W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON

Koło Pań zaprasza nas serdecznie do kawiarni na świeże pączki, domowe wypieki, kawę i herbatę. Przy okazji dziękujemy Kołu Pań za regularną możliwość spotkania się po Mszy świętej. Harcerze tradycyjnie już serwują kawę z expressu.

W kiosku mamy najnowszy „Tygodnik Polski”, magazyn „Miłujcie się”, miesięcznik „Modlitwa i Służba”, Pismo święte, pamiątki, dewocjonalia oraz kartki na różne okazje.

Biblioteka multimedialnej jest dziś czynna. Przypominamy, że jest ona otwarta w drugą i czwartą niedzielę miesiąca.

Dzisiaj w Katedrze św. Patryka o godzinie 15.00 odprawiona zostanie uroczysta koncelebrowana Msza święta wszystkich narodowości z okazji dorocznego Dnia Emigrantów i Uchodźców, obchodzonego od wielu już lat w całym Katolickim Kościele.

Msza święta w naszym kościele odprawiana jest codziennie o godzinie 19.00, poza środą, kiedy jest ona o godz. 9.00 rano. W poniedziałek śp. Śp. Siostra Maria Leticja Witkowska; wtorek: śp. Janusz Kasiński; środa: śp. Zygmunt Domagalski; czwartek: za dusze w czyśćcu cierpiące; piątek: w intencji dobroczyńców naszego Kościoła; sobota: w intencji siostry Teresy z okazji imienin; niedziela: z okazji 90 urodzin o błogosławieństwo boże dla Ludwika (od rodziny Rybickich); w int. śp. Heleny Morawskiej o pokój wieczny i chwałę nieba; śp. Maria Najbar, o pokój duszy.

Zapraszamy na spotkanie lektorów po Mszy św. o godz. 10.00 w niedzielę, 2 października. Do spotkania jest jeszcze trochę czasu, ale prosimy o zapisanie sobie tej daty w swoich kalendarzach. Zapraszamy na to spotkanie również osoby, które chciałyby zostać lektorem w naszym Sanktuarium.

Święto Matki Bożej Różańcowej, obchodzimy w Kościele 7 października i zbieramy się w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon na wspólnej modlitwie. Wszyscy jej potrzebujemy. Zgodnie z utartą już tradycją liturgię rozpoczniemy Nabożeństwem przed Najświętszym Sakramentem o godzinie 10.30 i potem różaniec. Poprowadzą go przedstawiciele Kół Różańcowych. Po koncelebrowanej Mszy świętej zapraszamy na wspólny lunch w naszej sali.

Zapraszamy na godz. 10.00 rano do zajęć w naszej sobotniej szkole polskiego języka i kultury.

Nasi zmarli: Pogrzeb śp. Ewy Dell’Orso, córki państwa Włodarczyków odbędzie się w tym tygodniu, we wtorek, 27 września, o godzinie 10.30 także w naszym kościele. Śp. Ewa miała 50 lat. Jej dzieciom i rodzicom składamy wyrazy współczucia.

Pogrzeb znanego powszechnie fotografa i społecznika, 93-letniego śp. Bońka Ligudzińskieo z Tullamarine odbędzie się także w naszym kościele w piątek o godz. 11:00. Wyrazy współczucia kierujemy do jego żony Ewy, trojga dzieci i wnuków.

Ks. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

Stokrotne „Bóg zapłać” Komitetowi Kościelnemu, Radzie Duszpasterskiej, Klubowi St.Igs i ludziom dobrej woli, którzy w ubiegłą niedzielę pomagali w zorganizowaniu parafialnego obiadu z okazji Dnia Ojca. Na pięknie zastawione stoły podano prawie 100 obiadów. Zorganizowano bardzo sprawną loterię fantową. Krupnik, pierogi i ciasta były bardzo smaczne. Mini-koncert piosenek biesiadnych podbił serca gości. A całkowity dochód z obiadu i loterii zaskoczył nas wszystkich, bo przekroczył 3 tysiące dolarów, które posłużą Komitetowi do dalszej działalności dla dobra naszej parafialnej wspólnoty. Bardzo dziękujemy za poparcie tej inicjatywy i za przyjście na obiad. Po „kowidowej” przerwie nie wszystko jeszcze wróciło do normy. Były też w ostatnią niedzielę poważne mankamenty. Piec, który miał służyć do podgrzewania pierogów w pewnej chwili przestał działać i trzeba było w pośpiechu szukać innego rozwiązania. Przepraszamy tych gości, którzy nazbyt długo musieli czekać na swoją porcję zapłaconych wcześniej pierogów. Mamy nadziej, że to się nie powtórzy. Cieszmy się jednak bardzo z tego, że znowu – jak dawniej – możemy być razem i że dzięki odważnej inicjatywie naszego Komitetu i jego ofiarnej, bezinteresownej pracy mogliśmy w ostatnią niedzielę poczuć się przy stole jedną, wielką polską rodziną. Bogu i ludziom niech będą dzięki.

