W POLSKIM SANKTUARIUM MARYJNYM W ESSENDON 

Dzisiaj po Mszy świętej w salce szkolnej odbędzie się miesięczne zwyczajne zebranie Komitetu Kościelnego, Rady Duszpasterskiej, Koła Pań i przedstawicieli wszystkich sekcji i grup działających przy naszym kościele. Zapraszamy do udziału w spotkaniu, które rozpoczniemy o godz. 11.45.

Koło Pań zaprasza nas serdecznie do kawiarni na świeże pączki, domowe wypieki, kawę i herbatę. Przy okazji dziękujemy Kołu Pań za regularną możliwość spotkania się po Mszy świętej. Harcerze tradycyjnie już serwują kawę z expressu.

W kiosku mamy najnowszy „Tygodnik Polski”, magazyn „Miłujcie się”, miesięcznik „Modlitwa i Służba”, Pismo święte, pamiątki, dewocjonalia oraz kartki na różne okazje.

Msza święta w naszym kościele odprawiana jest codziennie o godzinie 19.00, poza środą; we środę o 9.00 rano. Jutro, w poniedziałek: śp. Eugeniusz Odachowski (5 rocznica śmierci) oraz śp. Pelagia i Michał oraz Stanisław Odachowski; wtorek: w intencji Ani Drabik i Małgosi Dymek o błogosławieństwo Boże i łaski; środa: śp. Siostra Maria Grażyna Konopacka; czwartek: śp. Magda Gwóźdź; piątek: śp. Jadwiga i Jan Groch. Przyszła niedziela: o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla pani Teresy Smolińskiej (70 urodziny) – prosi syn Salwator; śp. zmarłych: Aleksandra i Tadeusz Boleń, Antonina i Józef Grzesiak, Leokadia i Antoni Dubojscy. Wieczorem w niedziele: w intencji Justyny Zając (urodzinowa – 18 lat) oraz śp. Helena Kobylecka (26 rocz. śmierci).

Od tego poniedziałku, 8 sierpnia po wieczornej Mszy świętej, zapraszamy na comiesięczne spotkania filmowe przy naszym kościele w każdy drugi poniedziałek miesiąca. Rozpoczniemy od 1 części filmu pt. „Mały światek Don Camillo”.

W czwartek, 11 sierpnia zapraszamy na spotkania Stowarzyszenia „Faustinum”, które odbędzie się po Mszy św. o godz. 7 wieczorem. Przypominamy. Że spotkania te odbywają się w 2 i 4 czwartek każdego miesiąca a prowadzi je ks. Tadeusz Rostworowski SJ.

W przyszłą niedzielę o 9.30 Różaniec prowadzony przez Koło Żywego Różańca.

Przy naszej sali estradowej można nadal oglądać wystawę poświęconą św. Ignacemu Loyoli z okazji Jubileuszu 500-lecia jego nawrócenia i 400-lecia ogłoszenia go świętym Kościoła Katolickiego. Św. Ignacy jest założycielem Towarzystwa Jezusowego, czyli Jezuitów.

POSŁANIEC, czyli Biuletyn Polskiego Duszpasterstwa Księży Jezuitów w Melbourne jest do wzięcia przy wyjściu z kościoła Jest to 2-miesięcznik informujący o tym, co wydarzy się w naszym Sanktuarium Maryjnym w najbliższym czasie. Warto od razu nadmienić, że czeka nas wiele wydarzeń: 14 sierpnia – Święto Polskiego Żołnierza i Apel Pamięci pod pomnikiem katyńskim; 15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia NMP; od 17 sierpnia – Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej i potem 26 sierpnia wraz z całym narodem obchodzić będziemy uroczystość MB Częstochowskiej; uroczystości odpustowe (Odpust i Bazar) z okazji Uroczystości MB Częstochowskiej odbędą się w sobotę i niedzielę, 27 i 28 sierpnia. Więcej szczegółów jest w naszym Biuletynie!

Zapraszamy na godz. 10:00 do zajęć w naszej sobotniej szkole polskiego języka i kultury. Lekcje dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii świętej wznowione zostały wczoraj, czyli w pierwszą sobotę sierpnia.

