bożego Miłosierdzia; czwartek: św. Brunona kartuza, opata; w piątek: Najświętszej Maryi Różańcowej; w sobotę: św. Pelagii, męczennicy.

Ks. Tadeusz Rostworowski SJ