Dzisiaj w Katedrze św. Patryka o godzinie 15.00 odprawiona zostanie uroczysta koncelebrowana Msza święta wszystkich narodowości z okazji dorocznego Dnia Emigrantów i Uchodźców, obchodzonego od wielu już lat w całym Katolickim Kościele.

W zakrystii znajdziemy „Tygodnik Polski”, miesięcznik „Modlitwa i Służba”, magazyn „Miłujcie się” oraz dewocjonalia i kalendarze ścienne na przyszły rok.

We czwartek o godzinie 19.00 w kaplicy św. Andrzeja Boboli Msza święta, otwarta dla wszystkich, a po Mszy świętej zebranie Komitetu Kościelnego i Rady Duszpasterskiej oraz spotkanie przy herbacie i ciastku.

W piątek 7-go października, w święto Matki Bożej Różańcowej, w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon odbędzie się modlitewne spotkanie Kół Żywego Różańca. O 10.30 rozpocznie się Nabożeństwo Różańcowe, a o 11.15 koncelebrowana Msza święta, po której Koło Różańcowe i Koło Pań z Essendon podejmą wszystkich uczestników skromnym obiadem w przykościelnej sali.

W tym tygodniu w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon odbędą się dwa pogrzeby. We wtorek o 10.30 pożegnamy 50-cio letnią śp. Ewę Dell’Orso, córkę państwa Włodarczyków; a w piątek, także o 10.30, pożegnamy znanego powszechnie fotografa i społecznika, 93-letniego śp. Bońka Ligudzińskiego. Obydwu rodzinom składamy wyrazy współczucia.

Ks. Wiesław Słowik SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

W Pana Jacka jest do nabycia katolicka prasa: nowy numer „Tygodnika Polskiego”, czasopismo „Miłujcie się” i wrześniowy numer miesięcznika „Modlitwa i Służba”.

Również u Pana Jacka są bilety na loterię organizowaną przez Międzynarodowe Sanktuarium Maryjne w Ta Pinu. Cena jednego losu wynosi $ 5. Są trzy bardzo cenne nagrody: trzy mozaiki przedstawiające ikonę Matki Najświętszej. Pierwsza ikona-mozaika jest wartości $ 5000; druga $ 2000; a trzecia $ 1500. Cały dochód z tej loterii przeznaczony jest na budowę pomnika Chrystusa Króla Wszechświata, który już niedługo powstanie w tym Sanktuarium.

Dzisiaj była Mszę św. dla grup emigracyjnych w katedrze św. Patryka. Bardzo serdecznie dziękuję Wszystkim osobom, które wzięły udziału w tej Mszy św.

7 października 2022 w święto Matki Bożej Różańcowej wszystkie grupy Żywego Różańca są zaproszone do Essendonu na celebrację święta Matki Bożej Różańcowej. Pani Teresa Gromadzka, moderator Żywego Różańca przy naszym ośrodku, ma wszystkie informacje o tym wydarzeniu.

W tym tygodniu jest pierwsza sobota miesiąca.  Po adoracji, Mszy św. i różańcu będzie spotkanie z Lectio Divina, czyli medytacja nad Słowem Bożym z najbliższej niedzieli.

Proponowałem w przeszłości codzienną modlitwę za Wasze dzieci. Wiem, że wiele osób codzienne odmawia dziesiątek różańca w tych intencjach. Przypominam ten fakt, pragnąć, by na nowo ożywić i zachęcić do tej modlitwy.

37. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Tradycyjnie, wydarzenie zostanie poprzedzone Dniami w Diecezjach, które zostaną zorganizowane w dniach 26-31 lipca. W ŚDM w Lizbonie może wziąć udział każdy młody człowiek, zasadniczo między 14 a 35 rokiem życia, akceptujący religijny charakter wydarzenia. Osoby niepełnoletnie (poniżej 18 roku życia) muszą mieć zgodę rodziców/opiekunów prawnych i wskazanego przez nich fizycznie obecnego na wyjeździe pełnoletniego opiekuna. Dla Młodzieży polonijnej istnieją dwie możliwości rejestracji uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży: przez lokalne duszpasterstwo (diecezję zamieszkania) lub przez biuro organizacyjne polskie – jako grupa polonijna (wybieramy kraj zamieszkania) pod hasłem ,,emigracja”. Grupy polonijne mogą przygotować program artystyczny, który będzie zaprezentowany na „scenie polskiej” w Lizbonie. Prosimy o zgłaszanie takich grup, co daje też możliwość ubiegania się o dofinansowanie na ten cel.

W poniedziałek: święci Kosma i Damian; we wtorek: św. Wincentego a Paolo, prezbitera; w środę: św. Wacława, męczennika; czwartek: św. Archaniołowie Michał, Rafał i Gabriel; w piątek: św. Hieronima, kapłana i doktora Kościoła; w sobotę: Pierwsza Sobota Miesiąca, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła.

Ks. Tadeusz Rostworowski SJ