Witamy serdecznie s. Herminę i s. Teresę, które wróciły z Rzymu. 16 lipca 2022 roku, w dniu wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, odbyła się Kapituła Generalna Sióstr Zmartwychwstanek, która dokonała wyboru Przełożonej Generalnej Zgromadzenia. Została nią Matka Dorota Zygmunt CR, dotychczasowa Przełożona Generalna. Gratulujemy Matce Generalnej i my cieszymy się, że Siostrą są już wśród nas w naszej wspólnocie w Melbourne.

Zmarła śp. Pani Aniela Strzelczyk, znana naszej społeczności polonijnej i naszego Sanktuarium w Essendon. Miała 100 lat. Nie znamy jeszcze daty pogrzebu. Więcej informacji o Mszy świętej pogrzebowej będzie wiadomo w najbliższy poniedziałek, a informację podamy na naszej stornie internetowej: jezuici.org lub można zadzwonić do naszego domu zakonnego.

Dziękujemy wszystkim osobom, które przyszły i poświęciły swój drogocenny czas i umiejętności do produkcji 3,5 tysiąca pierogów (!!!) na nasz coroczny odpust. To bardzo cenna praca i wkład dla naszego kościoła za co bardzo dziękuję i doceniam. Bardzo nas cieszy duża frekwencja i dlatego dla Was: Wielkie Bóg zapłać!

Szanowni Słuchacze Radia 3ZZZ w Melbourne. Zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o zapisywanie się na członków grupy polskiej w Radiu 3ZZZ. Mamy aktualnie 3 godz. programów tygodniowo, ale nie mamy wystarczającej liczby płatnych członków, taka sytuacja panuje już od dłuższego czasu. Regulamin stacji przewiduje 40 osób na jedną godz. W związku z tym, w każdej chwili możemy stracić jedną godz. programu. Wspólnymi siłami nie dopuśćmy do tego. Obowiązki płatnego członka są bardzo proste. Należy wypełnić formę i zapłacić roczną składkę w wysokości 11 lub 16 dolarów. Studenci, emeryci, renciści, osoby od 60 roku życia w wzwyż płacą jedynie 11 dolarów. Mamy aktualnie w Polonii, wiele osób starszych, chorych, które nie wychodzą z domu i z utęsknieniem czekają na polskie audycje. W większości osoby te nie posługują się komputerem i nie mogą odsłuchać niczego z Internetu. W Melbourne i okolicach mieszka nas ponad 17 tysięcy.

Prosimy, pomóżmy tej Polonii, która budowała dla nas kościoły, domy polskie, przecierała szlaki życia na obczyźnie dożyć swoich dni w łączności z wysłuchaniem Mszy św. w języku polskim czy innych wiadomości płynących z Polski. Prosimy o zwracanie się do osobiście znanych Państwu członków zarządu, redaktorów czy techników i zgłaszanie swojego zapisu. Ponieważ Państwo pytacie, to informujemy o tym, że osoby 60+, które płacą gotówką mogą wpłacić kwotę $11.00 i nie muszą podawać numeru „concession”, ale koniecznie proszę podać datę urodzenia.

Pogrzeb śp. Pani Anieli Strzelczyk odbędzie się w dniu 18 sierpnia 2022 w naszym Sanktuarium Maryjnym w Essendon. Rozpoczniemy różańcem o godz. 11:00, a następnie o godz. 11:30 odbędzie się Msza św. pogrzebowa. Śp. Pani Aniela zostanie pochowana na cmentarzu w Keilor o godz. 13:00. Rodzinie składamy serdeczne wyrazy współczucia i zapraszamy wszystkich na uroczystości pogrzebowe i modlitwę.

O. Mariusz Han SJ

 

W KOŚCIELE ŚW. IGNACEGO W RICHMOND

W zakrystii jest do nabycia katolicka prasa: nowy numer „Tygodnika Polskiego”, czasopismo „Miłujcie się” i majowy numer miesięcznika „Modlitwa i Służba”. Chciałbym zaprosić Wszystkich do słuchania i uczestniczenia czynnie przez uczestnictwo w Radio 3ZZZ w Melbourne.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Wszystkim osobom, które z takim poświęceniem i oddaniem przygotowały przyjęcie po zeszłotygodniowej Mszy św. niedzielnej, którą odprawiłem za pośrednictwem św. Ignacego, Świętego patrona naszego Kościoła i naszej Wspólnoty. Składam Was w imieniu Wszystkich uczestniczących w tym przyjęciu „Bóg zapłać”.

Miesiąc sierpień jest miesiącem poświęconym Matce Bożej. W tym miesiącu w Polsce trwa akcja abstynencji od napojów alkoholowych.

Proponowałem w przeszłości codzienną modlitwę za Wasze dzieci. Wiem, że wiele osób codzienne odmawia dziesiątek różańca w tych intencjach. Przypominam ten fakt, pragnąć, by na nowo ożywić i zachęcić do tej modlitwy.

W Carlsberg w Niemczech będzie V Kongres Rodzin Polonijnych pod tytułem: „Wychowanie Dzieci i Młodzieży w Rodzinie Polonijnej”. Są prowadzone zapisy na udział online. Osoby zainteresowane proszę, by się ze mną skontaktowały.

Bardzo serdecznie Wszystkich Was zapraszam do Klubu Stik’s na kawę, herbatę, pączki i drożdżówki do Sali. Jest to okazja, by spotkać się i wzajemnie porozmawiać.

Sześć dni temu prowadziłem pogrzeb, która zmarła bez testamentu. Dlatego przygotowania do tego pogrzebu trwały ponad dwa miesiące.

W poniedziałek: św. Dominika Guzman, prezbitera założyciela 0.0. Dominikanów; św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnicy; we wtorek: św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyta Stein), dziewica i męczennica, patronka Europy; w środę: św. Wawrzyńca, diakona i męczennika; czwartek: św. Klary, dziewicy; w piątek: św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy; w sobotę: Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej.

O. Tadeusz Rostworowski SJ

 

W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OAKLEIGH

Jest do nabycia katolicka prasa: nowy numer „Tygodnika Polskiego”, czasopismo „Miłujcie się” i majowy numer miesięcznika „Modlitwa i Służba”. Chciałbym zaprosić Wszystkich do słuchania i uczestniczenia czynnie przez uczestnictwo w Radio 3ZZZ w Melbourne, Potrzebne informacje można zasięgnąć u Pani Renaty Suwara.

W czasie nieobecności 0. W. Słowika spowiedź św. będzie na półgodziny przed Mszą św., lub po niej, w czasie kiedy 0. Mariusz nie będzie mógł do nas przyjeżdżać. Będę także spowiadał w każdy piątek na półgodziny przed Mszą św.

Miesiąc sierpień jest miesiącem poświęconym Matce Bożej. W tym miesiącu w Polsce trwa akcja abstynencji od napojów alkoholowych.

Proponowałem w przeszłości codzienną modlitwę za Wasze dzieci. Wiem, że wiele osób codzienne odmawia dziesiątek różańca w tych intencjach. Przypominam ten fakt, pragnąć, by na nowo ożywić i zachęcić do tej modlitwy.

Dzisiaj po Mszy św. zapraszamy serdecznie Wszystkich na kawę, herbatę, pączki i drożdżówki do Sali za zakrystią. Jest to okazja, by spotkać się i wzajemnie porozmawiać.

W Carlsberg w Niemczech będzie V Kongres Rodzin Polonijnych pod tytułem: „Wychowanie Dzieci i Młodzieży w Rodzinie Polonijnej”. Są prowadzone zapisy na udział online. Osoby zainteresowane proszę, by się ze mną skontaktowały.

W poniedziałek: św. Dominika Guzman, prezbitera założyciela 0.0. Dominikanów; św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnicy; we wtorek: św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyta Stein), dziewica i męczennica, patronka Europy; w środę: św. Wawrzyńca, diakona i męczennika; czwartek: św. Klary, dziewicy; w piątek: św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy; w sobotę: Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej.

O. Tadeusz Rostworowski SJ

 

 

 

(fot. Steve Alexander / flickr.com / CC BY-ND 2.0)